Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Okradli klinikę piękności. Szantażują klientów nagimi zdjęciami

19
Podziel się:

Policja z Litwy potwierdziła kradzież 25 tys. prywatnych, nagich zdjęć osób z całej Europy. Fotografie przedstawiają pacjentów kliniki chirurgii plastycznej z Kowna. Ludzie ci są teraz szantażowani.

Okradli klinikę piękności. Szantażują klientów nagimi zdjęciami
(iStock.com)

Sieć klinik Grozio Chirurgija obsługiwała klientów z całej Europy. Zachęceni cenami i renomą ośrodka, zjeżdżali tam chętni poprawić swój wygląd mieszkańcy Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i innych krajów UE, w tym najpewniej także z Polski.

Mają się czego obawiać. Teraz ich dane osobowe (w tym np. kopie paszportów) i wykonywane nago zdjęcia, potrzebne do zaplanowania zabiegów, znalazły się w rękach internetowych szantażystów, donosi serwis tiesa.com.

Włamania dokonała grupa hakerska Tsar Team. By postraszyć potencjalne ofiary, ujawnili w sieci kilkaset fotografii. Kilkadziesiąt osób poinformowało policję o próbie wymuszenia pieniędzy pod groźbą dalszego ujawniania zdjęć. Ofiarom kazano płacić do 2000 euro (8,3 tys. zł) za nieujawnianie skradzionych materiałów - tłumaczy dziennikarzom Andzejus Raginskis, zastępca szefa litewskiej policji kryminalnej.

Nie wiadomo, ilu klientów już zapłaciło "okup". Dyrekcja kliniki, także szantażowana, odmówiła zapłacenia 344 tys. euro (1,43 mln zł). W sieci ostatecznie opublikowano kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Śledztwo, z racji pochodzenia ofiar, prowadzą wspólnie służby z Litwy i innych europejskich państw.

Na instagramowym koncie kliniki widoczne są przykładowe, ocenzurowane zdjęcia pacjentów. Niezmienione wersje tych obrazów krążą teraz po sieci. Policja ostrzega, że zgodnie z europejskimi przepisami o cyberprzestępczości, każdy, kto będzie ściągał i przetrzymywał je u siebie, może zostać oskarżony o współudział.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
JW
5 lata temu
Jak wygląda nagi pacjent, to mogę sobie wyobrazić, ale nagiego zdjęcia nigdy nie widziałem. Może jakiś niedouczony pismak może mi to wytłumaczyć.
haj
5 lata temu
ełuropejskie cośtam o cyberprzestępczości, ;p to są nagie zdjęcia dorosłych osób mogę sobie ściągać.
nnnnnnnnnnnn
5 lata temu
jak by nie satelity to by nie było hakerów
mikki
5 lata temu
Ja robiłam odsysanie tłuszczu z pośladków I ud I zdjęcia, które robi klinika dotyczą wyłącznie ciała (bez twarzy) oraz jest się w majtkach. Nie wiem, dlaczego ktoś miałby robićnagie zdjęcia I to jeszcze z twarzą.
ciach
5 lata temu
Tu nie chodzi o nagość, tylko o starach, że świat się dowie jak niektórzy są puści i jakie operacje plastyczne robili!
hhh
5 lata temu
Pytanie tylko po jaką ch..rę przetwarzali taką ilość danych osobowych dostępnych online. Zakończone zabiegi powinni zarchiwizować offline.
Gor
5 lata temu
Nie rozumiem??? No i co z tego. Poszkodowani powinni sami podać link do tych zdjęć. Nikt i tak by tego nie oglądał, robienie sobie operacji plastycznej nie jest zbrodnią, każdy człowiek ma jakieś ułomności które chciał by poprawić, nie ma się czego wstydzić - każda kobieta ma takie same "elementy składowe swojego ciała", każdy facet ...tak samo. Budowa organizmu już dawno nie jest tabu i ....dobrze. Proszę o podanie linka do tych "sensacyjnych" zdjęć. Ja tam i tak wybiorę temat: tanie ogrzewanie, zakup samochodu, albo ulubioną (legalnie zakupioną) gre. Niech się szantażyści nacieszą nadzieją na mega zarobki. To już nie te czasy....
9999
5 lata temu
chazarowie to zbrodniarze.
blabla
5 lata temu
"Policja ostrzega, że zgodnie z europejskimi przepisami o cyberprzestępczości, każdy, kto będzie ściągał i przetrzymywał je u siebie, może zostać oskarżony o współudział." Nie piszcie takich głupot bo to umniejsza czytelnikowi. Przecież każda osoba zaszyfruje sobie plik i jest koniec.
osa
5 lata temu
niżej upaść nie można -- wykradać ze szpitala !
ee44
5 lata temu
na świecie jest 7 miliardów ciał a ludzie nadal przeżywają, że widzą jakieś nieosłonięte, gorzej niż w średiowieczu..
edek
5 lata temu
Moda na bycie celabryta ,wiec maja szanse być popularnymi bez wysiłku.Kogo razi czyjas nagość,raczej ubranie by zdziwilo.Wie nie ma problemu
informatycy z...
5 lata temu
to przez tych pedałków w okularkach co by cały świat do internetu podłączyli.
proste
5 lata temu
To co na każdym kroku, nic nowego i czym się przejmować? Olejcie szantażystów! Niech nic nie osiągną
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić