Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

Nowe badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą pogłębiać demencję

15

Przez lata słyszeliśmy, że aktywny tryb życia wspomaga pracę mózgu i zapobiega schorzeniom takim jak choroba Alzheimera. Dlatego wyniki badań Uniwersytetu Oksfordzkiego są określane jako "bardzo zaskakujące".

Nowe badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą pogłębiać demencję
(PAP, David Tanecek)

*Eksperci i organizacje charytatywne są zaskoczeni wnioskami badaczy. * Uniwersytet w Oksfordzie opublikował wyniki badania, z którego wynika, że stan osób z łagodną i umiarkowaną demencją, które ćwiczyły na siłowni, był nieznacznie gorszy od osób, które nie wykonywały ćwiczeń fizycznych.

Różnica jest niewielka, ale nie można jej bagatelizować. Naukowcy są bardzo zaskoczeni, ponieważ z wcześniejszych badań wynikało, że ćwiczenia zapobiegają chorobom takim jak Alzheimer. Wygląda na to, że nie wszystkie rodzaje aktywności fizycznej mają pozytywny wpływ na umysł człowieka - przynajmniej w niektórych przypadkach mogą pogłębiać upośledzenia poznawcze.

Gdyby zamiast tego nastąpiła poprawa funkcji poznawczych, wszyscy bylibyśmy podekscytowani znalezieniem czegoś pozytywnego w, jak dotąd, bardzo przygnębiającej walce z demencją - powiedział Rob Howard, profesor psychogeriatrii z University College London

Zobacz także: Zobacz również: Kubeczek jogurtu wystarczy żeby poczuć się lepiej

W eksperymencie brało udział 494 osób ze średnią wieku 77 lat, mieszkających w Anglii. Wszyscy badani cierpią na łagodną lub umiarkowaną demencję. Część uczestników miała około godzinne zajęcia na siłowni dwa razy w tygodniu przez cztery miesiące, reszta badanych otrzymywała zwykłą opiekę. Wszyscy zostali przebadani przy użyciu narzędzi do oceny choroby Alzheimera na początku badania, a następnie po 6 i 12 miesiącach. Po roku wyniki osób ćwiczących były - minimalnie - gorsze.

Obecnie nie ma żadnych metod leczenia ani spowalniania demencji. Liczba chorych wzrasta w miarę starzenia się populacji. Naukowcy przekonują, że ogólnie rzecz biorąc aktywność fizyczna wspomaga zdrowe starzenie się. Wyzwaniem jest dopasowanie jej do potrzeb osób o specyficznych problemach zdrowotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić