Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Niemiecka maszyna szyfrująca znaleziona na eBayu

12
Podziel się:

Taki egzemplarz Maszyny Lorenza służył Adolfowi Hitlerowi do szyfrowania wiadomości kierowanych do swoich generałów. Historyczna maszyna jest ważniejsza niż Enigma.

Niemiecka maszyna szyfrująca znaleziona na eBayu
(National Museum of Computing)

Niemiecką maszynę szyfrującą odnaleziono przez przypadek. Wolontariusze z muzeum w Bletchley Park, dawnej siedziby brytyjskich kryptologów, przeglądali portale aukcyjne, kiedy przez przypadek natrafili na to niecodzienne znalezisko. Maszyna Lorenza została wystawiona jako "zwykła maszyna do pisania". Cena wywoławcza wynosiła 9,50 funtów (ok. 50 zł).

Kolega przeglądał eBay i wtedy zobaczył fotografię czegoś, co przypominało telegraf - powiedział John Wetter, wolontariusz National Museum of Computing.

Mężczyźni pojechali do miejscowości Southend niedaleko Londynu. Maszyna leżała na ziemi w oryginalnym futerale, pod stosem śmieci.

Zapytaliśmy jeszcze raz, ile kobieta chce za tą maszynę. Kiedy odpowiedziała, że 9,50 funta, daliśmy jej 10 i nie chcieliśmy reszty - dodał Wetter.

Maszyny szyfrujące miały olbrzymie znaczenie podczas II wojny światowej. Przyjmuje się, że urządzenie Lorenza odegrało nawet większą rolę niż słynna Enigma. Osoba wpisywała tekst po niemiecku, który był szyfrowany za pomocą 12 pojedynczych kół z wieloma ustawieniami. Odczytanie kodu bez specjalnego urządzenia deszyfrującego było praktycznie niemożliwe.

Wszyscy wiedzą o Enigmie, ale to maszyna Lorenza była używana do komunikacji na wyższych szczeblach. Jest też dużo bardziej skomplikowana niż Enigma - powiedział Andy Clark z National Museum of Computing.

Obecnie trwają poszukiwania silnika, który jest kluczowym elementem maszyny Lorenza.

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
teext
6 lat temu
Jakim cudem ta maszyna szyfrująca którą używał niemiec adolf znalazła się w angli. Czyżby adolf miał też swoją siedzibę dowodzenia w angli?
gosc
6 lat temu
Ktoś bardzo niedoinformowany pisał, albo przepisał ten artykulik. Maszyna Lorenza była przystawką szyfrującą do dalekopisu, (dwa dalekopisy spięte były przewodami telefonicznymi i dlatego były używane w sztabach które nie były zbyt mobilne - maszyna Lorenza była ciężka i nieporęczna). A Enigma służyła do szyfrowania wiadomości które następnie przesyłano morsem za pomocą radia, ot na upartego można by zaszyfrowany tekst zapisać na kartce papieru i wysłać gołębiem. Wcale nie była lepsza ani gorsza od Enigmy jej szyfry Angole też złamali przy pomocy maszyn typu Heath Robinsons a później pierwszego komputera (no powiedzmy programowalnej maszyny cyfrowej, był on programowany wyłącznie do jednego celu łamania kodów dlatego też nie spełniał kryteriów maszyny Turinga - komputera uiwersalnego)
Faraon
6 lat temu
A może silnika nie wymyślono. W końcu to tylko niemieccy zwyrodnialcy.
dac do ydka
6 lat temu
Ladnie tak ludzi robić? CIekawe jak stolica Nizilandu saie nazywała?
PW
6 lat temu
I co do muzeum faszyzmu? Na przetop z tym!!
qweq
6 lat temu
Trochę nieuczciwe podejście tak wykorzystać czyjąś niewiedzę dotyczącą wartości posiadanej rzeczy.
zaniepokojony
6 lat temu
brak mojego wpisu :-)
cejrowskakk
6 lat temu
ja bym sie targowała do paru funtów mniej, a na końcu bym powiedziała,że rezygnuje ale moge za darmo ją wynieść na śmietnik....
Gilder
6 lat temu
Dali jej więcej niż chciała więc jak najbardziej uczciwe. Bardziej zastanawiające jest w jaki sposób weszła w posiadanie tej maszyny? Dziadek był agentem w Anglii czy po prostu gdzieś zrabował w jakimś sztabie?
nie-Piśmienny
6 lat temu
Kto to NAZIŚCI?? Nie wybielajcie historii. TO BYLI NIEMCY !
Petru
6 lat temu
Faktycznie mają się czym chwalić. Kobieta była nieświadoma wartości przedmiotu a oni to wykorzystali i kupili za bezcen.
nieładnie!
6 lat temu
To nieuczciwe tak mało zapłacić wykorzystując nieświadomość ludzką!!! :(
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić