aktualizacja 

Najrzadszy paszport świata. Są tylko trzy w użyciu

17

Suwerenny Wojskowy Zakon Maltański jest w świetle prawa międzynarodowego traktowany jak pełnoprawne państwo. Ma między innymi prawo do wydawania paszportów. To jednak wyjątkowy rarytas.

Najrzadszy paszport świata. Są tylko trzy w użyciu
(Wikimedia Commons CC BY-SA, Frank Vincentz)

Tylko trzy osoby mogą pochwalić się takim dokumentem. Paszporty przysługują Wielkiemu Mistrzowi, jego zastępcy oraz Kanclerzowi. Cała reszta ludzi należących do Zakonu musi korzystać z paszportów krajów, z których pochodzą - informuje "The Mirror". O zakonnym mogą jedynie pomarzyć.

Zakon Maltański utracił zwierzchność nad wyspą w 1800 roku. Od tamtej pory może się pochwalić jedynie dwoma eksterytorialnymi posiadłościami w Rzymie i jednym zamkiem na Malcie. Organizacja wydaje paszporty, znaczki pocztowe i bije walutę. Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 90 krajami na świecie.

12 tysięcy kawalerów Zakonu jest podzielonych na trzy klasy. Są oni zobowiązani do postępowania zgodnego z nakazami Kościoła, a także do uczestniczenia w akcjach humanitarnych prowadzonych przez Zakon. Organizacja ma swoje przedstawicielstwo dyplomatyczne także w Polsce.

Najbardziej pożądanym paszportem jest dokument niemiecki. Otwiera bowiem drogę do 176 krajów bez konieczności załatwiania wiz. Paszport Zakonu Maltańskiego tak bardzo poszukiwany nie jest, z pewnością jednak należy do najrzadszych dokumentów tego typu na świecie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić