Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Nowa ekologiczna alternatywa dla elektrowni słonecznych

87
Podziel się

Na rynku pojawiła się nowa zielona technologia produkcji energii. Wynalazek szwedzkiego startupu pozwala na jej produkcje również wtedy, gdy akurat nie świeci słońce i nie wieje wiatr.

Nowa ekologiczna alternatywa dla elektrowni słonecznych
(Materiały prasowe)
bCYCrarp

Wynalazek szwedzkiej firmy Azelio ma rozwiązać problem gromadzenia i wytwarzania energii, z którym mierzą się dotychczasowe źródła odnawialne - elektrownie słoneczne i wiatrowe. Okazuje się, że wcale nie są one w pełni ekologiczne ani zeroemisyjne.

W okresach, gdy nie świeci słońce lub nie wieje wiatr, brak produkcji prądu musi być rekompensowany innymi metodami. Czasem są to generatory napędzane paliwem, które np. uzupełniają energię słoneczną w nocy. Nieraz są to z kolei akumulatory, które mają gromadzić nadwyżki wyprodukowanej energii.

Jednak oba te rozwiązania są niezbyt ekologiczne. Zużycie paliw zanieczyszcza atmosferę, podczas gdy baterie są bardzo trudne do recyklingu oraz wymagają rzadkich minerałów, które wydobywane są zwykle w niszczących środowisko kopalniach.

bCYCrarr

Zielona energia

Pomysł Azelio polega na gromadzeniu energii w blokach aluminium. Pierwiastek, zwany po polsku glinem, zbiera ciepło, która następnie może być zamienione w elektryczność. W przeciwieństwie do normalnych baterii litowych, aluminium właściwie nie ulega rozkładowi, więc baterii nie trzeba wymieniać. Co więcej, akumulatory są produkowane z surowców wtórnych.

Rozgrzane do temperatury 600 stopni Celsjusza, aluminium może produkować prąd bez przerwy przez 13 godzin. Możliwe jest też jego użycie jako alternatywnego źródła ogrzewania, np. w domach czy budynkach przedsiębiorstw.

Technologia właśnie zadebiutowała na rynku komercyjnym. Bateriami z glinu posługiwać się będzie ostatnio otwarta w marokańskim Noor elektrownia słoneczna. Od tego, czy będą się sprawdzać zależy dalsze powodzenie projektu. Pełna moc zostanie osiągnięta w 2021 roku.

Zobacz także: Grzyby z Czarnobyla wykazują zadziwiające właściwości

bCYCrarx

Tani prąd

Według prezesa firmy Jonasa Eklinda, rozwiązanie jest idealne dla uboższych krajów, gdzie sieć energetyczna jest słabo rozwinięta i zawodna. Eklind podaje przykład południowej części Afryki, gdzie wśród osób mających prąd, tylko 45 procent, nie ma problemów z dostawami.

Baterie aluminiowe mają być dostępne nawet dla bardzo małych wspólnot, pozwalając na tanie magazynowanie energii. W połączeniu z coraz niższymi kosztami paneli słonecznych może to dać dostęp do "zielonej" energii nawet w odciętych od świata miejscach.

Baterie mogą być również nagrzewane przy użyciu zwykłej elektryczności z sieci. Eklind twierdzi, że jest to rozwiązanie np. dla jego rodzinnej Szwecji, gdzie w czasie długich zim, często dochodzi do powalenia drzew i zerwania słupów energetycznych. W takiej sytuacji zamiast korzystać z generatorów na ropę lub pozostawać w ciemnościach, będzie można przez jakiś czas posługiwać się tanią energią z aluminium.

bCYCrary

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCYCrarS
KOMENTARZE
(87)
Cyryl
6 miesięcy temu
Jest wiele możliwości uzyskania wolnej darmowej energii ale na tym czy mają swoje łapy brudne pancerne i prędzej wy mordują wszystkich niż pozwolą to rozpowszechnić. Jest to smutne lecz prawdziwe
heh
6 miesięcy temu
Oluś, fizyki w szkole jeszcze nie miałeś. Perpetuum mobile nam tu wciskasz. Aluminium nie jest źródłem energii, jest tylko akumulatorem. Kto TANIO rozgrzeje aluminium do 600C i w jaki sposób to ciepło TANIO zamienisz na energię elektryczną? "będzie można przez jakiś czas posługiwać się tanią energią z aluminium."
wow345
6 miesięcy temu
emergia, nowe polskie slowo oznaczajace energie, wow
bCYCrarT
GLIN
6 miesięcy temu
, to trzeci pierwiastek pod względem występowania w skorupie naszej Ziemi. Jeśli to wypali, nasze dzieci i wnuki będą mieli mniej pod górkę.
łolter
6 miesięcy temu
Nic jak na razie nie jest skuteczniejsze w roli akumulatora energii od elektrowni szczytowo-pompowych...
Najnowsze komentarze (87)
Bartek
6 miesięcy temu
jak dla mnie pomysł dość kretyński, jakaś akumulacja energii jest ale jako ciepło nie da się jej za długo utrzymać, ciekawe z jaką sprawnością funkcjonuje taka stacja, podejrzewam, że dużo ponad 10% to nie będzie. Dla Afryki 13h ciągłej pracy to może dużo dla krańców Europy to już nie koniecznie. Szkoda, że nie podano żadnych parametrów tego rozwiązania.
koń
6 miesięcy temu
to pomysł Grethy
koń
6 miesięcy temu
akumulatory są produkowane z surowców wtórnych,"nieszkodliwa produkcja"
d@x
6 miesięcy temu
Artykuł może trochę nieprecyzyjny a czytający po komentarzach w większości nie zrozumieli. Tu nie chodzi o wytwarzanie energii bo na to jest mnóstwo sposobów mniej lub bardziej wydajnych - problemem przed jakim stoi dziś energetyka to jej przechowywanie. I to jest sedno artykułu. A to, że są straty w jedną czy drugą stronę - tak działa fizyka, ale to chyba lepiej niż wytworzoną energię puszczać kablem w ziemię?
jasio
6 miesięcy temu
Wszystko pieknie tylko czy ktos wspomnial jakie sa przy tym straty energii? Podwojne, przy nagrzewaniu a potem przy pobieraniu energii, prawdopodobnie takie urzadzenie ma sprawnosc 10 do 15% reszta energii po prostu uchodzi w atmosfere jako cieplo. Jak dotychczas elektrownie szczytowe stosowane rowniez w Polsce maja najwyzsza sprawnosc tylko ze sa calkowicie bezuzyteczne w czasie mrozow.
NickMój
6 miesięcy temu
Sprawność całego systemu - pewnie na poziomie parowozu, ~17%. Przynajmniej trzykrotna przemiana energii, nawet w idealnych warunkach i idealnej izolacji straty będą ogromne. W uproszczeniu i przełożeniu na jednostkę elektryczną - żeby z takiej maszynerii uzyskać 1kWh, wcześniej trzeba w nią "wpompować" 5kWh. Słabo... Glin się wbrew pozorom utlenia. Nagrzanie go do 600 stopni powoduje, że wchodzi w stan półpłynny (660st - roztapia go całkowicie) i jeszcze chętniej wchodzi w reakcję z tlenem.
Janusz
6 miesięcy temu
Aluminium zaczyna przechodzić w stan ciastowatości przy temp. 573 stopnie Celsjusza.
droma
6 miesięcy temu
jeszcze jedna bzdura ,same straty to okolo 50 % ,nie mowiac o kosztach ,eko tez do tylu tak rozgrzane alumiium sie utlenia -bzdura dla wyciagniecia kasy w postaci grantu ...
bCYCrarL
12q
6 miesięcy temu
Produkcja aluminium jest jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska.To nie stal co można wytapiać w piecu dość tanio.Tu sprawa jest bardziej skomplikowana.
ecwwsaZ
6 miesięcy temu
To nie jest źródło produkujące energię a TYLKO akumulator magazynujący energię, coś jak akumulator albo magazynowanie energii kinetycznej (jak w elektrowni pompowo-szczytowej. i ABSOLUTNIE nie można tego przyrównywac do paneli słonecznych czy elekrowni wiatrowej
dżek
6 miesięcy temu
U nas podatki ustala się na zasadzie : za jeszcze można by dowalić.
Bodzio
6 miesięcy temu
sól jest lepsza i tańsza - technologia od lat stosowana jako akumulatory energii cieplnej
kasa
6 miesięcy temu
Bateria aluminiowo-jonowa – bateria wynaleziona przez naukowców w 2015r. Szybo się ładuje, wytrzymuje 7500cykli, bezpieczniejsza od obecnych. hmm... dlaczgo jej nie produkują..?
zólty bażant
6 miesięcy temu
To je amelinium ! Tego nie pomalujesz !
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić