Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Orka przez 3 dni utrzymywała martwe młode na powierzchni wody. „To żałoba”

37
Podziel się

Badacze zarejestrowali poruszające zachowanie orki w pobliżu kanadyjskiej wyspy Wiktorii leżącej w Archipelagu Arktycznym. Zwierzę przechodzi żałobę po swoim młodym.

Orka przez 3 dni utrzymywała martwe młode na powierzchni wody. „To żałoba”
(Facebook.com)
bCFHLWCt

Nie mogła się pogodzić ze śmiercią swojego dziecka. Cielę orki żyło tylko przez godzinę. Po jego śmierci matka przez trzy dni utrzymywała jego ciało na powierzchni wody. Prawdopodobnie nie jadła przez ten czas. To najdłuższa żałoba po śmierci potomka wśród orek, jaką zarejestrowali naukowcy.

Nie można tego zinterpretować w żaden inny sposób. To zwierzę jest smutne po stracie dziecka i nie pozwala mu odejść. Ona nie jest na to gotowa - powiedziała "The Washington Post" Deborah Giles z University of Washington Center for Conservation Biology.

Jej zachowanie nie jest wyjątkiem. Orki i inne ssaki morskie, np. delfiny butlonose podobnie reagują po nagłych zgonach swoich młodych, zgodnie z badaniem z 2016 roku opublikowanym w Journal of Mammalogy. Na lądzie szympansy również noszą ciała swoich martwych dzieci.

bCFHLWCv

Naukowcy również są załamani. Według danych Ośrodka Badań nad Wielorybami w ciągu ostatnich dwóch dekad okresu niemowlęcego nie przeżyło aż 75 proc. nowo narodzonych orek. Od 2015 roku nie urodziło się ani jedno zdrowe cielę.

Nie mają co jeść. Orki żywią się łososiami, których brakuje na terenach ich żerowania ze względu na liczne połowy. Niedożywienie negatywnie wpływa na płodność zwierząt. Badacze przypuszczają, że ostatnia śmierć małej orki również była spowodowane niedożywieniem jej matki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Ocean "zwolnił". Pierwszy raz od 1500 lat

bCFHLWCW
KOMENTARZE
(37)
kkk
2 lata temu
najbardziej boli że człowiek choćby nie wiem jak bardzo chciał, to pojedyncza jednostka nie powali koncernów które zarabiają na połowie łososi. Chciałabym żeby istniał kapitan Planeta:), całkiem serio
Mariolka
2 lata temu
Naprawdę same tragiczne sytuacje dzisiaj się przydarzają
xart
2 lata temu
let willy free!
bCFHLWCX
Bzyk
2 lata temu
"Dopiero gdy zostanie ścięte ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zatruta, a ostatnia ryba złapana, człowiek odkryje, że nie naje się pieniędzmi."
facepalm
2 lata temu
Wymordujemy zwierzata, zniszczymy rosliny, a na koncu sami zdechniemy z glodu, przez pazernosc i glupote.
Najnowsze komentarze (37)
Ojciec
2 lata temu
Zwierzeta madrzejsze od ludzi...tez maja instynkry macierzynskie ktorych pozbawionych jest wielu rodzicow
Proste
2 lata temu
Nie jedz łososia
Guzdaw
2 lata temu
Zakazać połowu łososia.
Stan
2 lata temu
Zróbmy zrzutę na te ginące ORKI
K
2 lata temu
A wszystkiemu winny najgorszy gatunek na świecie Człowiek
Niko
2 lata temu
Zachłanne ludzkie świnie zniszczą planetę do końca.Wszystkiego jest już za dużo.
osa
2 lata temu
sprzątać oceany i morza z folii i innych zanieczyszczeń jak sieci itp. zaprzestać łowienia małych ryb tylko dorosłe osobniki , robić koncerty i od każdego biletu odprowadzać na ustalone konto bankowe we wszystkich krajach pieniądze na sprzątanie wód oceanów zamiast łowić ryby łowić śmieci a kasę z tych koncertów i bali charytatywnych przeznaczać -- nie to sie stanie modą ,że każdy kraj sprząta oceany i morza , wynajmować rybaków do odławiania śmieci i płacić jak by ryby łowili ,woda czysta pozwoli normalnie żyć i rozmnażać sie wodnych stworzeniom i spełnimy swój obowiązek wobec oceanów i mórz --- tak powinno ONZ optować do krajów całego świata , od ilości ludności kraj ma wysprzątać morze i nie wolno zanieczyszczać wód --kary muszą być tak jak za powietrze !
Vv
2 lata temu
Wyzeracie orkom lososie.przestancie!!
bCFHLWCP
dick
2 lata temu
Człowiek goni za kasą - ziemia nie ma szans ;)
Ssak
2 lata temu
Orka nie była za aborcją, jak niektórzy ludzie, nawet celebryci. Współczujemy zwierzęciu czy "światłemu" człowiekowi?
kkk
2 lata temu
Jeśli zostać piratem w dobrej sprawie, to piszę się na to:)
anka
2 lata temu
Zatrute środowisko, a nie brak łososi, bo jeśli ich brak to nie dlatego, że ludzie je zjedli, gdyż głównie jemy te hodowlane, a woda pełna śmieci, ropy i innych świństw. Giną zwierzęta, chorują i umierają ludzie w przeróżnym wieku. Ludzie szczególnie ci najbogatsi tego świata, którym wiecznie mało, ci którzy ciągle zastanawiają się jaką broń wyprodukować i wypróbować w oceanie zniszczą ten świat. Dzikie zwierzęta tracą swoje terytorium i wchodzą do miast ginąc pod kołami. W miastach brak dostatecznej ilości zieleni, osiedla bez drzew i ptaków, więc coraz więcej robactwa. Żywność przepełniona lekami i chemią. Zwierzęta karmione paszą z czego i z czym to wystarczy na skład popatrzeć. Jaka zatem przed nami przyszłość? A zapełniona chorymi na onkologii.
Kasandra
2 lata temu
Homo sapiens wytępi wszystkie gatunki na ziemi a potem sam zdechnie !!!
gosc
2 lata temu
Widziałam kiedyś film przyrodniczy jak orki zamordowały młode wieloryba. Działały metodycznie i w zaplanowany sposób, sprytnie oddzieliły młode od matki i stada. Zjadły tylko język i część żuchwy zabitego przez siebie młodego wieloryba. Reszta opadła na dno i stała się pożywką dla padlinożerców. Taka jest natura, jest zabijasz młode innego ssaka, raz ginie twoje młode.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić