Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

Niepokojące zachowanie niedźwiedzi polarnych. To przez globalne ocieplenie

14
Podziel się:

Rosyjscy naukowcy zaobserwowali nietypowe zachowanie wśród niedźwiedzi polarnych. Wskazują, że przyczyną jest topnienie lodu i działalność człowieka, które zdewastowały naturalne środowisko tych zwierząt.

Niepokojące zachowanie niedźwiedzi polarnych. To przez globalne ocieplenie
(Getty Images, Hoberman Collection/Universal Images Group)

Wśród niedźwiedzi polarnych coraz częściej dochodzi do aktów kanibalizmu. Rosyjscy naukowcy podają, że mają one miejsce wśród osobników żyjących na Arktyce.

Takie incydenty zdarzały się zawsze, jednak jest jedno "ale". Ilya Mordvintsev, ekspert od niedźwiedzi polarnych, podkreśla, że akty kanibalizmu zdarzały się bardzo rzadko. Obecnie dochodzi do nich regularnie, liczba zarejestrowanych przypadków stale rośnie. Naukowiec przedstawił swoje spostrzeżenia w trakcie wystąpienia w Instytucie Problemów Ekologii i Ewolucji Severtsova w Sankt Petersburgu.

Przypadki kanibalizmu wśród niedźwiedzi polarnych są faktem od dawna ustalonym, ale obawiamy się, że takie przypadki występowały rzadko, a teraz są rejestrowane dość często – powiedział Ilya Mordvintsev agencji Interfax.

Zobacz także: Zobacz też: Wrzucili do sieci nagranie z niedźwiedziem. Niebywałe, co ma na grzbiecie

Dlaczego niedźwiedzie polarne dopuszczają się kanibalizmu?

Naukowiec uważa, że do kanibalizmu skłonił niedźwiedzie głód. Dotyczy to niektórych pór roku, kiedy trudniej im zdobyć jedzenie. Ponieważ nie są w stanie znaleźć pożywienia, z desperacji atakują inne osobniki własnego gatunku. Najczęściej można zaobserwować ataki starszych samców na młode samice.

Ilya Mordvintsev za zaistniałą sytuację obarczył winą działalność człowieka. Obszar, na którym odnotowano przypadki kanibalizmu – od Zatoki Ob do Morza Barentsa – stanowi ważny punkt transportu skroplonego gazu ziemnego. W wyniku globalnego ocieplenia topnieją także lodowce, a zwierzętom trudno przystosować się do nowych warunków.

Nie tylko rosyjscy naukowcy zaobserwowali kanibalizm wśród niedźwiedzi. Jak podaje AFP, zgłaszali go także pracownicy naftowi i pracownicy ministerstwa obrony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
miś
3 lata temu
Sprzedam futerko
Janusz
3 lata temu
Sprowadźcie te misie na Nowogrodzką. Tam jest dużo otłuszczonego żarcia.
Tu wim
3 lata temu
po co ta podnieta? - misie uratuje Greta :-) zamiast karmić w parku kaczki przywiezie misiom chleba dwie taczki . później wytarzają się misie z Gretą w błocie , no i będzie po kłopocie :-)
KLAUDIAAA
3 lata temu
Witam wszystkich jestem Klaudia zapraszam na moj gorący pokaz live po rejestracji szukaj mnie pod nickiem Klaudia29 nie pożałujesz obiecuje czekam:*https://link.do/Hf2Yv
Lena
3 lata temu
Człowiek jest największym chwastem przyrody. Czyni jej największe szkody, ale strzela sobie w stopę. Ci, którzy tego nie widzą są ślepi i źli.
Sobol
3 lata temu
wsrod ludzi tez jest kanibalizm praktykowany ! jesli idzie o przetrwanie to niewazne co sie zje ,byle przezyc !!
jolka
3 lata temu
Ratujcie je!!!!!!!!!!!!!!!
Olo
3 lata temu
Jutro dowiemy się, ze autobus linii 47 spóźnił się z powodu zmian klimatycznych. Ile tych bredni będziecie pompować jeszcze?
gość
3 lata temu
Aż chciałoby się zapytać,dlaczego wśród Rosjan są kanibale i to wcale niemało.
Sidematic
3 lata temu
A wy jak te głodne karpie łykacie wszystko co WP napisze :-) Przecież to tuba propagandowa niemieckiej gospodarki, która chce sprzedawać swoje pseudoekologiczne produkty. Np. potężne wiatraki z którymi po zużyciu już teraz nikt nie wie co zrobić. Pewnie zaczną je wywozić do jakichś biednych krajów i tam "złomować".
Czaston Bezy
3 lata temu
Zwierzęta kierują się instynktem. Ludzie niby kierują się rozumem. Wszystkim gatunkom chodzi o przetrwanie. Znamy przypadki kanibalizmu (z instynktu przetrwania, nie choroby psychicznej) wśród ludzi, żeby przeżyć. Np. katastrofa samolotu sprzed kilkudziesięciu lat w mroźnych niedostępnych terenach. My kierujemy się podobno rozumem, a mimo to mamy instynkty jak zwierzęta. Niedźwiedzie chcą przetrwać, nic dziwnego.
Rawarut
3 lata temu
Tak Pan Bóg stworzył ten Świat że aby żyć to jeden drugiego musi zeżreć !
Anal-Fa-beta
3 lata temu
Bo homo sapiens musi niszczyć wszystko wokoło,Ufam że ręka stwórcy powstrzyma tego szkodni8ka jakim jest człowiek.
admirał
3 lata temu
Niedźwiedź samiec zawsze jest skłonny pożreć młode niebędące jego potomstwem.Podobne zjawisko występuje w świecie zwierzęcym dość szeroko.I tyle.A "naukowcy" powiedza wszystko co daje kasę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić