aktualizacja 

Nowe odkrycie zmienia wiedzę o pochodzeniu człowieka

663

Odkrycie kamiennych narzędzi sprzed 2,4 miliona lat podważyło teorię o tym, że pierwsi ludzie pojawili się w Afryce Wschodniej. Całkowicie jej jeszcze nie obaliło, ale pojawił się wielki znak zapytania.

Nowe odkrycie zmienia wiedzę o pochodzeniu człowieka
(East News, Science Photo Library)

Przełomowego odkrycia badacze dokonali w Algierii. 250 kamiennych narzędzi i towarzyszące im 296 fragmentów zwierzęcych kości znaleziono w Ain Boucherit, stanowisku archeologicznym niedaleko miasta Satif (około 320 kilometrów na wschód od Algieru). Mają 2,4 miliona lat, czyli o 400 tysięcy więcej "niż powinny". Do tej pory bowiem najstarsze ślady człowieka na północy Afryki były znacznie młodsze.

Wcześniej podobnie stare narzędzia znajdowano tylko w Afryce Wschodniej. Tamte, z Etiopii i Kenii, są datowane jeszcze wcześniej, ich wiek szacuje się na 2,6 - 2,8 miliona lat. Należały do kultury olduwajskiej, najstarszej w paleolicie.

Znalezisko w Algierii burzy dotychczasowe przekonania. Przodkowie człowieka żyli na obrzeżach Morza Śródziemnego dużo wcześniej, niż sądzono. Badacze, którzy opisali swoje odkrycie w "Science" uważają, że otwiera ono drogę do jeszcze starszych znalezisk, co z kolei daje pole do nowych teorii o pochodzeniu naszego gatunku.

Sugerujemy, że szczątki hominidów i artefakty kultury olduwajskiej tak stare, jak te udokumentowane w Afryce Wschodniej, mogą być odkryte również w Afryce Północnej i na Saharze - piszą naukowcy w opracowaniu badań.

Badacze twierdzą, że ich odkrycie daje nowe życie teorii "wielokrotnego pochodzenia". Zakłada ona, że przodkowie człowieka w różnych miejscach Afryki jednocześnie używali tych samych narzędzi w tym samym okresie, co świadczyło o ich równomiernym rozwoju. Do tej pory zdecydowana większość paleoantropologów uważa, że pierwsi ludzie pojawili się w Afryce Wschodniej i pozostawali w tym regionie bardzo długo, zanim rozprzestrzenili się na inne obszary.

W wykopaliskach nie było szczątków hominidów. Jednak pozostałe znaleziska dają wystarczająco silne dowody na ich działalność w tym regionie. Niektóre ze zwierzęcych kości miały nacięcia świadczące o pierwszych próbach rzeźbiarstwa. Naukowcy mówią też o odnalezieniu śladów czegoś w rodzaju rzeźni.

W Ain Boucherit odkryto także młodsze narzędzia. Znajdowały się w innej warstwie geologicznej i mają 1,9 miliona lat. Badania prowadził międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzili naukowcy m.in. z Algierii, Francji, Hiszpanii i Australii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić