o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Wojciech Darewicz
|
aktualizacja

Odkryto nieznany dotąd gatunek. Zwierzę dostało imię po czarodzieju z Harry’ego Pottera

8
Podziel się

Zespół naukowców z Indii ogłosił odkrycie nowego, nieznanego dotąd gatunku węża. Opracowanie na temat zwierzęcia pojawiło się na początku kwietnia. Teraz zespół badaczy zdradził, jak zamierza je nazwać. Żmija dostanie imię po Salazarze Slytherinie, postaci znanej fanom przygód Harry’ego Pottera.

Legendarny założyciel Hogwartu, czarodziej Salazar Slytherin i żmija nazwana na jego cześć
Legendarny założyciel Hogwartu, czarodziej Salazar Slytherin i żmija nazwana na jego cześć (Materiały prasowe)
bDZSQzWZ

Nowy gatunek węża jest jadowity. Mieszka w norach i należy do rodziny trimeresurus, podgatunku grzechotnika. Jak wynika z badań, zamieszkuje wschodnią i południowo wschodnią część Azji.

Odkryto go w Indiach, gdzie żyje aż 48 różnych przedstawicieli tej jadowitej rodziny. O swoim odkryciu naukowcy informują w czasopiśmie "Zoosystematics and Evolution".

bDZSQzXb

Nowy wąż, jedna rzecz go wyróżnia. Choć przypomina wiele innych rodzajów żmii, odróżnia go od nich charakterystyczny, pomarańczowoczerwonawy pasek na boku. Występuje on jednak wyłącznie u samców.

Nowy gatunek węża. Nazwano go na cześć postaci z uniwersum Harry’ego Pottera

Nowo poznany wąż otrzymał nazwę Trimeresurus Salazar. Naukowcy sugerują, że potoczna nazwa powinna brzmieć żmija Salazara. Choć ten konkretny gatunek nie występuje w Polsce, w naszym kraju również można spotkać żmije. Uważajcie, bo jak informuje Wirtualna Polska, coraz więcej tych jadowitych zwierząt można obecnie spotkać na Podkarpaciu.

Zobacz także: Rzadki wąż tęczowy. Nie widziano go od 50 lat

bDZSQzXh

Kim był Salazar Slytherin? To postać z uniwersum Harry’ego Pottera – bohatera książek J.K. Rowling, które doczekały się wielu filmowych ekranizacji. Salzar był potężnym czarodziejem i jednym z założycieli Hogwartu, szkoły magii, do której uczęszczał tytułowy bohater. Jedną z wyjątkowych umiejętności Salazara, była zdolność rozmawiania z wężami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDZSQzXC
KOMENTARZE
(8)
Pealesal
rok temu
Tego węża nazwałbym Jasiek tęczowy
Kamil
rok temu
To jest wąż. Mowie jak by ktos nie wiedział. :-)
Normalny
rok temu
Jak Wy juz piszecie te artykuły, to takie jest masło maślane, że wystarczy przeczytać początek i koniec.
bDZSQzXD
Zocha
rok temu
ja bym to nazwala Jasiudupa
aaa
rok temu
To nie żadna żmija tylko gatunek z podrodziny grzechotnikowatych (formalnie należy obecnie do rodziny żmijowatych, ale to kwestia umowna). Nie jest to też typowy grzechotnik (bo te należą do rodzaju Crotalus), tylko trwożnica jaką to nazwą określa się gatunki z rodzaju Trimeresurus. Czyli prawidłowa nazwa brzmi trwożnica Salazara. W Indiach żyje łącznie dwadzieścia kilka gatunków (żmij i grzechotników łącznie) z czego z rodzaju Trimesurus aż 14, z tym 15. Oprócz tego z gatunków jadowitych 17 gatunków zdradnicowatych (kobry itp.), 30 gatunków węży morskich oraz co najmniej kilkanaście gatunków warunkowo mniej lub bardziej jadowitych węży właściwych. W Polsce jadowita jest jedynie żmija zygzakowata. Podobnie jak pozostałe gady i płazy podlega ochronie. Jej jad jest zasadniczo nieszkodliwy dla większości ludzi. Jedynie jeśli ktoś ma uczulenie to konieczna jest pomoc lekarska, niekiedy pilna, ale podobnie jest z pszczołami czy szerszeniami. Nie ma się co bać, ale też nie chwytać w ręce. Podziwiać, jeśli nie ucieka to zrobić zdjęcie i pozostawić tam gdzie żyje.
potrzeba
rok temu
Przydał by się jakiś większy wąż (nawet nie jadowity) który zeżarł by w końcu te naiwne lemingi.
Paton
rok temu
TO W KOŃCU odkryto nowe zwierzę bo jak żyję długo na tym świecie to węże już były, czy po prostu odkryto nowy gatunek węża
znak czasów
rok temu
Kiedyś nazwy nowych miejsc, organizmów i zjawisk nadawano na cześć Boga, władcy, ważnych postaci historycznych, teraz na cześć postaci z tandetnej powieści fantasy.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić