Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Ostatni Indianin ocalały z rzezi w Amazonii. Żyje w izolacji od 22 lat

185

Materiał filmowy opublikowany przez brazylijską agencję Fundação Nacional do Índio (FUNAI) wywołał sensację. Ukazuje on mężczyznę żyjącego w samotności co najmniej od 1996 roku.

Ostatni Indianin ocalały z rzezi w Amazonii. Żyje w izolacji od 22 lat
(Youtube.com)

* Ten rdzenny mieszkaniec Amazonii jest ostatnim ocalałym z izolowanego plemienia. * Znany jako "człowiek z dziury", w ostatnich dziesięcioleciach stał się sławny dzięki swojej wytrwałości w unikaniu kontaktów z cywilizacją i kontynuowanie życia w lesie. Mężczyzna jako ostatni ze swojego plemienia, zamieszkuje terytorium w amazońskim stanie Rondônia. Jest to szczególnie niezwykłe, biorąc pod uwagę, że 8070 hektarów chronionego lasu, w którym mieszka człowiek, jest całkowicie otoczone przez farmy i rancza.

*Półnagi mężczyzna usiłujący ściąć drzewo ma prawdopodobnie ok. 50 lat. * Od 1996 r. jest monitorowany przez Funai. Jego sylwetka nakręcona w 1998 r. została pokazana w brazylijskim dokumencie pt. "Corumbiara: Czyż nie dobija się Indian?". Nigdy wcześniej nie był jednak tak dobrze sfilmowany jak teraz. Organizacja jest zadowolona, ponieważ mężczyzna wydaje się być w doskonałym zdrowiu.

Ma się bardzo dobrze. Poluje, utrzymuje plantacje papai i kukurydzy. Ma dobre zdrowie i dobrą kondycję fizyczną, wykonując wszystkie te ćwiczenia - powiedział Altair Algayer, regionalny koordynator Funai, który był z zespołem filmującym z dystansu mężczyznę.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Plemię mężczyzny było znane z wykopywania dziur, które były formą pułapek. Jego terytorium - dom i plantacje, dalej otoczone są dziurami. Ocaleni z innych grup tubylców opisali napaść rolników na grupę 6 Indian. Rzucali się na ich plecy i brutalnie mordowali. Tylko temu jednemu mężczyźnie udało się przeżyć. Obecnie za pomocą strzały i łuku poluje na leśne świnie, ptaki i małpy. Pierwszy raz został zauważony rok po masakrze.

Rozumiem jego decyzję. To jest znak oporu, odrzucenia i nienawiści wobec historii, którą przeżył - powiedział Algayer.

*Rolnicy i grabieżcy ziemi zamordowali i wygnali rdzenną ludność Amazonii w latach 70. i 80. XX wieku. * Specjaliści z Funai uważają, że w brazylijskiej Amazonii żyje 113 plemion nieobjętych cywilizacją, z czego 27 zostało potwierdzonych.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:

Co wiesz o Brazylii?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić