Krzysztof Narewski| 
aktualizacja 

Mieszkańcy tych krajów nie znoszą imigrantów. Jest i Polska

185

Na samym szczycie listy krajów, których mieszkańcy patrzą na imigrantów najmniej przychylnym okiem, znalazła się Macedonia. Wynik to zaledwie 1,47 pkt na 9.

Mieszkańcy tych krajów nie znoszą imigrantów. Jest i Polska
(Getty Images, Christopher Furlong)

Zaraz za Macedonią uplasowała się Czarnogóra - 1,63. Trzecie miejsce to bliscy nam Węgrzy. Ich wynik to 1,69. Tak wynika z badana przeprowadzonego przez międzynarodowy Instytut Gallupa w 138 krajach. W każdym z nich spytano co najmniej 1000 osób.

W zestawieniu znalazła się także Polska. Jesteśmy na 25. miejscu. Nasz kraj ma wynik zaledwie 3,31 (średnia świata to 5,29). Bardziej tolerancyjne są od nas Białoruś (3,38), Palestyna (3,9) czy Kirgistan (4,59). Gorzej od nas wypadły natomiast Bułgaria (2,42), Chorwacja (2,39), Czechy (2,26) czy Litwa (2,04).

Jest też drugi biegun - najbardziej tolerancyjni są Islandczycy. Ich wynik to 8,26. Zaraz za nimi jest Nowa Zelandia - 8,25. Trzecie miejsce rankingu gallup.com jest zaskakujące. Z wynikiem 8,16 wylądowała na nim Rwanda, a tuż za nią Sierra Leone (8,05) i Mali (8,03). Szósta lokata też jest pewną niespodzianką. Wylądowała na nim Australia (7,98), gdzie rząd prowadzi twardą politykę imigracyjną i wpuszcza tylko wybrane osoby.

Eksperci przeanalizowali wyniki i doszukali się pewnych zależności. Źródłem dużej przychylności dla imigrantów w krajach takich jak Islandia czy Nowa Zelandia może być ich wieloletnia historia przyjmowania imigrantów.

Najmniej imigrantów lubi Europa Wschodnia, a głównie Bałkany Zdaniem ekspertów ich mieszkańcy są uprzedzeni do imigrantów. Wszystko przez liczne konflikty z sąsiadami, które wyraźnie zniechęciły do przyjmowania ludzi z zewnątrz. Dotyczy to szczególnie krajów byłej Jugosławii z końca stawki - Macedonii, Czarnogóry, Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Słowenii.

*Analitycy na podstawie tych danych stworzyli profil osoby najbardziej przychylnej imigrantom. *To średniozamożni, młodzi i wykształceni pochodzący z miast. Najgorzej o przybyszach myślą najbiedniejsi, ze wsi, w wieku 50-70 lat i bez nawet średniego wykształcenia.

Zobacz także: Zobacz też: Polacy w Wielkiej Brytanii. Jaka przyszłość po Brexicie?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić