o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Nowe odkrycie na Westerplatte. Pierwsze poszukiwania od 56 lat

14
Podziel się

Szczątki drugiego polskiego żołnierza odkryli na Westerplatte archeolodzy. Potwierdzają się przypuszczenia, że natrafiono na jamę grobową poległych obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Prace prowadzą archeolodzy z Muzeum z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939
Prace prowadzą archeolodzy z Muzeum z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (twitter.com/muzeum1939)
bDYOFVeJ

- Może to być cały, kompletny szkielet. Prace trwają - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Mariusz Wójtowicz-Podhorski, kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Szkielet spoczywa na boku i jest dopiero odkrywany przez archeologów. W warstwach ziemi nad szczątkami znaleziono elementy polskiego uzbrojenia i polską amunicję strzelecką.

To drugie szczątki żołnierza z walk w 1939 r. odkryte w ostatnich dniach na terenie Westerplatte. Wcześniejsze ekshumacje przeprowadzano w tym miejscu w 1963 r. Stąd odkrycia budzą duże emocje wśród historyków i mieszkańców.

bDYOFVeL

Gliński o dyrektorze POLIN: dowiedziałem się bulwersujących informacji

Oba odkryte szkielety zostaną zbadane przez antropologów i prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej. Śledczy chcą ustalić personalia zabitych przez Niemców. To prawdopodobnie ciała żołnierzy, którzy zginęli w zbombardowanej Wartowni nr 5.

bDYOFVeR

Wszystko wskazuje na to, że podczas ekshumacji w styczniu 1940 r. Niemcy nie przenieśli wszystkich ciał na cmentarz na Zaspie.

- Wszystko wskazuje, że była to właściwie ekshumacja wykonana "pro forma". Wykonano symboliczne wykopy, pewne szczątki znaleziono, wydobyto, a poszukiwań raczej nie kontynuowano - wyjaśnia dyrektor placówki.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYOFVfm
KOMENTARZE
(14)
Sa èr JorundR...
2 lata temu
Wieczna cześć i chwała Bohaterom Września '39.
Hhj
2 lata temu
Za po to by jeszcze za naboje dali odszkodowania dla Niemców
as
2 lata temu
Takie było to państwo gdzie Michnik miał rząd dusz, człowiek który wypił nienawiść do Polaków z mlekiem matki, co gorsza GW pilnie pracowała by Polacy znienawidzili sami siebie
bDYOFVfn
popieram
2 lata temu
NWO to jedyne wyjście.
anrink
2 lata temu
To skandal, że tak długo musieliśmy na to czekać. Władze Gdańska chciały przywłaszczyć sobie teren Westerplatte i urządzić na nim przyjemny park,pokazując jaki to był kiedyś wspaniały kurort.
dzikusy
2 lata temu
jak dla mnie bezsensowna śmierć, ja nie mam zamiaru walczyć i ginąc za ten czy inny kraj. Jesteśmy uwiezieni na tej planecie i póki co z niej nie uciekniemy jak ja zniszczymy to tak jakbyśmy kopali sobie grób wiec po co walczyć i ginąc za coś co nie jest nasze a tylko sobie to przywłaszczyliśmy to jest jeden z największych absurdów ludzkości która w ten sposób okazuje ze dalej tkwi w epoce kamienia łupanego, a niby jesteśmy tacy inteligentni i technologicznie rozwinięci....ŻENADA.
Gość
2 lata temu
To ci dopiero sensacja myślałem że tam walczyli kosmici.
asd
2 lata temu
czas na zemste
pl
2 lata temu
PiS na wieki wiekow amen
Pytanie retor...
2 lata temu
Hańba włodarzom III RP którzy tak traktowali pamięć Polskich Bohaterów ! Władze Gdańska robią to do dzisiaj ! Co knują łże elity III RP ?
Alwks
2 lata temu
Tam podobno leży ich więcej- sprawdźcie leje po bokach i cały teren georadarem.
mały
2 lata temu
Cześć i chwała bohaterom!
młody
2 lata temu
.... wieczna cześć bohaterom września 1939r. ,,,,,,
bDYOFVff
Racjonalista
2 lata temu
"Nowe odkrycie na Westerplatte. Pierwsze poszukiwania od 56 lat" Trzeba było poczekać jeszcze z 1000 lat a wtedy to by była sensacja! BRAWO PAŃSTWO POLSKIE!!!!!!!!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić