Angelika Karpińska| 

Naukowcy pomylili się o... 50 milionów lat. Skamielina dowodem

151

W kopalni w Birmie znaleziono niezwykłą skamielinę zachowaną w bursztynie. Pochodzi z epoki kredy i ma 99 milionów lat. Jest dowodem na to, że owady zapylające żyły 50 mln lat wcześniej, niż sądzili naukowcy.

Naukowcy pomylili się o... 50 milionów lat. Skamielina dowodem
(Nanjing Institute of Geology and Palaeontology)

W bursztynie znaleziono skamielinę chrabąszcza. Należał do rodziny schylikowatych (Mordellidae), które żyją na łąkowych kwiatach. Owad pochodzi z epoki kredy, a jego skamielina ma ok. 99 mln lat.

Chrabąszcz miał na sobie resztki pyłku kwiatowego. Badania wykazały, że pochodzi z rośliny dwuliściennej, która ewoluowała w wyniku kontaktu z owadami.

Przed odnalezieniem skamieliny, najwcześniejsze dowody zapylenia kwiatów przez owady pochodziły z epoki eocenu. Teraz okazuje się, że owady zapylające żyły na ziemi już 50 mln lat wcześniej.

Niezwykle rzadko można znaleźć okaz, w którym zarówno owad, jak i pyłek są przechowywane w jednej skamielinie. Oprócz znaczenia jako najwcześniejszego znanego bezpośredniego dowodu zapylenia roślin przez owady, okaz ten doskonale ilustruje kooperacyjną ewolucję roślin i zwierząt w tym okresie - powiedział jeden z autorów badania, David Dilcher.

Zobacz także: Zobacz także: Ślady morskiego potwora. Niebywałe znalezisko sprzed 2,5 mln lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić