Naukowcy: chrześcijanie i muzułmanie to egoiści

Badania naukowców z Uniwersytetu w Chicago są jednoznaczne. Dzieci muzułmanów i chrześcijan są mniej bezinteresowne niż potomstwo ateistów.

Naukowcy: chrześcijanie i muzułmanie to egoiści
(flickr.com)

*Dzieci, które wychowywały się w duchu religii, miały problem z dzieleniem się z innymi. * Zaobserwowano to zwłaszcza u dzieci w rodzinach chrześcijan i muzułmanów. Psychologowie zbadali 1170 dzieci w wieku od 5 do 12 lat z sześciu krajów - Kanady, Chin, Jordanii, RPA, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

Wyniki są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i popularnymi założeniami. Przyjmuje się, że dzieci, które wychowują się w religijnych domach, są bardziej altruistyczne i uprzejme wobec innych. Nasze badania pokazały, że dzieci z rodzin ateistów wykazywały się większą hojnością – powiedział profesor Jean Decety z Uniwersytetu w Chicago.

W badaniu oceniano skłonności do dzielenia się, a także do oceniania i karania innych. Wychowanie w wierze powodowało także tendencje do bardziej represyjnego zachowania wobec osób, których zachowanie było aspołeczne. Dzieci ateistów oceniały takie zachowania zdecydowanie łagodniej i wskazywały mniej surowe kary niż ich wierzący rówieśnicy. Im starsze było badane dziecko, tym różnice w zachowaniu były bardziej widoczne.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić