wb| 

Najlepsze zdjęcia na świecie. Polak jednym z laureatów World Press Photo 2020

0

Prestiżowy konkurs World Press Photo 2020 rozstrzygnięty, nagrody za najlepsze fotografie rozdane. Wśród laureatów znalazł się również Polak, Tomasz Kaczor, który otrzymał wyróżnienie w kategorii "Portret Roku".

Najlepsze zdjęcia na świecie. Polak jednym z laureatów World Press Photo 2020
(Getty Images, World Press Photo)

Najlepsze zdjęcie roku wykonał Japończyk, Yasuyosha Chiba. Fotografia nosi nazwę "Straight Voice" i przedstawia demonstrację młodych ludzi w Chartumie w Sudanie w czasie przerwy w dostawie prądu w czerwcu ubiegłego roku. W centrum kompozycji znajduje się młody człowiek recytujący wiersz z ręką na sercu i wysoko uniesioną głową, otoczony światłami bijącymi z telefonów komórkowych.

Autor zdjęcia wyjawił dodatkowo jeden szczegół, którego nie da się uwiecznić na żadnej fotografii. Podczas, gdy mężczyzna recytował wiersz, zebrani klaskali w dłonie i skandowali słowo "thawra", czyli "rewolucja". - Pomyślałem, że to piękna scena, byłem pod wrażeniem jego wyrazu twarzy, jego głosu - tłumaczył Japończyk.

World Press Photo 2020. Nagroda dla Polaka

Nagrodę za "Portret Roku" otrzymał Polak, Tomasz Kaczor. Wykonał on czarno-białe zdjęcie 15-letniej Ormianki niedługo po jej przebudzeniu ze stanu wywołanego przez syndrom rezygnacji. Dziewczynka siedzi na wózku inwalidzkim, z przymocowanym do nosa zgłębnikiem i wpatruje się w obiektyw. Syndromem rezygnacji u dzieci nazywa się postępujące zanikanie kontaktu z rzeczywistością, które z czasem przyjmuje formę śpiączki.

Chciałem uwiecznić to, co się dzieje z dzieckiem, które straci poczucie bezpieczeństwa. Na fotografii pokazałem ten moment, w którym to bezpieczeństwo zostało przywrócone - mówi Kaczor.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić