Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Paulina Kwiatkowska
|
aktualizacja

Możesz wygrać 100 tys zł. Musisz tylko wymyślić, jak zwalczyć smog

54
Podziel się:

W ramach projektu "Smogathon" Kraków szuka osób, które pomogą miastu zwalczyć smog za pomocą technologii. Ten, kto wpadnie na genialny pomysł, dostanie w gotówce 100 tys. zł.

Możesz wygrać 100 tys zł. Musisz tylko wymyślić, jak zwalczyć smog
(www.flickr.com/photos/pedrocaetano)

Swój projekt może zgłosić każdy. Organizatorzy przyjmą aplikację nie tylko od inżynierów czy naukowców, ale i od studentów lub amatorów zafascynowanych technologią. Nie ma znaczenia nawet faza rozwoju, w której jest projekt. Grunt, by okazał się skuteczny.

Uczestników konkursu nie powinna ograniczać wyobraźnia. W przełomowy wynalazek mogą przeistoczyć nawet dobrze znane nam urządzenia, jak domowy oczyszczacz powietrza czy drony – czytamy na stronie smogathon.com.

O „oczyszczenie atmosfery” w Krakowie zawalczy 25 najlepszych. Podczas finałowej gali będą mieli jedynie 24 godziny, by udowodnić jury, że to ich patent jest bezkonkurencyjny.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
PWP
6 lat temu
Patent jest prosty - prąd po 50 groszy za KW i nie ma smogu w Krakowie później podam konto na które proszę przelać tę nagrodę.
nik
6 lat temu
Pytanie czy jury wystarczy wyobraźni żeby nagrodzić ten właściwy projekt? Pomysł rzeczywiście należy nagrodzić ale żeby był możliwy do zrealizowania potrzebne są informacje często niedostępne dla każdego a bywa, że i źle zebrane, poza tym nie jest to coś na co wystarczy jeden pomysł tylko coś nad czym pracuje się dłuższy czas, do skutku jak z leczeniem, doraźne nie będzie skuteczne. Wniosek, lepiej postarać się o dobrego doradcę, eksperta, który dostanie zielone światło na przeprowadzenie wszystkich zmian i nie chodzi o eksperta od spalin, może być taki pod warunkiem, że bardziej będzie ekspertem od wdrażania zmian i analizy sytuacji i nie ma innej opcji, bo problem jest wielowymiarowy i czasochłonny.
Martian
6 lat temu
Mnie zastanawia jeszcze jedna kwestia ... Czy wydobywanie Mineralow , kamieni szlachetnych , zlota może wplywac na Ziemie czy wydobywanie może zmienić cos z Ziemia
Martian
6 lat temu
Nie wycinac drzew...Wymienic piece.. Starac się ogarniczac używania sprzętu który tworzy spaliny.. Kontrolowac miasto nad dzikimi paleniskami kabli, gum , opon, w fabrkach wprowadzić filtry oczyszcajace spaliny kontrolować itd to na pewno po pierwsze..Ale o tym musi myslec caly kraj nie tylko Karkow..
poproszę 100 ...
6 lat temu
Proste jak konstrukcja cepa, zakazać używania pieców oraz poruszania się starymi autami w obrębie miasta. Autka i ciężarówki tylko w wieku do 5 lat, te jeszcze mają poprawne spaliny.
peter
6 lat temu
Na smoga w Krakowie to szewc Dratewka ma wypróbowany sposób. Potrzebna jest tylko jedna owiecka.
jan
6 lat temu
Wszyscy piszą o ogrzewaniu mieszkań, latem nikt mieszkań nie ogrzewał a smog był! To samochody przede wszystkim zanieczyszczają powietrze.
mieszkaniec K...
6 lat temu
oprócz kuriozalnej propozycji kwoty świadczącej tylko o sposobie traktowania wiedzy i o podejściu do uczciwej współpracy z twórcą, autorem itd musi zastanowić inny - czysto logiczny absurd Smog jest zjawiskiem w skali miasta, regionu (patrz mapy zanieczyszczeń od zachodu - czyli od Śląska) i temu ma zaradzić rozwiązanie w mikroskali parunastu metrów szesciennych Ja mam pomysł Przestać się wygłupiać z biznesem pt Alarm Smogowy a dobrze zidentyfikować źródła i ich znaczenie. Palenie - tak, ale transport i ukształtowanie terenu to nic? Naprawa leży w usuwaniu źródeł. To są miliardy a nie 100 tys i myślenie a nie lobbowanie Czysty wygłup i zasłona dymna Zakaz palenia w kominkach. Ile jest tych kominków jakby nie było na dodatek na paliwo odnawialne (tak wielbione przez tych samych ekolobbystów) Ilu przybędzie klientów EC łęg należącemu do Francuzów a używającego - czego? WĘGLA - tego zakazanego To już zaczyna się Matrix w imię biznesu i represyjności rządzących miastem
jasiu
6 lat temu
Smog można znacznie zredukować po przez prawidłowe palenie w górno palnych kotłach ,,CO''. Zdecydowana większość polaków nieprawidłowo pali w kotłach górno palnych rozpalając węgiel od dołu, przez co powstaje duże zadymienie i straty sięgające 50%.
Ja
6 lat temu
Proponujecie 100000 zł, a Radni Krakowa ustalili pobieranie opłat w wysokości 1200 zł rocznie za naklejkę z literką E dla samochodów 100% elektrycznych co upoważna do wjazdu bez opłat do niektórych stref w mieście. To się nazywa dbałość o czyste powietrze w Krakowie.
Krogulec
6 lat temu
Prubuje się leczyć chorobę kolejną infekcją. Smog jest spowodowany przez technologię w postaci, hut, przemysłu samochodowego a przede wszystkim ludzi - jedyne rozwiązanie to usunięcie wszelkiej technologi z istotami ją rozpowszechniającymi a nie dokładanie kolejnej.
Darek76
6 lat temu
Po pierwsze, dlaczego strona jest tylko w języku angielskim po drugie dlaczego jest to w formie teleturnieju / show. Widać, że ktoś chce się wypromować na arenie politycznej lub samorządowej organizując taki show i wplatając w niego swoje nawziwsko. Nikt kto ma faktyczną wiedzę na ten temat się tym nie zainteresuje. Będą tylko błazeńskie pomysły w formie aplikacji na smartfony lub naklejek na czapeczki "Jestem krakowiakiem, a nie śmieci spalaczem". A rozwiązania problemu smogu są proste we wdrożeniu i w zasięgu władz województwa i miasta. Trzeba tylko w odpowiedni sposób zainteresować tym specjalistów, którzy zjedli na tym zęby a nie organizować show dla celebrytów
zorro
6 lat temu
Metoda jest prosta. Wyburzyć budynki pobudowane w korytarzach naturalnie przewietrzających miasto. Zatrudnić urbanistów z czasów PRL, to naprawią to co sp....li obecni fachowcy. Przywrócić urbanistykę na wydziałach architektury politechnik.
sun
6 lat temu
Podniecacie się zwykłym (za 100 kafli) happeningiem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić