REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla17.07.19 (14:48)

NATO ośmieszyło się. Adresy baz z bronią jądrową w Europie ujawnione

Nazwy baz NATO z bronią jądrową w Europie ujawnił autor jednego z dokumentów. Tajne informacje o lokalizacji ośrodków zawierał raport o sojuszniczych siłach nuklearnych. NATO naprawiło błąd, ale dopiero po tym, jak wytknęli go dziennikarze.
NurPhoto / Contributor / Getty Images

Raport opublikowano w kwietniu. Dokument pt.: "Nowa era nuklearnego odstraszania? Modernizacja, kontrola zbrojeń i sojusznicze siły jądrowe" napisał Joseph Day, kanadyjski senator z komisji obrony i bezpieczeństwa Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Dotyczył przyszłości polityki Sojuszu w sprawie broni jądrowej.

Ujawnił zbyt wiele. W dokumencie znalazła się wzmianka mówiąca o tym, gdzie w Europie rozmieszczono ok. 150 amerykańskich pocisków z głowicami jądrowymi. Pomyłkę NATO wytknęła belgijska gazeta "De Morgen".

REKLAMA

Broń jądrowa jest przechowywana w sześciu bazach NATO - Kleine Brogel w Belgii, Büchel w Niemczech, Aviano i Ghedi-Torre we Włoszech, Volkel w Holandii i Incirlik w Turcji" - zapisano w dokumencie bez podania źródła.

Zobacz też: Broń chemiczna na dnie Bałtyku

Po cichu naprawiono błąd. Pierwotna wersja dokumentu została usunięta. W ubiegłym tygodniu opublikowano nową, w której dokładne rozmieszczenie bomb zastąpiono ogólnikami o europejskich sojusznikach używających samolotów zdolnych przenosić ładunki atomowe. Wskazano Belgię, Niemcy, Włochy, Holandię i Turcję.

Pierwsza wersja dokumentu była tylko szkicem. Wszystkie informacje wykorzystane w tym raporcie to materiały z ogólnie dostępnych źródeł - oświadczył senator Joseph Day ze Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij