Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Niepokojące zachowanie niedźwiedzi polarnych. To przez globalne ocieplenie

16

Rosyjscy naukowcy zaobserwowali nietypowe zachowanie wśród niedźwiedzi polarnych. Wskazują, że przyczyną jest topnienie lodu i działalność człowieka, które zdewastowały naturalne środowisko tych zwierząt.

Niepokojące zachowanie niedźwiedzi polarnych. To przez globalne ocieplenie
(Getty Images, Hoberman Collection/Universal Images Group)

Wśród niedźwiedzi polarnych coraz częściej dochodzi do aktów kanibalizmu. Rosyjscy naukowcy podają, że mają one miejsce wśród osobników żyjących na Arktyce.

Takie incydenty zdarzały się zawsze, jednak jest jedno "ale". Ilya Mordvintsev, ekspert od niedźwiedzi polarnych, podkreśla, że akty kanibalizmu zdarzały się bardzo rzadko. Obecnie dochodzi do nich regularnie, liczba zarejestrowanych przypadków stale rośnie. Naukowiec przedstawił swoje spostrzeżenia w trakcie wystąpienia w Instytucie Problemów Ekologii i Ewolucji Severtsova w Sankt Petersburgu.

Przypadki kanibalizmu wśród niedźwiedzi polarnych są faktem od dawna ustalonym, ale obawiamy się, że takie przypadki występowały rzadko, a teraz są rejestrowane dość często – powiedział Ilya Mordvintsev agencji Interfax.

Zobacz także: Zobacz też: Wrzucili do sieci nagranie z niedźwiedziem. Niebywałe, co ma na grzbiecie

Dlaczego niedźwiedzie polarne dopuszczają się kanibalizmu?

Naukowiec uważa, że do kanibalizmu skłonił niedźwiedzie głód. Dotyczy to niektórych pór roku, kiedy trudniej im zdobyć jedzenie. Ponieważ nie są w stanie znaleźć pożywienia, z desperacji atakują inne osobniki własnego gatunku. Najczęściej można zaobserwować ataki starszych samców na młode samice.

Ilya Mordvintsev za zaistniałą sytuację obarczył winą działalność człowieka. Obszar, na którym odnotowano przypadki kanibalizmu – od Zatoki Ob do Morza Barentsa – stanowi ważny punkt transportu skroplonego gazu ziemnego. W wyniku globalnego ocieplenia topnieją także lodowce, a zwierzętom trudno przystosować się do nowych warunków.

Nie tylko rosyjscy naukowcy zaobserwowali kanibalizm wśród niedźwiedzi. Jak podaje AFP, zgłaszali go także pracownicy naftowi i pracownicy ministerstwa obrony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić