Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Kamil Karnowski13.11.17 (20:21)

Niezwykłe zjawisko na niebie. Można je było obserwować gołym okiem

Szczęściarze z prawie całej Europy mogli dziś nad ranem zobaczyć niezwykłe zbliżenie Jowisza i Wenus. Warunki były dwa: bezchmurne niebo i wczesna pobudka - najlepiej zjawisko było widać pomiędzy 4 a 5 nad ranem.
Twitter

Piękny widok nawet dla tych, którzy nie mają specjalistycznego sprzętu. W sieci pojawiły się dziesiątki zdjęć przedstawiających niezwykłe zbliżenie dwóch planet. Można je było uchwycić zwykłym telefonem.

REKLAMA

Jaśniejsza i większa planeta na zdjęciu to Wenus. Choć w rzeczywistości jest mniejsza od Jowisza, to decydująca w tej kwestii jest odległość od Ziemi. Różnica pomiędzy Wenus i Jowiszem to jakieś 100 mln kilometrów - podaje Russia Today.

To rzadkie zjawisko zachodzi raz na kilka lat. W przypadku tej [koniunkcji]](https://www.o2.pl/galeria/superksiezyc-na-polskim-niebie-zobaczcie-zdjecia-z-pelni-bobra-6184064372099201g) planety dzieliło 17 minut kątowych (Księżyc widziany z Ziemi ma rozmiar 30 minut kątowych). Ostatnie tak bliskie spotkanie Gwiazdy Porannej z Jowiszem miało miejsce wieczorem 27 sierpnia 2016 roku. Rzadko jednak zdarza się, by warunki pozwalały na tak dokładną obserwację.

Wtedy oba te ciała niebieskie zbliżyły się do siebie na odległość zaledwie 0,04 stopnia. Niestety, tamtego wieczoru w Polsce sam moment maksymalnego zbliżenia Wenus i Jowisza nastąpił w czasie, gdy obydwie planety znajdowały się pod horyzontem i nie można go było obserwować.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także: NASA analizuje przekazane dane z sondy Cassini

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij