REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
03.12.19 (10:42)

NASA odnalazła szczątki zagubionej sondy na Księżycu

Nieudane lądowanie indyjskiej sondy na Księżycu miało miejsce we wrześniu 2019 roku. Teraz amerykańska agencja NASA odnalazła Vikrama.
NASA / Twitter

Indyjska misja zapowiadała się naprawdę ciekawie. "Chandrayaan-2", bo tak została ona zatytułowana, odbyła się na początku września 2019 roku. To właśnie wtedy sonda miała wylądować na nieodkrytym jeszcze południowym biegunie Księżyca. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Tuż przed posadzeniem lądownika Vikram na Księżycu utracono łączność z urządzeniem.

Przez dwa miesiące nie wiedzieliśmy, co stało się z lądownikiem. Według doniesień niektórych mediów Vikram nie rozbił się - agencja miała po prostu utracić łączność z sondą. Jednak z początkiem grudnia 2019 roku NASA poinformowała o losach lądownika.

REKLAMA

NASA z pomocą indyjskiego inżyniera, Shanmuga Subramaniana, odnalazła szczątki Vikrama. Mężczyzna skontaktował się z agencją po przeanalizowaniu zdjęć opublikowanych przez Lunar Reconnaissance Orbiter Camera. Agencja potwierdziła, że Shanmuga zidentyfikował sondę, która znajdowała się 500 metrów od wyznaczonego miejsca lądowania.

NASA opublikowała oświadczenie na swojej stronie, w którym napisała, że "mimo takiej straty, zbliżenie się do powierzchni było ogromnym sukcesem". Co w takim razie zawiodło? Lądownik rozbił się z powodu problemów z systemem hamowania.

Zobacz także: Przebada Europę. Naukowcy umieścili go pod warstwą lodu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij