Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

Nagranie z jedynego lotu nad górą lodową, która odpływa od Antarktydy

11

Brytyjska studentka Ella Gilbert jest jak dotąd jedyną osobą, która sfilmowała A68, jedną z największych gór lodowych w historii. Po oderwaniu się od lodowca szelfowego bryła ważyła ponad 1 bilion ton.

Nagranie z jedynego lotu nad górą lodową, która odpływa od Antarktydy
(Gallo Images, Mario Tama / Staff)

*Według zachodnich mediów A68 jest cztery razy większa od Londynu. * Ella Gilbert twierdzi, że British Antarctic Survey było jedyną organizacją naukową, która zorganizowała taki lot badawczy. Udało jej się polecieć nad jedną z największych gór lodowych na świecie. Ta w zeszłym roku oderwała się od lodowca szelfowego Larsen C.

Przelecieliśmy przez szczelinę między lodowcem szelfowym a nową górą lodową, aby zmierzyć to, co działo się nad tym świeżo odsłoniętym kawałkiem oceanu, który był pokryty lodem przez prawdopodobnie 100 tys. lat - powiedziała Gilbert.

*Lot przeprowadzono w grudniu, ale dopiero teraz nagranie zostało opublikowane. * Badanie nowej góry trwało 6 tygodni i miało na celu zmierzenie wymiany ciepła, energii i gazów cieplarnianych pomiędzy górną warstwą oceanu i dolną warstwą atmosfery. To pomoże lepiej zrozumieć procesy, które odpowiadają za topniejące pokrywy lodowe.

To ważne, ponieważ gazy cieplarniane są odpowiedzialne za powodowanie zmian klimatycznych, podobnie jak dwutlenek węgla - podkreśla Brytyjka.

Zobacz także: Zobacz także: Grenlandzki lód nowym źródłem informacji o historii starożytnego Rzymu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić