Piotr Kalsztyn| 

Najczęściej nadawane imiona w Polsce w 2017 roku

52

Chcąc mieć dziecko z unikalnym imieniem musimy postawić na Zygmunta albo Iwonę.

Najczęściej nadawane imiona w Polsce w 2017 roku
(Agencja Gazeta, Jagoda Gorol)

W Warszawie została zdetronizowana dotychczasowa liderka. Od kilku lat na czele listy najczęściej nadawanych imion żeńskich w stolicy widniała Zofia. W tym roku musiała ustąpić miejsca Julii. Podium zamyka imię Zuzanna, a na kolejnych miejscach znajdziemy Hannę, Alicję, Maję, Marię, Natalię, Aleksandrę i Helenę.

Wśród chłopców urodzonych w Warszawie pierwsze miejsce zajmuje Jan. Równie chętnie mieszkańcy stolicy dają synom na imię Antoni, Jakub lub Franciszek. W dalszej części stawki znaleźli się Aleksander, Stanisław, Mikołaj, Adam, Szymon i Wojciech.

Kraków nie różni się pod względem liderów od Warszawy. Królują Julie, Zuzanny i Zofie oraz Janowie, Jakubowie i Franciszkowie. Wśród najczęstszych imion dla dziewczynek znalazły się jeszcze Lena i Emilia, a dla chłopców pojawili się Adam i Filip.

W Trójmieście wszystko zależne jest od miasta. W Gdańsku najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to Zuzanna, Julia i Zofia, a dla chłopców Jan, Jakub i Filip. W Sopocie urodziło się najwięcej Helen, Zofii i Lilian oraz Aleksandrów, Ignacych i Krzysztofów. W Gdyni zgodnie z ogólnopolskim trendem popularne były Julie, Zuzanny i Hanny oraz Jany, Jakubowie i Antoniowie.

Zobacz także: Zobacz także: Zakazane imiona

*W Bydgoszczy pojawiło się najwięcej Jakubów, Antonich i Janów. *Jeśli chodzi o dziewczynki to wciąż modne są Zuzanny, Zofie i Julie. Najrzadziej wybierano jako imię Zygmunta, Amadeusza, Ryszarda, Iwonę, Nelę i Elżbietę. W mieście pojawiły się także nietypowe wybory imion, jak np. Ingrid, Wira, Dobrawa i Kleopatra.

*W Białymstoku również stawiano na tradycyjne imiona. *Wśród dziewczynek były to Zofia, Aleksandra i Julia. Jakub, Jan i Aleksander to czołówka chłopięcych imion. Wśród nietypowych imion na które zdecydowali się rodzice z Białegostoku znajdziemy Hiacyntę, Lukrecję, Flawię, Natana, Rocha i Beniamina.

*Rada Języka Polskiego stworzyła wykaz imion, których nie polecają. *Na ich stronie internetowej znajdziemy listę tych, których nie powinni nadawać polscy rodzice. To m.in. Andrzelika, Boromir, Karla, Lilith, Montezuma, Merlin i Xymena.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić