Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Maseczki obowiązkowe od czwartku. Jak poprawnie je nosić?

7

Od czwartku obowiązywać będzie nakaz zakrywania twarzy w miejscach publicznych. To kolejny krok w walce z szalejącą pandemią koronawirusa. Pamiętajmy, że noszenie maseczek jest skuteczne wyłącznie wtedy, gdy robimy to zgodnie z zasadami.

Od czwartku obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej
Od czwartku obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej (East News, Marcin Bruniecki, REPORTER)

Jak zatem poprawnie nosić maseczkę? Należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Po założeniu absolutnie nie wolno dotykać jej gołymi rękami. Maseczkę najlepiej jest wyrzucić przed wejściem do domu (do odpadów zmieszanych). Pamiętajmy też o tym, by ją odpowiednio zdejmować - chwytając za gumkę lub taśmę.

Czy maseczki można używać wielokrotnie? To zależy. Jeżeli nie ma wyraźnego oznakowania, że maseczka jest wielorazowa, to nie powinniśmy zakładać jej ponownie. Warto również mieć na uwadze to, że maseczkę wielorazową trzeba dezynfekować po każdym użyciu.

Zobacz także: Mandat za "niewłaściwe" zakupy? Prawnik radzi, co zrobić

Istnieje kilka sposobów na skuteczne dezynfekowanie maseczki. Możemy je odkażać środkiem antybakteryjnym o zawartości minimum 70 proc. alkoholu. Ciekawym sposobem jest też zdezynfekowanie maseczki w... piekarniku. Najpierw należy rozgrzać piekarnik do 70 stopni, później włożyć maseczkę do naczynia żaroodpornego, a następnie pozostawić ją w nim na czas około 30 minut. Można też stosować tradycyjne formy, jak pranie w temperaturze nie niższej niż 60 stopni (czas ok. 45 minut). Pranie ręczne i w niższych temperaturach nie zabija koronawirusa.

Koronawirus. Nie masz maseczki?

Minister zdrowia zaznaczył, że obowiązek zakrywania twarzy nie jest równoznaczny z tym, że każda osoba poruszająca się w przestrzeni publicznej musi być wyposażona w maseczkę. Śmiało można ją zastąpić na przykład chustą czy szalem. Pamiętajmy jednak, by i te rzeczy regularnie dezynfekować.

Istotne jest też oczywiście dbanie o higienę. To absolutna podstawa walki z szalejącą pandemią koronawirusa. W tych czasach powinniśmy myć ręce zdecydowanie częściej niż wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić