Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Opiekunka do dziecka - czy to dobre rozwiązanie?

0
Podziel się:

Małe dziecko wymaga nieustannej opieki i chociaż młoda mama chciałaby poradzić sobie sama, nie zawsze ma taką możliwość. Gdy do pomocy nie ma nikogo bliskiego, wtedy zatrudnienie opiekunki jest jedynym sposobem na zapewnienie opieki nad dzieckiem. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Nanny and little children reading book in tent at home
Nanny and little children reading book in tent at home (Materiały prasowe)

Mama wraca do pracy

Chociaż coraz częściej tatusiowie przejmują opiekę nad maleństwem, to jednak urlop opiekuńczy nie trwa długo. Zasiłek wychowawczy jest niski, dlatego wiele kobiet decyduje się na szybki powrót do pracy. Gdy mama wraca do pracy, a nie ma w pobliżu babci lub cioci, która chętnie zajęłaby się dzieckiem, do wyboru pozostaje żłobek lub zatrudnienie niani. Rodzice stający przed takim dylematem, najczęściej wybierają opiekunkę do dziecka. Uzyskanie miejsca w żłobku nie jest łatwe i nie zawsze znajduje się on w pobliżu miejsca zamieszkania. Dowożenie malucha może być dla niego męczące. Dzieci w żłobku czy przedszkolu częściej łapią infekcje i zarażają się wzajemnie. Wiąże się to z koniecznością absencji w pracy, co nie wszędzie jest mile widziane. Dochodząca codziennie opiekunka do dziecka rozwiąże te problemy. Niania zaopiekuje się dzieckiem w domu, nie trzeba więc malucha wcześniej zrywać ze snu i przewozić bez względu na pogodę. Opiekunka dostosuje się do zaleceń rodziców i ich rytmu dnia. Mama może pracować bez obaw o bezpieczeństwo malucha.

Opiekunka na godziny

Nawet niepracująca mama potrzebuje czasami kompetentnej opiekunki do dziecka. Domowe obowiązki łączone z opieką nad dzieckiem zajmują mnóstwo czasu. Niektórych z nich nie można pogodzić z czuwaniem nad bezpieczeństwem malucha. Tym bardziej, że w życiu pojawiają się nieplanowane sytuacje. Nie wszędzie można zabrać z sobą dziecko. Matka ma prawo być zmęczona ciągłą opieką nad nim, rozwijać się, mieć swoje pasje i potrzeby. Dla jej dobrej kondycji i samopoczucia konieczne jest, by mogła czasami się oderwać od codzienności. Pomoc do dziecka na kilka godzin w tygodniu pozwoli jej odzyskać energię. Wizyta u kosmetyczki, wyjście z koleżankami, masaż, a nawet zwykły spacer bez maluszka, są niezbędne do utrzymania równowagi emocjonalnej i radości życia. Zatrudnienie niani jest w tej sytuacji słusznym rozwiązaniem. Opiekunka do dziecka w Poznaniu zajmie się w tym czasie dzieckiem w sposób sumienny i kompetentny.

Jak wybrać opiekunkę, by zapewnić dziecku dobrą opiekę?

Nianię do dziecka można zatrudnić na stałe lub na określony czas. Najczęściej tego rodzaju pracę wybierają osoby z wykształceniem pedagogicznym, lubiące dzieci i mające do nich podejście. Dzięki temu są nie tylko profesjonalne i odpowiedzialne, ale także łatwo nawiązują relację z maluchem. Niania nie musi mieć kierunkowego wykształcenia, ważne, by potrafiła nawiązać kontakt z dzieckiem i umiała sobie z nim radzić. Jej poszukiwania należy zacząć wcześniej, nawet na kilka tygodni przed terminem, w którym zamierzamy powierzyć dziecko jej opiece. Pozwoli to na poznanie się niani z dzieckiem. Opiekunka wdraża się w swoje obowiązki, a rodzice mają możliwość obserwowania, jak nowa osoba sobie radzi i jak dziecko na nią reaguje. Taki okres adaptacyjny jest bardzo ważny, gdyż zyskujemy pewność, że pozostawiamy malucha w dobrych rękach. Wychodząc z domu zostawiamy go w znanym otoczeniu z osobą którą już zna i lubi. To rodzice ustalają wszystkie zasady panujące w domu i niania powinna się do nich dostosować. Dlatego należy wyraźnie określić swoje oczekiwania i wymagania.

Opiekunka do dziecka to bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że jest to osoba doświadczona i sprawdzona. Dzięki temu maluch będzie bezpieczny, a rodzice unikną wielu stresów.

KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić