Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

NATO ośmieszyło się. Adresy baz z bronią jądrową w Europie ujawnione

108
Podziel się:

Nazwy baz NATO z bronią jądrową w Europie ujawnił autor jednego z dokumentów. Tajne informacje o lokalizacji ośrodków zawierał raport o sojuszniczych siłach nuklearnych. NATO naprawiło błąd, ale dopiero po tym, jak wytknęli go dziennikarze.

NATO ośmieszyło się. Adresy baz z bronią jądrową w Europie ujawnione
(Getty Images, NurPhoto / Contributor)

Raport opublikowano w kwietniu. Dokument pt.: "Nowa era nuklearnego odstraszania? Modernizacja, kontrola zbrojeń i sojusznicze siły jądrowe" napisał Joseph Day, kanadyjski senator z komisji obrony i bezpieczeństwa Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Dotyczył przyszłości polityki Sojuszu w sprawie broni jądrowej.

Ujawnił zbyt wiele. W dokumencie znalazła się wzmianka mówiąca o tym, gdzie w Europie rozmieszczono ok. 150 amerykańskich pocisków z głowicami jądrowymi. Pomyłkę NATO wytknęła belgijska gazeta "De Morgen".

Broń jądrowa jest przechowywana w sześciu bazach NATO - Kleine Brogel w Belgii, Büchel w Niemczech, Aviano i Ghedi-Torre we Włoszech, Volkel w Holandii i Incirlik w Turcji" - zapisano w dokumencie bez podania źródła.

Zobacz także: Zobacz też: Broń chemiczna na dnie Bałtyku

Po cichu naprawiono błąd. Pierwotna wersja dokumentu została usunięta. W ubiegłym tygodniu opublikowano nową, w której dokładne rozmieszczenie bomb zastąpiono ogólnikami o europejskich sojusznikach używających samolotów zdolnych przenosić ładunki atomowe. Wskazano Belgię, Niemcy, Włochy, Holandię i Turcję.

Pierwsza wersja dokumentu była tylko szkicem. Wszystkie informacje wykorzystane w tym raporcie to materiały z ogólnie dostępnych źródeł - oświadczył senator Joseph Day ze Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(108)
arek
3 lata temu
Od jutra miesiąc- a masz na to dokumenty... czas masz na to żeby podjąć decyzję do sprawy.. a nie myśleć co powiedzieć bo i tak nie zapamiętasz. Więc jak mam słuchać skoro kłamiesz odmowa
NSZ
3 lata temu
Nikt takich błędów nie popełnia, a od dezinformacji jest wywiad i kontrwywiad. Pranie mózgu dla dziennikarzy.
TW Jacek
3 lata temu
Koleś jest szpiegiem. Sprzedał wszystkich
Ktorego Jak s...
3 lata temu
,,NATO osmieszylo sie kanadyiczyk zachowal sie Jak dziecko"- Co to zawsze bzdetny tytol redaktorek chyba w piaskownicy Jeszcze siedzi
kliik
3 lata temu
USA w wielu sprawach są żałośni - Bush napadł na IRAK i dokonał ludobójstwa, Trump użył bez celu "matki bomb", by zamordować wieśniaków, albo ostrzelał puste lotnisko za mln usd, by zabić kilku pracowników cywilnych, itd...
sadi666
3 lata temu
Informacje te są znane od 50 lat, od kiedy broń jądrową rozmieszczono w Europie i NATO uzyskało pewien wpływ na planowanie jej użycia przez tzw. grupę Planowania Nuklearnego NATO.
MSZ
3 lata temu
może czas zacząć pisać o amerykańskiej broni ze zubożonego uranu, która już jest w naszym kraju...?
MSZ
3 lata temu
W Ameryce NIC NIE WYCIEKA PRZYPADKIEM ..chyba że ropa w BP
Agent
3 lata temu
Takie informacje powinny być tajne ze względów bezpieczeństwa. Podanie ich do wiadomości, to działanie na rzecz Rosji.
Agent 007
3 lata temu
Ci, którzy powinni wiedzieć, wiedzą od dawna, dziś już nie można pewnych faktów ukryć. Uczestnikom tego forum ujawnione dane do niczego nie są potrzebne
alek
3 lata temu
nato zrobiło to celowo żeby zmylić przeciwników
Jaro
3 lata temu
Maciorkiewicz dawno przekazał te informacje swojemu guru
nicku
3 lata temu
Mieszkańcy wymienionych miejscowości z pewnością ucieszyli sie z publicity. Zapewne teraz zaczną ich odwiedzać tłumy turystów, zapewniając obrót hotelarzom i restauratorom.
bombel
3 lata temu
Jak widać, każdy ma swojego Macierewicza
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić