Wróć na
Mateusz Domański
|

Matura 2020. CKE rozważa różne scenariusze. Może dojść do istotnych zmian

1
Podziel się

Przesądzone jest już, że tegoroczne egzaminy maturalne nie odbędą się w maju. Niewykluczone, że zmieni się również ich formuła. Możliwy jest scenariusz, że egzaminów będzie mniej niż zazwyczaj.

Matura 2020 może mieć nietypowy przebieg
Matura 2020 może mieć nietypowy przebieg (Getty Images, Anton Novoderezhkin)
bCNJKclh

Centralna Komisja Egzaminacyjna rozważa różne opcje. Niewykluczone, że ze względu na koronawirusa w skład matury 2020 nie wejdą egzaminy ustne. - Trudno dziś przewidzieć, jaka będzie sytuacja epidemiczna w czerwcu i musimy być gotowi na różne scenariusze - mówi Marcin Smolik, dyrektor CKE, cytowany przez tvn24.pl.

Chodzi o względy bezpieczeństwa. W dużych szkołach część ustna egzaminu zajmuje bite dziesięć dni od rana do wieczora. Komisja ma ciągły kontakt z ludźmi. Egzamin pisemny to około trzech godzin, uczniów można usadzić w odpowiednich odległościach, nadzorujący też nie podchodzą do nich blisko - wyjaśnia Smolik.

Przedstawiciel CKE zauważa, że egzamin ustny mógłby wywoływać dodatkowe obawy, zarówno u nauczycieli, jak i uczniów. - Musimy to wziąć pod uwagę. Ale nie oznacza to, że tych egzaminów na pewno nie będzie. My jedynie szykujemy się na taką ewentualność - podkreśla.

bCNJKclj

Zobacz także: Gorąco w Sejmie. Spięcie między posłanką a marszałek

Egzaminy ustne zawsze wywołują dużo stresu

Uczniowie nie przepadają za tą częścią matury. Zdecydowanie mniej stresu wywołuje u nich pisanie egzaminów. W związku z tym na pewno bardzo by się ucieszyli, jeśli doszłoby do rezygnacji z ustnych egzaminów maturalnych w 2020 roku.

Zdecydowana większość uczelni nie bierze pod uwagę wyników z egzaminów ustnych. - Dzieje się to w naprawdę nielicznych przypadkach - zauważa Smolik.

bCNJKclp

Być może dla uczniów, którzy będą potrzebowali wyników z części ustnej, dałoby się przeprowadzić jakiś dodatkowy egzamin. Ale mówię to czysto teoretycznie - zaznacza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCNJKclK
KOMENTARZE
(1)
Piotr
4 miesiące temu
Najważniejsze to zdrowie dzieciaków Jak wirus będzie szalał to matury egzaminy nikomu do niczego nie będą potrzebne Najlepiej zrobić tylko pisemne 3 godz w maseczce i rękawiczkach i do domu
Najnowsze komentarze (1)
Piotr
4 miesiące temu
Najważniejsze to zdrowie dzieciaków Jak wirus będzie szalał to matury egzaminy nikomu do niczego nie będą potrzebne Najlepiej zrobić tylko pisemne 3 godz w maseczce i rękawiczkach i do domu
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić