Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Agnieszka Owca
|

Najbezpieczniejsze kraje świata. Polska wysoko w rankingu

53
Podziel się

Międzynarodowy Instytut Badań nad Gospodarką i Pokojem opublikował listę najbezpieczniejszych krajów świata. Od sześciu lat pierwsze miejsce bezapelacyjnie należy do Islandii. Polska również zajęła wysoką pozycję.

Najbezpieczniejsze kraje świata. Polska wysoko w rankingu
(Institute for Economics and Peace)
bEUiThyt

Kraje skandynawskie "królują" w rankingu. W skali od 1 do 5, gdzie jedynka to najwyższa ocena, Islandia dostała 1.192 pkt. Drugie miejsce zajęła Dania, a trzecie Austria. W zeszłym roku podium wyglądało tak samo. Polska zajęła 22. miejsce z wynikiem 1.557.

Zbadano 163 kraje. Pod uwagę wzięto 23 wskaźniki jakościowe i ilościowe. Oceniano m.in. zagrożenie terroryzmem, poziom przestępczości, sytuację polityczną. Pod uwagę wzięto również chęć podróżowania i zwiedzania zabytków w danym kraju. W ten sposób powstała lista 2016 Globalny Peace Index.

bEUiThyv

W krajach, które uplasowały się na końcu listy, sytuacja polityczna jest trudna. Syria została uznana za najniebezpieczniejsze państwo na świecie z wynikiem 3.806. Przed nią w zestawieniu figurują Sudan Południowy (3.593) i Irak (3.570). Najpotężniejsza gospodarka świata, czyli Stany Zjednoczone nawet nie zbliżyły się do pierwszej dziesiątki. Z wynikiem 2.154 uplasowały się na 103. miejscu między Gwineą i Kambodżą.

Zobacz pierwszą dziesiątkę najbezpieczniejszych krajów świata.

  1. Słowenia - 1.408
  2. Japonia - 1.395
  3. Kanada - 1.388
  4. Szwajcaria - 1.370
  5. Czechy - 1.360
  6. Portugalia - 1.356
  7. Nowa Zelandia - 1.287
  8. Austria - 1.278
  9. Dania - 1.246
  10. Islandia - 1.192

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEUiThyB
bEUiThyW
KOMENTARZE
(53)
darek
3 lata temu
Portugalia w każdym rankingu wysoko...będąc na wycieczce (oraz czytając fora) każdy zwracał uwagę żeby mocno zwracać uwagę na portfele w Lizbonie bo bardzo kradną....Natomiast na Krecie czułem takie luz i spokój że nikt nic nie ukradnie (ludzie zostawiali rzeczy na plaży itp i to się udzielało) a Grecji czy samej Krety nawet w 30 najbardziej bezpiecznych jakoś nie widzę.
PZ222
5 lata temu
Nie wzięto pod uwagę przemocy wobec kobiet by przypadkiem skandynawskie "raje socjalne" nie wypadły blado. Tak to jest jak się robi statystykę pod z góry ustaloną tezę
zelbebub
5 lata temu
Kononowicz na prezydenta
bEUiThyX
Pl
5 lata temu
Śmieszne dania Szwecja to tylko tyka a wyjęcie z niedawna.
Driver
5 lata temu
Szczególnie Niemcy są bezpieczne!Dobre!!!@
gosc
5 lata temu
Ślepy gość pisał te wypociny? W tabelce jak byk stoi że polska jest na 32 miejscu a on wypisuje że na 22. Marzyciel jedne, albo się czegoś napalił?
franzelot
5 lata temu
No to w końcu Islandia zajęła 1 miejsce czy 10? W artykule, że pierwsze, a poniżej w tabeli, że 10. Autorowi chyba przedłużyła się impreza z weekendu.
ttttttttttttt...
5 lata temu
Austria- Szwajcaria - buchchchchchchchchchchchchchca - wszystkie kraje z imigrantami islamskimi - są jak bomba atomowa - tylko chwilę poczekać i przycisk zostanie wciśnięty - kalifaty są gorsze niż śmierć. Bezpieczeństwo - nieośmieszajcie się buhahahahahahahahahaha.
dziwny swiat
5 lata temu
Ale latwo manipulwac Polakow, miezkam w anglii od urodzenia, mam ponad 60 lat i tu nie ma kzenofobi do cudzoziemow, miezkalem tez w niemczech przez okolo 18 lat i w polsce tez okolo 8 lat, polacy sie tak boja cudzoziemocow, a sami jestesmy jeden z najwiekszych krajow emigrantow i ciagle u nas bieda,szwajacarjia jedna z najobogatszych krajow maja ponad 20% imigrantow rowniez bogata szwcjia, niemcy itd. Czemu media nas tak strasza?
Taki Sobie
5 lata temu
Jak PO z Nowoczesną wygrają wybory to będziemy Pierwszym miejscu.
luz
5 lata temu
Ranking jak nie wiem brali chyba pod uwagę dostęp do maczki rybnej
ja
5 lata temu
No, to juz przesada...Niemcy?????sa bezpieczniejsze od Polski?????
konradc1
5 lata temu
Ten gość nie potrafi ze zrozumieniem odczytać tabelki...
bEUiThyP
zzz
5 lata temu
Irak na szarym końcu ? Przecież tam jest bezpieczniej niż w niejednym europejskim kraju.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić