Albert Kamiński| 

Nowy Rok na świecie. Oto najdziwniejsze zwyczaje

0

Impreza sylwestrowa oraz witanie Nowego Roku w innych krajach często odbiega od polskich tradycji. Nad Wisłą króluje szampan, fajerwerki i odliczanie. Zwyczaje za granicą mogą was zaskoczyć.

Nowy Rok na świecie. Oto najdziwniejsze zwyczaje
(flickr.com, https://www.flickr.com/photos/v1ctor)

Duńczycy rzucają naczyniami i skaczą z krzeseł. Zwyczaj żegnania starego roku polega na roztrzaskiwaniu starych szklanek oraz talerzy przed drzwiami domów swoich bliskich. Ponoć przynosi to szczęście. Wspólne skakanie z krzeseł równo o północy pozwala z kolei zostawić za sobą złe duchy i zapewnia powodzenie.

W Finlandii się wróży. Przypomina to polskie, andrzejkowe lanie wosku. Zamiast niego stosuje się jednak roztopioną cynę, która - wlana do zimnej wody - przyjmuje jakiś kształt. Serce oznaczać może nową miłość, a statek np. podróż.

W Estonii 7 posiłków w Nowy Rok. Mężczyzna, który tak jadł, miał posiąść - według tradycji - siłę 7 mężczyzn w ciągu całego roku. Zwyczaj ten przechodzi przeobrażenia i teraz sprowadza się po prostu do obfitego jedzenia i picia alkoholu.

Owocowe odliczanie w Hiszpanii. Przed wybiciem północy szykuje się dwanaście winogron. Z każdym uderzeniem zegara, podczas wejścia w nowy rok, Hiszpanie zjadają jedno z nich. Przegapienie któregoś oznacza nieszczęście w tym miesiącu. Tradycja ta przełożyła się na wspólne konsumowanie winogron na placach dużych miast jak Madryt czy Barcelona.

Stare graty na śmietnik w RPA. W Johannesburgu, w Południowej Afryce, panuje zwyczaj wyrzucania starych urządzeń. Niepotrzebne i niedziałające sprzęty takie, jak telewizor czy radio, często lądują na chodniku, wyrzucone przez okno. Symbolizuje to wejście w nowy rok bez niepotrzebnego balastu.

W Kolumbii nosi się puste walizki. Jest to sposób na zaczarowanie nadchodzącego roku, by ten przyniósł wiele ciekawych wyjazdów.

Buddyści przebierają się za zwierzęta. Ma to bezpośrednio związek z religią. Według legendy Budda, nim opuścił ziemię, wezwał przed swoje oblicze wszystkie zwierzęta. Przybyło jedynie dwanaście z nich, które w nagrodę za posłuszeństwo, zostały patronami kolejnych lat w kalendarzu chińskim. Rok 2017 będzie rokiem koguta. Wielu Chińczyków i Japończyków podczas sylwestra przebierze się za to właśnie zwierzę.

Na Filipinach owoce jak monety. Panuje tam zwyczaj zasiadania przy stole, na którym jest dwanaście, koniecznie okrągłych, owoców. Ich owalny kształt przypomina monety, co ma przynieść bogactwo w nadchodzącym roku.

źródło: "interia.pl"

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Sylwester po polsku

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić