Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

Największa flaga Polski zniszczona w Świnoujściu

112

Ogromna biało-czerwona flaga miała zawisnąć na szczycie latarni morskiej w Świnoujściu. To największa flaga w Polsce, ma 725 metrów kwadratowych. Plany pokrzyżowała jednak pogoda. Pojawiły się opinie, że rozdarta flaga to symbol aktualnej sytuacji w Polsce.

Największa flaga Polski zniszczona w Świnoujściu
(PAP, Marcin Bielecki)

Wielką konstrukcję przygotowano z okazji Święta Flagi. Próbę jej zawieszenia na szczycie latarni w Świnoujściu podjęli alpiniści. Udało im się tego dokonać, jednak płótno zahaczyło o znajdujący się w pobliżu piorunochron i flagę trzeba było zdjąć.

Wcześniej konstrukcję z lin przygotowało 12 alpinistów. Tam są specjalne montaże, które przygotowano kilka lat temu. Mamy obawę, czy silna morska bryza, jesteśmy wszak nad morzem, nie pozrywa nam szwów – mówił w rozmowie z Radiem Szczecin jeszcze przed rozpoczęciem operacji Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Pomimo uszkodzenia flagi, uczestnicy wydarzenia nie byli zawiedzeni. Zaznaczali, ze najważniejsza jest pamięć o historii Polski. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich.

Zobacz także: Zobacz też: Święto flagi, czyli o szacunku do barw narodowych Wydanie: 2 maja 2018

Podarła się! W związku z tym nie tak powiewa. Barwy się poprzestawiały... Biały powinien być raczej w górnej części. Najważniejsze jest, żebyśmy czcili nasze symbole narodowe, bo to polskość, tożsamość – mówili uczestnicy uroczystości, obserwujący powiewające pozostałości flagi.

W internecie można spotkać opinie, że to symboliczne. Komentujący piszą, że flaga obrazuje stan podzielonej politycznie Polski.

Nawet flaga pokazała, jak rozdarci są Polacy - napisał jeden z użytkowników Facebooka.

Święto Flagi ustanowiono w 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest też Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić