Radosław Opas
Radosław Opas| 

Michaił Gorbaczow alarmuje: "Nadciąga III wojna światowa"

668

Były przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow alarmuje, że już wkrótce świat może pochłonąć gigantyczna III wojna światowa. Gorbaczow podkreśla, że stanie się tak, jeśli władze Rosji i USA nie zdecydują się zniszczyć posiadanego przez siebie arsenału nuklearnego.

Michaił Gorbaczow alarmuje: "Nadciąga III wojna światowa"
(East News, AFP/EAST NEWS)

Swoje obawy Michaił Gorbaczow wyjawił z okazji 30. rocznicy upadku muru berlińskiego. W wywiadzie udzielonym BBC emerytowany polityk przekonuje, że stale rosnące napięcia między krajami będącymi właścicielami broni jądrowej narażają świat na ogromne ryzyko. Według 88-letniego byłego prezydenta ZSRR rakiety atomowe, które istnieją powinny zostać zneutralizowane i zutylizowane.

Wszystkie narody powinny to ogłosić, dosłownie wszystkie. Broń nuklearna musi zostać zniszczona. Aby ocalić siebie i naszą planetę – stwierdził Michaił Gorbaczow w rozmowie z brytyjską telewizją.

Wojna między Rosją a USA wciąż trwa. Gorbaczow uważa, że oficjalnie dawny konflikt między dwoma mocarstwami został zakończony. Rosjanin przekonuje jednak, że z zimnej wojna przerodziła się ona w "chłodną".

Chłodna, ale wciąż wojna. Zobacz, co się dzieje - w różnych miejscach są potyczki, są strzelaniny. Statki i samoloty są wysyłane tutaj, tam, wszędzie. Nie takiej sytuacji chcemy – powiedział Michaił Gorbaczow.

Zobacz też: Kim pokazał nowe rakiety. Takie zdjęcia to prawdziwa rzadkość

Wspomniany został też Antoni Macierewicz. Pełniący do niedawna funkcję polskiego Ministra Obrony Narodowej polityk został wymieniony w kontekście zamówienia przez Rosję w 2016 roku pocisków rakietowych Iskander. Zostały one rozmieszczone w Obwodzie Kaliningradzkim, co było odbierane przez władze Polski jako pewnego rodzaju groźba dla państw Europy Środkowo-Wschodniej. Gorbaczow podkreślił, że jeśli istnieje broń atomowa, to istnieje też realne zagrożenie wojną na skalę całego świata.

Dopóki istnieje broń masowego rażenia, broń nuklearna, niebezpieczeństwo jest kolosalne – dodał były lider ZSRR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić