o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Barbara Jaros
|
aktualizacja

"Nóż miał 25 cm, był widoczny z daleka". Maciej Górski o błędach ochrony w Gdańsku

133
Podziel się

Prezydent Paweł Adamowicz walczy o życie po tym, jak podczas 27. finału WOŚP został kilkakrotnie ugodzony nożem na scenie. O dramatycznych wydarzeniach w Gdańsku rozmawia z o2.pl ekspert ds. bezpieczeństwa Maciej Górski.

"Nóż miał 25 cm, był widoczny z daleka". Maciej Górski o błędach ochrony w Gdańsku
(East News, Karolina Misztal/REPORTER)
bDUuDOFx

Trwająca 5 godzin operacja zakończyła się przed 3 nad ranem. Stan włodarza Gdańska jest bardzo ciężki. Prezydent został zaatakowany nożem przez 27-letniego mężczyznę, który kilka minut wcześniej pojawił się na scenie. Ostrze bez trudu przebiło zimowy płaszcz i raniło między innymi serce, przeponę i jamę brzuszną.

Narzędzie, którym się posłużono, to nóż desantowy - duży, nieskładany dość dobrze widoczny. W Polsce posiadanie takiego noża nie jest zabronione, można go kupić dosłownie wszędzie, nawet na bazarku. Miał około 25 cm długości. Jego przeznaczenie jest bojowe, zwykle przyczepia się go do broni. Sam atak w okolice brzucha nie miał za zadanie ranić, ale zabić. Żeby go dokonać, trzeba mieć determinację, ale też wiedzę, gdzie pchnąć. Oczywiście nie jest to wiedza tajemna. W dobie mediów społecznościowych, można ją zdobyć, siedząc przed komputerem - wyjaśnia Maciej Górski w rozmowie z o2.pl.

Napastnik wbiegł na scenę o 19:55, tuż przed "światełkiem do nieba". Najprawdopodobniej posłużył się plakietką "media". Jak ustalono, w tym miejscu nie kontrolowano zawartości plecaków.

bDUuDOFz

Mężczyzna ewidentnie planował ten atak. Wybrał sobie idealne miejsce i czas. Na nagraniu widać, że czekał na odpowiedni moment. Zaatakował, gdy rozbłysło światełko do nieba, a prezydent miał uniesione ręce. Dla mnie największym uchybieniem ochrony był fakt, że w tej chwili nie wzmożyła czujności. Wzywani na miejsce medycy nie od razu się tam pojawili. Potem, gdy wyprowadzano napastnika, nie było dla nich przejścia. Miało miejsce tak zwane domino ataku - mówi ekspert.

Po ataku zaczęto kwestionować poziom ochrony imprezy. Niewątpliwie ustalenie, czy był on wystarczający, to jedno z największych wyzwań, przed jakim staną organy wymiaru sprawiedliwości. Oburzenie wzbudza między innymi opieszała reakcja funkcjonariuszy.

O ile w Polsce lotniska, inne poważne instytucje są dość dobrze chronione, o tyle do imprez masowych podchodzi się bardzo lekko. Powiem kolokwialnie: ochrona jest taka, za jaką płacą, a płacą za taką, która jest. Czyli żadna. Warto zwrócić uwagę, że to nie ochroniarze finalnie obezwładnili napastnika. Zrobił to bodaj operator techniczny. Potem wyprowadzano go też nieprofesjonalnie bez kajdanków - wylicza Górski.

Ekspert zwraca też uwagę na niski poziom świadomości społecznej. Jego zdaniem w Polsce nie przywiązuje się dostatecznej uwagi do bezpieczeństwa osobistego w ogóle. Efektem tego była nieadekwatna reakcja uczestników imprezy.

bDUuDOFF

Zainteresowała mnie wypowiedź jednej pani, która była świadkiem zdarzenia. Powiedziała, że jej córka zauważyła nóż w dłoni mężczyzny. Wtedy obie odeszły spod sceny. Nie przyszło im do głowy żeby zaalarmować ochronę. Oczywiście żeby mogły to zrobić, ona powinna być widoczna, przytomna. Podobna historia wiąże się plakietką "media". Ktoś mógł ją napastnikowi wydać, ale równie dobrze mogła zostać skradziona lub zgubiona. Nikt tego nie zgłosił. Wszyscy musimy zacząć dbać o bezpieczeństwo. Zwłaszcza teraz, kiedy język dyskusji społecznej i politycznej przerodził się niestety w język nienawiści - tłumaczy specjalista.

Maciej Górski to operator High Risk Protection, chroniący członków rządów, dyplomatów, członków rodzin królewskich. Ekspert ds. bezpieczeństwa, wykładowca i trener sztuk walki na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowy mistrz świata w karate.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Tak wyglądał atak na Pawła Adamowicza
bDUuDOGa
KOMENTARZE
(133)
Rambo
2 lata temu
Odwalcie sie od ochrony.To nie sa goryle do ochrony osobistej,zwykli ochroniarze,bez specjalnego przeszkolenia antyterrorystycznego,a poza tym kto bedzie narazal zycie i zdrowie za grosze
Ja bo ja
2 lata temu
"Zatrudnię ochroniarza. Wymagania 50+, stopień niepełnosprawności " No to sory xd
olo
2 lata temu
prawo stworzone przez POLITYKIERÓW jest złe.
bDUuDOGb
Jan
2 lata temu
1. Człowiek wchodzi na scenę i bez przeszkód podąża do ofiary 2. Zadaje szereg ciosów nożem a wszyscy stoją obok przyglądając się 3.Ktoś mu podaje mikrofon, aby mógł wypowiedzieć swoją kwestię 4.Przez całe zajście ochrona odwraca wzrok od zdarzenia - tak jakby robiła to celowo? 5. Po czym jeden z ochroniarzy kładzie delikatnie mu rękę na plecach a zbójca bezwolnie kładzie się na ziemi? Zadajcie właściwe pytania? Oglądacie film i widzicie całe zdarzenia? Czy też jesteście albo trollami i macie pisać jedynie właśnie takie komentarze? Albo jesteście jak ochrona, która ma na nic nie widzieć.?
Mariusz
2 lata temu
Tak jest. Na imprezach masowych w Polsce ochroniarze potrafią uderzyć matkę, która posadziła dziecko na barierkach i nie chce po dobroci zdjąć, ale udają że nie widzą jak ciemne typy palą fajki wśród innych widzów, klną, piją z gwinta. Takich lepiej nie ruszać, bo może jeszcze oddać. Taka polska rzeczywistość.
Najnowsze komentarze (133)
Gość
2 lata temu
Do Rambo: Często do ochrony trafiają ludzie przypadkowi z braku innej pracy lub niepełnosprawni z grupą inwalidzką bo firmy ochroniarskie ze statusem zakładów pracy chronionej zarabiają na nich duże pieniądze płacąc wynagrodzenie w wysokości najniższego ustawowego brutto. Ale jeśli ochroniarz godzi się na to to bierze na siebie ryzyko odpowiedzialności za nie profesjonalne wykonywanie swojej pracy ( zaniechanie , opieszałość , asekuranctwo ) . Firma ochroniarska to nie azyl ani oaza spokoju.
oglad
2 lata temu
Wszyscy politycy w wieku 65 lat powinni odejść z polityki na zawsze. Oni niczego dobrego już nie zrobią dla naszego kraju. Oni wychowują następców w swoim stylu i na swoją modłę. W imię interesu partii politycznej, a nie w imię interesu Ojczyzny, Obywatela, Podatnika. To rycerze polityczni prezesów. W imię tych prezesów partii w selekcji poddańczej dokonywanej przez tych wodzów, są złem tego kraju.
Kate007
2 lata temu
To dlugosc ostrza nie całego noża
Zygmunt
2 lata temu
Profesjonalizm firm ochroniarskich jest taki jak ich nazwy wzięte z kreskówek.
As
2 lata temu
Czy to nie ten ekspert postrzelił człowieka na treningu samoobrony?
Przemo
2 lata temu
Jest problem i to nie chodzi o nóż. Na scenę mógł wejść terrorysta z materiałem wybuchowym, jak na zachodzie. Firma ochroniarska nie jest przygotowana merytorycznie do tego typu ochrony.
Stanley
2 lata temu
Koniecznie przywrócić karę śmierci, bo w przeciwnym wypadku taki gość wróci do więzienia a tam może i nawet zostanie bohaterem wśród lumpów podobnych do siebie. Sprawdzić co z głową, jak ok to powiesić i to szybko tak powinno się to załatwiać taką sprawę jak wina jest bezsporna i pozbyć się degenerata.Zrobił to na zimno bez emocji.To już nie człowiek a bydle.
Ekspresy
2 lata temu
Umowa zlecenie i co dużo mówić. Najniższa stawka godzinowo. Tak szanuje się ludzi w naszym kraju.
bDUuDOFT
anna
2 lata temu
oni udają że płacą...ochroniarze udają że pracują...jakby ochroniarz miał kasę i szkolenia i nie był w grupie 50+ rencista to może by i coś zdziałali...
Anarchista
2 lata temu
Mogliby wszystkich tych polityków zaszlachtować. JESZCZE JEDEN!!! JESZCZE JEDEN!!!
Manolo
2 lata temu
W TV jakiś Buffon mówi że profesjonalna ochrona płacone po 15zl na godzinę to żarty są u nas mają po 5zl dziadkowie z agentami obowiązkowo grupa inwalidzki więc o czym mowa szkoda człowieka przykro mi
Polak
2 lata temu
Zapłacili by więcej była by profesjonalna ochrona .
Art
2 lata temu
Ludzie bądźcie poważni i nie wypisujcie głupot. Na imprezach są służby porządkowe i informacyjne wg ustawy. To nawet nie była impreza masowa żeby zaoszczędzić na zabezpieczeniu. Ochrona profesjonalna to co najmniej 100/g pracy profesjonalisty z przeszkoleniem w walce wrecz. Na imprezie masowej nie może być broni krótkiej ! Czego wymagacie od dzieciaków i starych dziadkow żeby narażali życie za 15/brutto on ma wezwać policję w razie w i niczego więcej mu nie wolno. Zginął człowiek i to jest tragedia
Peak
2 lata temu
Ochrona dotyczyła "ochrony porządkowej" imprezy miejskiej/publicznej jako całości, a nie personalnej, osobowej ochrony jakiś vipów. Jak politykierzy tak się boją o życie niech zatrudniają uzbrojonych bodyguardów. Ochroniarze imprez masowych nie są jednostkami do ochrony osobistej, ani jednostką do narażania życia w obronie jakiś politykierów, czy urzędasów.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić