Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Molga
Tomasz Molga
|
aktualizacja

Nadchodząca fala ekstremalnych upałów może zabijać. Niemcy biją na alarm

62
Podziel się:

Fala ekstremalnych upałów, która w przyszłym tygodniu przejdzie przez Europę, w tym Polskę, może zebrać śmiertelne żniwo. Prognozy pogody są porównywane do wydarzeń z 2003 roku, kiedy to wielodniowy upał odpowiedzialny był za śmierć 52 tys. osób.

Fala ekstremalnych upałów dotrze do Polski za tydzień. Mapa pokazuje anomalię temperatur, +14 stopni powyżej średniej wieloletniej.
Fala ekstremalnych upałów dotrze do Polski za tydzień. Mapa pokazuje anomalię temperatur, +14 stopni powyżej średniej wieloletniej. (severe-weather.eu, wxcharts.com)

- Mamy coraz więcej pewności, że fala upałów z temperaturami sięgającymi 38 stopni C. przejdzie od Francji po zachodnią Polskę i Czechy - poinformował Tyler B. Rose, meteorolog serwis AccuWeather odpowiedzialny za prognozy dla Europy.

Nie ma już serwisu meteo, który nie ostrzega przed wydarzeniami mającymi rozegrać się w przyszłym tygodniu. Ponad 200 mln Europejczyków doświadczy kilkudniowych i wyczerpujących upałów. We Francji i Niemczech są szanse na pobicie rekordów temperatur zanotowanych dla czerwca, czyli ponad 40 stopni C.

W Polsce upał pojawi się w czwartek 27 czerwca. Temperatura w południo-zachodniej Polsce ma sięgnąć 38-39 stopni C. To nieco mniej niż zakładała wcześniejsza prognoza ECMWF. Jednak również u nas upał ma potrwać kilka dni.

Nie będzie wytchnienia nawet w nocy

Najbardziej narażeni na skutki fali gorąca będą mieszkańcy miast. - Wiele dni ekstremalnego upału w połączeniu z ciepłymi nocami nie pozwoli budynkom i domom bez klimatyzacji ochłodzić się. To stworzy niewygodne warunki do spania, zwiększając ryzyko chorób związanych z upałem - dodaje jeden z meteorologów AccuWeather.

Dlatego w Niemczech aktualne prognozy pogody już są porównywane do wydarzeń z lata 2003 roku. 16 lat temu wielodniowy upał odpowiedzialny był za śmierć 52 tys. osób w całej Europie. - Przez siedem dni temperatury będą przekraczać 30 stopni C. Mamy 50 proc. szans, że upał pobije dotychczasowy rekord dla czerwca, czyli 40,3 stopnia. Fala upałów mogłaby przybrać rozmiary jak w lecie 2003 roku - ostrzega Maxi Biewer, prezenterka pogody z niemieckiego serwisu Wetter.de.

We Francji minister zdrowia zaapelowała do władz lokalnych, szpitali oraz do opiekunów osób starszych, aby byli przygotowani na trudne dni. Podkreśliła, że fala upałów zeszłego lata spowodowała 1500 więcej zgonów niż normalnie w lipcu i sierpniu.

Fale upałów to anomalie klimatu

Zjawisko gigantycznego podmuchu gorącego powietrza znad Afryki wywołał układ sztormu nad Oceanem Atlantyckim i wyżu nad Europę Środkową i Wschodnią. Tworzą sytuację do ściągnięcia gorącego powietrza do Europy Środkowej. Doskonale widać to na animacji przygotowanej przez francuskich meteorologów.

Dodajmy, że tegoroczne długoterminowe prognozy pogody zakładają, że letnie temperatury w lipcu i sierpniu będą wyższe niż normalnie. Wyższe niż w gorącym 2018 roku, który Europejska Agencja Środowiska uznała już za jeden trzech najcieplejszych okresów na kontynencie.

Eksperci z portalu Pogoda i Klimat oszacowali, że tegoroczny czerwiec pod względem średnich temperatur pobije rekord wszechczasów z 1811 roku, a także bardziej współczesny rekord ekstremalnych temperatur z 1964 roku.

Naukowcy łączą występowanie wielodniowych i ekstremalnych upałów ze zmianami klimatycznymi. Ocieplanie się klimatu zakłóca tzw. cyrkulację atlantycką, dzięki której w Europie pojawiało się wilgotne i chłodne powietrze znad Morza Północnego. Ekstremalne zjawiska klimatyczne stają się coraz bardziej regularne.

- To nie jest czarna magia. Cieplejszy ocean odparowuje więcej wilgoci do atmosfery, mamy coraz silniejsze huragany i powodzie. Cieplejsze gleby wyparowują więcej wilgoci do atmosfery, w efekcie mamy susze i wielkie pożary. Globalne ocieplenie przesuwa wykresy temperatur w kierunku ekstremów i mieliśmy intensywne fale upałów nawet w 2018 roku, również u was w Europie - komentował w rozmowie z WP amerykański klimatolog Michael Mann.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(62)
moni
3 lata temu
jakos cala azja ma kazdego roku powyzej 40 stopni i nia maja klimy w domach i jakos sobie radza,,u nas troche cieplej i juz problem pozamykac okna nie wpusczac goracego powietrza pic duzo ,,a nie siedziec na plazy z piwem w reku ,,,,
Kasia
3 lata temu
prąd golfsztrom zanika... nie zwalajmy wszystkiego na globalne ocieplenie, dużą rolę odegrała tu też katastrofa w Zatoce Meksykańskiej i gigantyczny wyciek ropy w 2010 roku, nie rozumiem czemu się o tym nie mówi? wszystko się bagatelizuje, ale przecież plama ropy miała powierzchnie połowy Polski i nadal zalega na dnie zatoki....
khorba
3 lata temu
Wiecej drzew wicinać trzeba będzie chłodniej wtedy robaczki moje kochane
jan
3 lata temu
"pobije rekord wszechczasów z 1811 roku"...to wtedy nie było ocieplenia klimatu?
prorok
3 lata temu
Jak przejdzie przez Niemcy - to mniej będzie starych nazistów !
wenta
3 lata temu
Pora na przeprowadzkę do UK, Irlandii, Norwegi, Szwecji
rolnik
3 lata temu
Ani człowiek nie wypije, ani nie zatańczy. Chyba najlepiej siedzieć/spać w piwnicy z zapasem wody jedzenia !
joshua
3 lata temu
Niemcy bili już w 39"
polak
3 lata temu
brawo pis więcej węgla wiecej smogu wiecej chorób!wiecej nieboszczyków!
Hdkk
3 lata temu
Niemce zabijali żywcem w rozgrzanych piecach krematoryjnych. To były dopiero upały i smierć milionów a nie popierdolki POgodowe.
michał
3 lata temu
Przeczytałem i już umarłem taki artykuł.
ghjg
3 lata temu
A kiedyś ktoś przewidział, że klimat się zmieni że w Polsce bedą rosły palmy cytrusy i bananowce... własnie zaczyna się to spełniać i za 10-20 lat w Polsce może nie być już w ogóle zimy jaką znamy ta była wyjątkowo ciepła tylko porównywalna do takiej jaka jest w Anglii czyli z opadami deszczu i temp oscylujacymi w okolicy 5 stopni C
dfgfdh
3 lata temu
A niby co było przez ostatnie niemal 2 tygodnie w centralnej i południowo-wschodniej Polsce? Upał w dzień i w nocy do tego wszystkiego chmury komarów i much...
ela
3 lata temu
w prognozach tego nie ma ,jakieś oszustwo
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić