o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Naukowcy: Nie ustępujmy miejsca starszym. To im szkodzi

94
Podziel się

Działając zgodnie z powszechnie panującym obyczajem, ustępując starszym osobom miejsca w autobusie czy tramwaju, szkodzimy ich zdrowiu.

Naukowcy: Nie ustępujmy miejsca starszym. To im szkodzi
(iStock.com, monkeybusinessimages)
bDUAigmt

Według rządowego eksperta pracującego dla brytyjskiej służby zdrowia, emerytów trzeba skłaniać do ćwiczeń za wszelką cenę. Nawet, jeżeli miałoby to oznaczać zmuszanie ich do stania w publicznym transporcie. Według prof. z Oksfordu, sir Muira Graya, starsi powinni próbować chodzić nawet 10 minut dziennie.

Starzejące się ciało musimy zmuszać do większej aktywności, a nie mówić ludziom, by siedzieli z nogami założonymi do góry. Zastanówcie się dwa razy, zanim oddacie swoje miejsce w autobusie czy pociągu starszej osobie. Stanie to dla nich świetna forma ćwiczenia - przekonuje w naukowym periodyku "British Medical Journal".

Brak aktywności fizycznej odbija się na zdrowiu. Im osoby starsze są bardziej aktywne i wykonują więcej ćwiczeń, tym rzadziej muszą odwiedzać lekarza. Co do tradycyjnie pojmowanej uprzejmości wobec sędziwych, trzeba zawsze kierować się bezpośrednią oceną sytuacji.

bDUAigmv

Jeżeli osoba wyraźnie wygląda na taką, która powinna usiąść, to nie mówmy jej, że stanie jest dobre dla zdrowia. Ale jeśli nie wygląda na zmęczoną, pomyślcie o tym raporcie – zauważa serwis Lad Bible.

Aktywność fizyczna jest lepsza niż leki. Około 40 proc. osób w wieku 40 lat cierpi na różnego rodzaju dolegliwości. Można je wyeliminować zmieniając styl życia. Z każda dekadą odsetek "cierpiących" na coś zwiększa się o 10 proc. Co nikogo chyba nie dziwi, w najgorszej sytuacji są osoby prowadzące siedzący tryb życia, wykonujące prace biurowe i często jeżdżące samochodem.

Zobacz także: Zobacz także: Jesz cytrusy? Nie myj zębów

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUAigmB
bDUAigmW
KOMENTARZE
(94)
Barrz
4 lata temu
nieraz widziałem jak taka babuszka leci niczym Małysz po złoto przy gwałtownym hamowaniu. Może lepiej jednak, żeby usiadły.
Karo
4 lata temu
Każdy o tym wie ze ruch to zdrowie. Natomiast w komunikacji nie raz widziałam jak kule pod pache i biegiem na siedzenie. Albo przepychanie się łokciami kto pierwszy na siedzenie.
hmm
4 lata temu
Dobre, choć przekorne ...
bDUAigmX
rom
4 lata temu
Przecież wiem już 25 lat pomagam starszym osobom nie chorować.
gość
4 lata temu
starsi powinni próbować chodzić nawet 10 minut dziennie, chodzą na pewno więcej zwłaszcza Ci którzy korzystają z publicznej komunikacji. Obserwując moich starszych rodziców na nogach są kilka godzin dziennie. A dobre wychowanie podpowiada ustąpić im miejsca bo dla młodych ruch jest równie zdrowy.
Najnowsze komentarze (94)
Andrzej
4 miesiące temu
Moja Mama w wieku 94 lat robiła normalnie skłony dotykając dłońmi na płask podłogi. Czy ktoś z naszej obecnej młodzieży potrafi to zrobić?
Prada
3 lata temu
Jakaś bzdura, jeśli ktoś doszedł do autobusu to aktywności mu wystarczy bo musi jeszcze wrócić. Niech posiedzi. Poza tym starsi ludzie mają osteoporozę - łatwo o złamania w razie szarpnięcia lub upadku.
jnrk
3 lata temu
Temu naukowcowi zyczę na starosc aby tak go traktowali młodzi ludzie w srodkach komunikacji i w poczekalniach!!!
trzinaalli
3 lata temu
Dlaczego w tekście osoby 40-letnie uznano za "osoby starsze"?
ina
3 lata temu
Ciężko być Babunią i już.
KALESONY BOGA...
3 lata temu
A takie mohairowe wiedźmy to każdego 10-ego po kilka godzin potrafią na stojaka po kilka godzin małpować,a w autobusie nawet pięciu minut nie ustoją.
XXL
4 lata temu
Ten rzadowy ekspert to chyba jest psychiczny oni na zachodzie to jusz calkiem stracili szacunek dla starszych i nietylko!!
xawery
4 lata temu
Przykładem grzeczności w środkach komunikacji miejskiej mogą być Włosi,po prostu miejsca przeznaczonego dla osoby starszej/inwalidy nie zajmuje się.Ten Anglik jest co najmniej dziwny,jaka to gimnastyka dla starego człowieka nie mogącego utrzymać równowagi w szarpiącym autobusie.Za takie "odkrycie" anty Nobel murowany.
bDUAigmP
antyangol
4 lata temu
Nie dziwi mnie wywód tego "naukowca". Anglicy są znani z tego,że nie udzielają pomocy medycznej ratującej życie starym ludziom,szczególnie tym w domach opieki,co niezwykle bulwersowało polskie pielęgniarki,które tam znalazły pracę. Dzieci urodzone z chorobą Downa również się nie leczyło,nie wiem jak teraz.
bardzo ale to...
4 lata temu
wystarczy nie montować siedzeń, uchwytów, drzwi, na przystankach nie zatrzymywać się a zwalniać, sprawność mutantów ludzkich wzrośnie i zwiększy się oglądalność internetu oraz liczba przeczytanych książek, gazet w podróży; domy stawiać nad ulicami, liniami metra, rzekami, żeby każdy mógł sobie wskoczyć choć na chwilę na mobile
Gość
4 lata temu
nie mam nic przeciwko ustępowaniu miejsca starszym , ale ich pretensje dochodzą czasem do absurdu , czy to w komunikacji czy w przychodniach , ja miałem kiedyś atak bólu spowodowany kamieniem nerkowym , poprosiłem żeby mnie przepuszczono to usłyszałem że one są pierwsze , a ja za chwilę leżałem na posadzce taki to ból , panie się odwróciły żeby nie widzieć , a do przychodni przychodziły prawie często żeby pogadać z koleżankami i zawsze twierdziły że były pierwsze w kolejce
autobus
4 lata temu
no to propozycja niech lekarz przestana jezdzic autani a srodkami lokomocji wiec niech przestana pi......lic
SAD
4 lata temu
Ja nie raz miałem taką sytuację że były wolne miejsca a mimo to przyczepiła się do mnie abym ustąpił więc wyzwałem takie osoby.. Oczywiscie nie zaatakowałem takich wyzwiskami, lecz logicznie zbeształem starą babę. Ale jak widzę skromną staryszkę która naprawdę potrzebuje usiąść to ustępuje miejsca lecz jak jest grubiańska to nawet kopnę Bo nie liczy się to czy starsze osoby wywalczą sobie siedzenie, lecz czy ktoś ustąpi miejsca. xD Nie można promować brubiaństwa a ten artykuł to promuje stare brubiańskie dewotki.
dziwadło
4 lata temu
Starsi w autobusach, czy tramwajach muszą siedzieć dla bezpieczeństwa. W ojczyźnie Kubicy, w komunikacji miejskiej pracują tylko rajdowcy i transportują ziemniaki na obiad np. do jadłodajni.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić