o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Naukowcy ostrzegają. 90 proc. powierzchni Ziemi może ulec degradacji do 2050 roku

77
Podziel się

Wnioski autorów najnowszego raportu Wspólnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej nie napawają optymizmem. Degradacja lądowej powierzchni Ziemi przyczyni się do zmniejszenia globalnych zbiorów o 10 proc.

Naukowcy ostrzegają. 90 proc. powierzchni Ziemi może ulec degradacji do 2050 roku
(PAP, IAN SALAS)
bDoguNmJ

* Opublikowano nowy Światowy Atlas Upustynnienia.* Jego autorzy, Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, szacują, że degradacji uległo już ponad 3/4 całej lądowej powierzchni Ziemi - informuje PAP.

Do roku 2050 liczba ta może wzrosnąć nawet do 90 proc. Zanieczyszczenia powietrza, gleb i wody, erozja ziem, coraz dotkliwsze susze – wszystko to obniża jakość gleby i czyni tereny nienadającymi się do uprawy czy zasiedlenia.

Rocznie degradacji ulega obszar wielkości połowy powierzchni Unii Europejskiej. Najbardziej podatne są tereny w Afryce i Azji. Głównym winowajcą jest niekontrolowany rozwój rolnictwa - pola uprawne i pastwiska zajmują obecnie ponad 1/3 lądu Ziemi.

bDoguNmL
Zobacz także: Zobacz także: Dym z płonących plastików gorszy niż smog

*I to właśnie sektor rolniczy najbardziej ucierpi z powodu postępującej degradacji gleb. * Eksperci prognozują, że do 2050 roku globalne zbiory zmniejszą się o ok. 10 proc. Do upustynnienia lądów przyczyniają się także m.in. rozrastające się miasta oraz zjawisko wylesiania.

Ekonomiczny koszt degradacji gleb w UE to wydatek rzędu dziesiątek miliardów euro rocznie. W Unii Europejskiej problem upustynnienia dotyczy 8 proc. terytorium (ok. 14 mln hektarów), głównie w południowej, wschodniej i środkowej Europie, które są na ten proces zdaniem badaczy szczególnie podatne.

Globalne konsekwencje będą jednak dużo poważniejsze. Kurczące się zasoby ”dobrych” ziem zmuszą do migracji lub przymusowych wysiedleń nawet 700 mln ludzi do roku 2050. Do końca XXI wieku liczba ta może wielokrotnie wzrosnąć, alarmują autorzy raportu.

bDoguNmR

Jak można przeciwdziałać degradacji gleb? Jej główna przyczyna, czyli ekspansja rolnictwa, może być ograniczona przez zintensyfikowanie zbiorów na istniejącym obszarze rolnym, podpowiadają naukowcy. Należy też zachęcać do zmiany diety na roślinną, konsumpcji białek zwierzęcych z certyfikowanych hodowli i przeciwdziałać marnowaniu żywności i odpadków.

Światowy Atlas Upustynnienia można znaleźć tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDoguNnm
KOMENTARZE
(77)
VASCO
2 lata temu
Wszystko będzie sztucznie nawadniane i utrzymywane, Dubaj jakoś na pustyni sobie radzi
zaciekawiona ...
2 lata temu
a Rosja kiedy odda Polsce ponad 70tys km2 terytorium, które jej w 1945 r ukradła?
bill
2 lata temu
Kapitalizm wszystko wykończy i zniszczy
bDoguNnn
WP -watcher
2 lata temu
wszystko przez PIS
wilk
2 lata temu
degradacja zaczyna sie na nowogrodzkiej
Najnowsze komentarze (77)
By?
2 lata temu
Czyżby kolejna akcja '' chronimy ziemie''? Za miliony euro że składek unijnych?
men
2 lata temu
zydzi znowy zrobili nam podwyzke cen benzyny
smoker
2 lata temu
Za 30 lat to woda będzie na Wifi.
Rafarf
2 lata temu
Mi jakoś rynna nie wyrabia od 4 dni. Pseudoekolodzyny nie mogą się poprzeć w tym roku globalnym ociepleniem bo nagle jest globalne ochłodzenie.
Buk
2 lata temu
I ludzie zrobią to samo co z marsem. Głupota od wieków ta sama.
Nostradamus
2 lata temu
I tak bezmyślna pogoń za pieniądzem doorowadzi nas na skraj piekła. Świat czyli się ku upadkowi, widać to dookoła na co dzień.
Mira
2 lata temu
W Polsce jest PIStynia na całego . Wiele wiosek nie ma nawet bierzacej wody i to bez kataklizmu czy ocieplenia
Gosc
2 lata temu
To nie problem bo da sie na tym zarobic. Droga zywnosc, droga woda. Ktos zarobi, ktos z glodu umrze. Biznes nadal bedzie sie krecil.
bDoguNnf
ja
2 lata temu
Te 700 min to rozumiem do Hamburga przypłynie! Ja bym już mur budował!
Telimena
2 lata temu
no i zaraz Unia wymyśli jak z tego wydoić kasę , bo wszelkie działania UE niby proekologiczne to zwykłe ,,naciągactwo'' i wyciąganie łapy po kasę jak z CO2 czyli kasa za coś czego nie widać , niedawno był problem nadprodukcji płodów rolnych teraz że zmniejszy się tylko o 10% kpią z nas ?
asdfg ---- + ...
2 lata temu
... .... No i właśnie tu mamy podstawowy problem :: :: :: : :: .... upadlina , Litwa niech oddadzą Polsce jej terytorium , dużo jest Polskiej ziemi , Polskiego terytorium na wschodzie .... A terytorium Słowian podchodziły aż pod dzisiejszy berlin - niemcy oddawać Polskie ziemie i niemcy , upadlina , issrahell nie zapomną wypłacić odszkodowania za 2 wojnę światową A miemcy , issrahell za całokształt swojej bytności na ziemiach Polski
asdfg -------
2 lata temu
.... upadlina , Litwa niech oddadzą Polsce jej terytorium , dużo jest Polskiej ziemi , Polskiego terytorium na wschodzie .... A terytorium Słowian podchodziły aż pod dzisiejszy berlin - niemcy oddawać Polskie ziemie
kik
2 lata temu
kuz... zakazać hodowli kukurydzy na terenach o słabej glebie, fakt dofinansowania dodatkowego powoduje że na glebach klasy 5 i niżej uprawia sie na siłe kukurydzę która potrzebuje dużo gnojowicy(niszczącej jakość wód głębinowych co powoduje obumieranie drzew za czym idzie brak naturalnego środka zatrzymującego wodę, powstrzymujących erozje gleby) , wyjaławia i skaża tereny obsadzone (potrzebna duża ilość oprócz gnojowicy , nawozów i środków) wyjałowienie odbywa się też poprzez wyjątkowo nadmiernie wysoki pobór wody(wysychanie rzek, zakłócenie cyrkulacji wód gruntowych) , ze względu na duże skupienie ziemi pomiędzy rosnącymi roślinami brak rozwoju i funkcjonowania owadów(pszczół) , dzdzownic, gryzoni(zakłócenie polnego łańcucha pokarmowego(wyginięcie ptactwa polnego będącego naturalnym wrogiem szkodliwych insektów i robali niszczących inne naturalne rośliny )) . Wróćmy do naszych zbóż i przestańmy pędzić na siłę z produkcją która jednolicie jakościowo jest marna i szkodliwa dla zdrowia
Gabi
2 lata temu
Kochajcie się i mnóżcie i czyńcie Ziemię sobie poddaną, zrobiło swoje. Teraz Ziemia pokaże wam jak obroni się przed wami i kto będzie "poddanym"
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić