o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Największa ofiara z dzieci. W Peru odnaleziono masowy grób

16
Podziel się

Na północnym wybrzeżu Peru odkryto dowody na największy przypadek masowej ofiary z dzieci w Ameryce - i prawdopodobnie w historii świata.

Największa ofiara z dzieci. W Peru odnaleziono masowy grób
(Forum, REUTERS/Mariana Bazo)
bEhWKFVh

Archeolodzy odkryli szczątki ponad 140 dzieci i 200 młodych lam. Wygląda na to, że znaleźli grób ofiar rytuału, który miał miejsce 550 lat temu w stolicy imperium Chimu, podał w czwartek National Geographic .

Nigdy się tego nie spodziewałem - przyznał John Verano, antropolog, który ma kilkadziesiąt lat doświadczenia pracy w tym regionie. "I nie sądzę, by ktokolwiek inny się spodziewał."

Odkrycie znajduje się niecałe 800 metrów od wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Chan Chan. Podczas gdy składanie ludzi w ofierze przez Azteków, Majów i Inków zostało odnotowane w hiszpańskich kronikach z epoki kolonialnej i udokumentowane we współczesnych wykopaliskach naukowych, odkrycie pozostałości po wielkiej uroczystości poświęcenia dzieci przez mało znaną prekolumbijską cywilizacji Chimu to wydarzenie bezprecedensowe w obu Amerykach - jeśli nie na całym świecie.

bEhWKFVj

Huanchaquito-Las Llamas znalazło się na pierwszych stronach gazet w 2011 r. Mieszkańcy zauważyli wtedy ludzkie szczątki w przybrzeżnych wydmach. W tym czasie znaleziono szczątki tylko 42 dzieci i 76 lam. Do 2016 roku odkryto szczątki 140 dzieci i 200 młodych lam. Stan szczątków (czerwony pigment na czaszkach, rozcięte mostki i zwichnięte żebra) sugeruje, że ofiarom barwiono twarze na czerwono, po czym wyrywano serca. Ten sam los spotkał lamy. Dzieci, zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, miały od pięciu do czternastu lat. Archeolodzy uważają, że wszystkie ofiary zostały zabite w czasie jednego rytuału.

Ofiary z ludzi były praktykowane w niemal wszystkich zakątkach świata w różnym czasie.

Jednak prawie zawsze opierało się to na rytualnym zabijaniu dorosłych - mówi Joseph Watts z Uniwersytet Oksfordzkiego - Myślę, że zdecydowanie trudniej jest wyjaśnić ofiarę z dzieci. Również na poziomie osobistym.

Prawdopodobnie ofiary z dzieci miały być desperacką próbą przebłagania bogów. Sięgnięto po nie, kiedy ofiary z dorosłych nie przyniosły skutku. Osady wzdłuż północnego wybrzeża Peru są podatne na zakłócenia klimatyczne wywołane cyklami pogodowymi El Niño. Podwyższona temperatura na powierzchni wody zakłócała rybołówstwo, natomiast silne deszcze powodowały powodzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEhWKFVK
KOMENTARZE
(16)
toto
2 lata temu
Co sie dziwicie. Cakiem podobne myslenie prezentuja ci, którzy próbuja przekonywac, ze oplatami emisyjnymi I innymi tego typu zabobonami bedziemy mieli wplyw na zatrzymani lub zmiane naturalnych procesów klimatycznych.
Stefan
3 lata temu
Może tak złożyć ofiarę z polityków PO wszystkich zasypac wapnem w dole kto za niech robi polubienia
Jahwe
3 lata temu
Religia , jakakolwiek, jest złem !!!
bEhWKFVL
Kazimierz
3 lata temu
My za to (chrześcijanie) wyrżnęliśmy 'miłosiernie' tych pogan, zabijając ich dużo więcej, niż oni kiedykolwiek jakichkolwiek ofiar złożyli. Nie ograniczaliśmy się przy tym np. do mężczyzn, tylko wyrzynaliśmy całe osady, jeżeli mieliśmy na to ochotę. Nie robiliśmy tego oczywiście za darmo. Znakomita większość posiadanego wtedy przez Hiszpanów złota właśnie z takich rzezi pochodziła.
Gość
3 lata temu
Czy to nie Ojczyzna Wojciecha Cejrowskiego?? 😂😂😂😂
Wielki Mag
3 lata temu
Ja proponuję złożyć ofiarę z 235 posłów PiS na sejm, aby ocalić Polskę. Była by to ofiara z zdrajców Polski, PZPRowców, SBeków, TW SB i jednego agenta GRU - KGB/SWZ FR, czyli osobinków z jenej strony bezużytecznych, a z drugiej strony szkodliwych dla Polski i Polaków.
lio
3 lata temu
Największa ofiara z dzieci to : Majdanek ,Stutthof ,Gross-Rosen , Treblinka ,Chełm , Bełżec , Sobibór , Neuengamme, Dachau, Ravensbrück ... .
he he
3 lata temu
Gdyby nie chrześcijaństwo tez byśmy tak robili, pogaństwo zawsze wiązało się ze składaniem ofiar. Dzisiejsi poganie i ateiści ściągnęli z kolei islam do Europy i niszczą cywilizację chrześcijańską. Jak im się to uda , znowu będą składac ofiary z ludzi
pobożny
3 lata temu
mamy tego samego boga tylko my święcimy jajka
mordercy
3 lata temu
I wy tu mówicie o kulturze Azteków???/ Jaka to kultura???? To mordercy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!najgorsi mordercy
:)
3 lata temu
Musiał być niezły głód, chcieli "przebłagać bogów" - prawie jak u nas :)
nauczyciel
3 lata temu
Religia. Nie ma znaczenia która, każda potrzebuje ofiar ludzkich. W przepadku katolicyzmu, z homo sapiens robi się warzywo, to także swego rodzaju ofiara.
true
3 lata temu
Teraz tez składają ofiary z dzieci, bóstwu wygodnictwa w rytuale aborcji
bEhWKFVD
kam
3 lata temu
fanatyzm religijny prowadzi tylko do upadku moralnego czlowieka pod kazdym względem
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić