Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|

Mężczyźni wdychający smog mają zmutowane plemniki. Co z Polakami?

14
Podziel się:

Grupa międzynarodowych badaczy śledziła jakość nasienia 6,5 tys. mężczyzn wystawionych na działanie smogu.

Mężczyźni wdychający smog mają zmutowane plemniki. Co z Polakami?
(Kuba Atys/Agencja Gazeta)

Skupiono się na najbardziej szkodliwych, pyłach zawieszonych o średnicy 2,5 mikrometra (PM2,5). Odkryto silny związek między przedłużonym kontaktem z tymi substancjami i nieprawidłowym kształtem plemników.

Każdy wzrost masy cząsteczek pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny przełożył się na spadek jakości nasienia o 1,29 proc. O 26 proc. rosło także ryzyko, że plemniki danego mężczyzny znajdą się w ostatnich 10 proc. kategorii tzw. "normalnych" co do kształtu i rozmiaru - informuje serwis livemint.com.

Dane o plemnikach pochodziły z regularnych badań według standardów WHO (liczba/kształt/rozmiar/ruch) prowadzonych między 2001 a 2014 rokiem. Wszyscy poddani im panowie to obywatele Tajwanu w wieku 15 - 49 lat. Informacje o składzie powietrza uzyskano z baz danych satelitarnych NASA. Poziomy pyłów oceniano dla okresów kwartalnych, czyli czasu regeneracji nasienia.

Badacze nie dają odpowiedzi na to, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza ma uszkadzać plemniki. Oni zaobserwowali tylko związek. Sam mechanizm opiera się, sugerują, na wpływie na DNA plemników składników tworzących toksyczny pył w smogu np. metali ciężkich i związków aktywnych hormonalnie, jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Udowodniono to w innych badaniach eksperymentalnych - dodaje portal.

Więcej światła na zjawisko uszkadzania nasienia smog rzucają badania łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy. W 2015 roku tamtejsi naukowcy napisali, jak mężczyźni narażeni na wdychanie zanieczyszczonego powietrza mają więcej plemników nieprawidłowo zbudowanych i z zaburzeniami genetycznymi. Co więcej, panowie ci produkują testosteronu. Oceniano jakość nasienia 327 mężczyzn, którzy trafili do kliniki niepłodności w Rzgowie. Informacje o jakości powietrza w miejscach zamieszkania panów wyciągnięto z bazy prowadzonej przez Europejską Agencję Środowiska (EEA).

Panowie, którzy byli narażeni w miejscu zamieszkania na wyższy poziom wszystkich analizowanych zanieczyszczeń mieli większy odsetek plemników z nieprawidłowymi zmianami w budowie. Z kolei wyższe stężenia pyłów zawieszonych, tlenku węgla i tlenków azotu miało związek z niższym poziomem testosteronu - wyjaśniają badacze.

W 2014 roku dowiedziono, że u mężczyzn narażonych na większe zanieczyszczenia powietrza stwierdzono aż 5-krotnie częstsze występowanie disomii chromosomu płciowego Y. Jeżeli plemniki z nieprawidłowo powielonym materiałem genetycznym zapłodnią komórkę jajową, powstały przez to zarodek może zostać przez organizm kobiety wydalony lub może rozwinąć się nieprawidłowo zbudowany płód.

Zobacz także: Zobacz także: Smog - niebezpieczna, toksyczna mgła

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(14)
Wojcieh
5 lata temu
zapewne katolicy się cieszą , bo mają nadzieję, że te mutacje spowodują, że katolickie kobiety będą rodzić tylko katolików i tylko białych a z nich wyrosną księża i matke boskie
Antua
5 lata temu
Czyli mieszkańcy Żywca będą teraz robili zmutowane dzieci!
ab-ab
5 lata temu
Zmutowane plemniki ? Matki będą rodzić smoki.
666
5 lata temu
kolejna bzdura. W jednej wsi czerwony garnitur i zielone spodnie. Drobny pył wnika do krwi. I powoduje zawał
Pan Łyżeczka
5 lata temu
Nie mają ich wcale albo są lekko upośledzone od wpływu sterydów anabolicznych, piwska, papierosów, marihuany oraz innych używek typu nawet dopalacze. Spójrzcie jakich przerośniętych chłopców ostatnich 2 dekad widać na ulicach. Masywne to, nabrzmiałe klaty, bicepsy. Przypominają mężczyzn na pozór. Dla masy zrobią wszystko. Upośledzone plemniki = "przypałowe" dzieci.
krystek
5 lata temu
Kto tego pajaca szczerbę dopuścił dzisiaj do głosu...
Snoop Smogy D...
5 lata temu
Nosacze są odporne na smog, prawda somsiedzie?
Verhujstadt
5 lata temu
A fe tak otwarcie mówić o smogu - to się nadaje do prasy .
No Koszerniko...
5 lata temu
Polish plemniks is white power
sssssss
5 lata temu
Polskie plemnik maja maski gazowe.
kornik się zm...
5 lata temu
Kornik w Augustowie się mutuje,zmutowane plemniki ,cały świat jest zmutowany , a w puszczy kornik się zmutował i co na to timerrmans i unia, a nawet komisja wenecka.???
smok
5 lata temu
Oj jaki smog, wielki smog! Może zamiast robić nagonkę władze umożliwią ludziom wymianę kotłów na eco? Też chętnie przesiądę się na autobus tramwaj itd. Ale niech to jeździ punktualnie, niech będzie czyste ciepłe w zimie, klimatyzowane latem i nie tak PRZEŁADOWANE! Puki co jest SYF! i raczej się nie zmieni.
PLEMNIK
5 lata temu
KOHERENCJA SMOGU I ZMUTOWANYCH PLEMNIKÓW FUNDAMENTALNYMI DETERMINANTAMI ZABURZEŃ UMYSŁOWYCH NIEKTÓRYCH NAUKOWCÓW PANEL NAUKOWY POD PRZEWODNICTWEM PROF. ZW. DR HAB. NAUK WSZELKICH ALFONSA NIEDOROZWOJOWEGO
pacjent
5 lata temu
To trzeba sobie zwalić żeby pobrać próbkę ? czy ja ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić