Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Olga Wilk
|

Naukowcy ostrzegają przed śmiertelną chorobą przenoszoną przez "całujące robaki"

118
Podziel się:

Pluskwiaki kąsają ludzi w okolicach ust, stąd ich nazwa. Potem zanieczyszczają ranę kałem, w którym przenoszą pasożyta wywołującego groźną chorobę Chagasa. Ta szybko się rozprzestrzenia i jest coraz częściej spotykana w krajach europejskich - ostrzegają naukowcy.

Naukowcy ostrzegają przed śmiertelną chorobą przenoszoną przez "całujące robaki"
(Youtube.com, Nywsy Science)

Nieleczona choroba może wywoływać problemy kardiologiczne i jelitowe. Dzieje się tak u około 30 proc. pacjentów. Zdarza się, że komplikacje prowadzą też do ustania akcji serca i nagłej śmierci - donosi "Science Alert".

Reszta przechodzi chorobę bezobjawowo, a o zarażeniu dowiaduje się przez przypadek. Najczęściej ma to miejsce podczas badania krwi. To dlatego lekarze nazywają chorobę "cichym zabójcą".

Dotąd zapadali na nią głównie mieszkańcy Afryki. Teraz choroba Chagasa rozprzestrzeniła się i występuje w Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii i Japonii - poinformowała w oświadczeniu American Heart Association. W sumie na świecie zakażonych jest 6 milionów ludzi.

Lekarze mogą zdiagnozować "cichego zabójcę", wykonując testy krwi. Chorobę można wyleczyć, stosując kurację przeciwpasożytniczą. Naukowcy podkreślają jednak, że świadomość zagrożenia jest zbyt niska i często choroba Chagasa nie jest w ogóle brana pod uwagę.

Lekarze nie po raz pierwszy podnoszą alarm w tej sprawie. W 2014 roku epidemiolog Melissa Nolan Garcia wystosowała podobne oświadczenie, podpierając swoje słowa wynikami badań na temat "cichego zabójcy" w Teksasie.

Byliśmy zaskoczeni nie tylko tym, że u tak wielu osób testy na chorobę Chagasa wypadły pozytywnie , lecz także liczbą pacjentów z chorobami serca, które wydają się bezpośrednio związane z zakażeniem - powiedziała Garcia.

Teraz liczba zakażonych wzrosła jeszcze bardziej. Naukowcy nawołują do wykonywania badań i informowania opinii publicznej. Ostrzegają, że w przeciwnym razie liczba osób z chorobami serca może nadal wzrastać.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Oglądaj też: Wirus polio wrócił
KOMENTARZE
(118)
konsultant
11 miesięcy temu
Ładnie to tak zwalać sprawę na kąsające ludzi pluskwiaki?
ja
4 lata temu
imiganci sa legalizowani w Warszawie i dostaja prace i sa przyjmowani pomimo tego ze wciskaja wam dyrdymaly polityczne to tylko fikcja zeby zamydlic ludziom oczy. jest ich coraz wiecej....😪 i to za rzadow waszego kochanego Kaczynskiego
UszczelnicGra...
4 lata temu
To nie choroba! To UBOGACENIE! Gdzie jest kod & po Trzeba bronic demokracji.
DZIDKA CANDID...
4 lata temu
Tęgoryjec dwunastnicy!!!
Agnieszka
4 lata temu
Inwestycje inwestycjami, ale zdrowie człowieka musi być stawiane zawsze na pierwszym miejscu !
tom
4 lata temu
Ceny paliw zależą od notowań ropy naftowej. dlatego teraz paliwo poszlo w gore. Arabowie skacza trumpowi
K
4 lata temu
Dotąd zapadali na nią mieszkańcy Afryki jest bzdurą. Zapadali i nadal zapadają na chorobę chagasa mieszkańcy Ameryki południowej i środkowej.
Prezes
4 lata temu
"Dotąd zapadali na nią głównie mieszkańcy Afryki. Teraz choroba Chagasa rozprzestrzeniła się i występuje w Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii i Japonii" - czyli wszędzie tam, gdzie mieszkańcy Afryki poszukują dostatniego życia na czyjś koszt.
lol
4 lata temu
Sami Europejczycy przywożą choroby, coraz więcej osób podróżuje. Tak samo zarażamy my innych swoimi chorobami. A wiadomo,że jak człowiek nie obcuje na co dzień z jakimś wirusem , czy bakterią to źle znosi takie infekcje a nawet umiera. Ostatnio dotknęła mnie pierwszy raz biegunka podróżników z tym,że byłam w domu nie na urlopie. Uchodźcy swoja drogą, trzeba wprowadzić przymusowe szczepienia żeby siebie zabezpieczyć. Może przyspieszyli pewne procesy, ale były nieuniknione. Nie trzeba być jasnowidzem,żeby przewidzieć, a Kaczyński straszy bo chce utrzymać władzę i sieje paniki wśród ludu.
tak
4 lata temu
jak szczury kiedys rozniosly sie po swiecie ze statkami, tak teraz rozne robaki roznosza sie dzieki samolotom, statkom, itd.
do gościa
4 lata temu
przywlekli ją biali, wścibiający swój nos w każdy zakątek świata! Proste...
SZERSZEŃ
4 lata temu
NAUKOWCY WSZYSTKO POTRAFIĄ SKLONOWAĆ A TO ŻE SIĘ IM WYMKNĘŁO SPOD KONTROLI PARĘ TYSIĘCY ROBACZKÓW I TERAZ JEST PLAGA TO JUŻ NIE ICH INTERES NIECH Z TYM WALCZĄ INNI
Gal Anonim
4 lata temu
Wpuszczajcie więcej nielegalnych pluskwiaków do Europy, to będzie coraz więcej dziwnych chorób.
__A
4 lata temu
dbać o higiene i nie będzie problemu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić