Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

NASA odnalazła szczątki zagubionej sondy na Księżycu

12
Podziel się:

Nieudane lądowanie indyjskiej sondy na Księżycu miało miejsce we wrześniu 2019 roku. Teraz amerykańska agencja NASA odnalazła Vikrama.

NASA odnalazła szczątki zagubionej sondy na Księżycu
(Twitter, NASA)

Indyjska misja zapowiadała się naprawdę ciekawie. "Chandrayaan-2", bo tak została ona zatytułowana, odbyła się na początku września 2019 roku. To właśnie wtedy sonda miała wylądować na nieodkrytym jeszcze południowym biegunie Księżyca. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Tuż przed posadzeniem lądownika Vikram na Księżycu utracono łączność z urządzeniem.

Przez dwa miesiące nie wiedzieliśmy, co stało się z lądownikiem. Według doniesień niektórych mediów Vikram nie rozbił się - agencja miała po prostu utracić łączność z sondą. Jednak z początkiem grudnia 2019 roku NASA poinformowała o losach lądownika.

NASA z pomocą indyjskiego inżyniera, Shanmuga Subramaniana, odnalazła szczątki Vikrama. Mężczyzna skontaktował się z agencją po przeanalizowaniu zdjęć opublikowanych przez Lunar Reconnaissance Orbiter Camera. Agencja potwierdziła, że Shanmuga zidentyfikował sondę, która znajdowała się 500 metrów od wyznaczonego miejsca lądowania.

NASA opublikowała oświadczenie na swojej stronie, w którym napisała, że "mimo takiej straty, zbliżenie się do powierzchni było ogromnym sukcesem". Co w takim razie zawiodło? Lądownik rozbił się z powodu problemów z systemem hamowania.

Zobacz także: Zobacz także: Przebada Europę. Naukowcy umieścili go pod warstwą lodu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Może windows ...
3 lata temu
Pewnie system zaczął wymagany update i prosił o poczekanie trochę czasu🤣
równik
3 lata temu
Czy księżyc ma biegun południowy, jeśli nie ma pola magnetycznego a dodatkowo nie obraca się w okół żadnej osi?
Tak
3 lata temu
Tam widać 500+ satelit we wszystkich kolorach. Chyba mają miesięcznicę.
Mik
3 lata temu
Jarek chce mieć pomnik na księżycu .
Nowu
3 lata temu
Ja tam widzę brzozę 😀
Bobik
3 lata temu
Bzdura bzdurą pogania
Ufo
3 lata temu
No !!!! Fajne zdjęcie kamienia czym to robiliście lustrzanka ?
Kosmonauta
3 lata temu
Nasa Naso ty moja skończ te brednie podobno wy amerykance byliście na księżycu dziesiątki lat temu i przy jakiej marnej technice a jakoś teraz ty Naso nasa ty moja nie lecicie ? Skończcie te bzdury z meteorytami i końcami świata prędzej człowiek to zakończy jak meteoryt
Jerry
3 lata temu
Nasi już tam dawno byli wszystko sprzedane już i przepite dawno poszło na złom
Michael
3 lata temu
Przecież na tych zdjęciach nic nie widać i nic nigdy nie zobaczymy, bo kłamstwo to główne o ile nie jedyne narzędzie n@s@. Ile to ja razy słyszałem, że współczesne satelity szpiegowskie są w stanie zrobić wyraźne zdjęcie telefonu komórkowego z odległości kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. A tu mamy niebieską rozmemłaną plamkę - śmiechu warte. Jedyne na co mogą liczyć (ludzie z n@s@) to nasza ślepa wiara w rozszerzający się kosmos z trylinonami gwiazd i w ich spreparowane "fotografie" tych wszystkich wspaniałych, zapierających dech w piersiach kosmicznych obiektów...
alf
3 lata temu
ufoludki zestrzeliły ;)
genio
3 lata temu
mam dobry wzrok i jeszcze dziś nie piłem ale nic nie widzę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić