REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Kajetan Szuwar14.06.18 (10:19)

Monumentalna budowla odnaleziona przez polskich archeologów w Chorwacji

Unikalną pozostałość z czasów Cesarstwa Rzymskiego znaleziono dzięki georadarom.
East News

Archeolodzy z Polski i Chorwacji złapali się za głowy. Jak podaje RMF 24, szczątki wielkiego magazynu przy nieznanym dotąd porcie liczącym ponad 2 tys. lat to przełomowe znalezisko. Kamienna budowla, wzniesiona na planie prostokąta o wymiarach 40 na 80 metrów, otoczona jest 4-metrowym murem.

Znaleziska budynków tego rodzaju są rzadkością nie tylko w starożytnej Dalmacji, ale na całym wschodnim wybrzeżu Adriatyku - mówi główny wykonawca projektu, dr hab. Fabian Welc z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

REKLAMA

W budynku nazywanym "horreum" przechowywano różne towary. Amfory z winem, dachówki aż po ceramiczne rury przeznaczone na eksport na teren Dalmacji. Odkrywcy szacują, że w samym Rzymie podobnych konstrukcji było nawet kilkaset. Odkryta przez polskich archeologów bije dotychczasowe rekordy.

Dodatkowe wzmocnienia grubych murów przyporami, chroniły magazyn przed włamaniami, czy pożarem. Już wtedy posługiwano się też rampami rozładunkowymi i dzielono przedmioty względem wielkości.

Podobne magazyny były znane są z innych prowincji Cesarstwa, lecz ten odkryty w rejonie zatoki Ljubac jest najprawdopodobniej jednym z najlepiej zachowanych - sugeruje Welc.

Naukowcy oceniają, że magazyn był częścią większego kompleksu handlowego. Działał przy nieznanym do tej pory rzymskim porcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij