Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Nowe badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą pogłębiać demencję

9
Podziel się:

Przez lata słyszeliśmy, że aktywny tryb życia wspomaga pracę mózgu i zapobiega schorzeniom takim jak choroba Alzheimera. Dlatego wyniki badań Uniwersytetu Oksfordzkiego są określane jako "bardzo zaskakujące".

Nowe badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą pogłębiać demencję
(PAP, David Tanecek)

*Eksperci i organizacje charytatywne są zaskoczeni wnioskami badaczy. * Uniwersytet w Oksfordzie opublikował wyniki badania, z którego wynika, że stan osób z łagodną i umiarkowaną demencją, które ćwiczyły na siłowni, był nieznacznie gorszy od osób, które nie wykonywały ćwiczeń fizycznych.

Różnica jest niewielka, ale nie można jej bagatelizować. Naukowcy są bardzo zaskoczeni, ponieważ z wcześniejszych badań wynikało, że ćwiczenia zapobiegają chorobom takim jak Alzheimer. Wygląda na to, że nie wszystkie rodzaje aktywności fizycznej mają pozytywny wpływ na umysł człowieka - przynajmniej w niektórych przypadkach mogą pogłębiać upośledzenia poznawcze.

Gdyby zamiast tego nastąpiła poprawa funkcji poznawczych, wszyscy bylibyśmy podekscytowani znalezieniem czegoś pozytywnego w, jak dotąd, bardzo przygnębiającej walce z demencją - powiedział Rob Howard, profesor psychogeriatrii z University College London

Zobacz także: Zobacz również: Kubeczek jogurtu wystarczy żeby poczuć się lepiej

W eksperymencie brało udział 494 osób ze średnią wieku 77 lat, mieszkających w Anglii. Wszyscy badani cierpią na łagodną lub umiarkowaną demencję. Część uczestników miała około godzinne zajęcia na siłowni dwa razy w tygodniu przez cztery miesiące, reszta badanych otrzymywała zwykłą opiekę. Wszyscy zostali przebadani przy użyciu narzędzi do oceny choroby Alzheimera na początku badania, a następnie po 6 i 12 miesiącach. Po roku wyniki osób ćwiczących były - minimalnie - gorsze.

Obecnie nie ma żadnych metod leczenia ani spowalniania demencji. Liczba chorych wzrasta w miarę starzenia się populacji. Naukowcy przekonują, że ogólnie rzecz biorąc aktywność fizyczna wspomaga zdrowe starzenie się. Wyzwaniem jest dopasowanie jej do potrzeb osób o specyficznych problemach zdrowotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
german
4 lata temu
Niemcy to dawno wiedzieli "Sport ist mord"
Nick
4 lata temu
Z mojego doświadczenia wynika że tylko delikatne ćwiczenia są pozytywne. Sport wyczynowy to już totalne niszczenie organizmu. Można to porównać do samochodu. Jeśli jeździsz delikatnie, auto będzie jęździło długo, na rajdzie samochód zużyje się po kilku tysiącach km. To samo z naszym ciałem.
Zxc
4 lata temu
Logiczne, intensywny wysiłek to niedotlenienie mózgu na rzecz mięśni. Każdy wie, że po ciężkim treningu trudniej idzie np. nauka, sportowcy pytani bezposrednio po zawodach bełkoczą etc.
123
4 lata temu
Jaki lekarz taki wynik, słabo żebym sam tego nie zrobił z ciekawości to nic by nie wyszło, strasznie opornie
Ireneusz
4 lata temu
mi psychiatra u którego byłem z nerwicą, lękami powiedział ze oprocz przyjmowania leków najlepiej bym siedział w domu i czytał lub oglądał tv, siedział przed komputerem bo wychodzenie na otwartą przestrzeń pogarsza moj stan psychiczny i działa na nerwy. Tak samo jest z wysiłkiem, kto się rusza ten pogarsza swój stan fizyczny. Nie ma to jak dom!
dr zgred
4 lata temu
To i bez badan widać że u pakerów cienko z myśleniem. Tylko potwierdzili oczywistą oczywistość. Białko zamiast na budowę neuronów idzie w mięśnie bo organizm rozpoznaje to jako stan zagrożenia/wzmożonego wysiłku i ogranicza funkcje myślowe do trybu "survival".
bzdura
4 lata temu
Powietrze zatrute, woda zatruta, jedzenie zatrute, jeszcze niech nam wmawiają ,że ruch szkodzi
miłego dnia
4 lata temu
to tłumaczy, dlaczego kopiący w piłkę cieniutkimi nożynami Tusk, zapomniał o obietnicy, że zwolni każdego, kto podatki będzie chciał podnieść i sam je 27 x podnosił
facepalm
4 lata temu
Ktory koncern badania sponsorowal?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić