Agnieszka Owca| 
aktualizacja 

Oznaczają się na Facebooku na terenie rezerwatu Indian. Co to za protest?

0

Ludzie z całego świata zmieniają swoją lokalizację na Facebooku. Teraz są w amerykańskim rezerwacie Indian Standing Rock w Dakocie Północnej.

Oznaczają się na Facebooku na terenie rezerwatu Indian. Co to za protest?
(Getty Images)

Tak naprawdę są w swoich domach. Zaczęli jednak oznaczać się w postach na portalu społecznościowym w proteście przeciwko budowie ropociągu. Rurociąg ma transportować ropę na odległość blisko 2 tys. km. i ma przebiegać przez ziemię zamieszkałą przez Indian.

Infrastruktura przejdzie przez ziemie szczególnie ważne dla kultury Indian. Projekt budzi też wątpliwości z uwagi na możliwe wycieki na odcinku pod rzeką Missouri, która zaopatruje w wodę pitną 8 tys. osób.

Do pierwszych manifestacji doszło w kwietniu 2016 r. Gdy inwestycja ruszyła, początkowo protestowali tylko mieszkańcy rezerwatu Standing Rock. Po przegranym pozwie ponad tysiąc Indian rozbiło obozowisko na terenie budowy.

Do akcji protestacyjnej dołączyli ludzie z całego świata. Wśród nich znaleźli się aktorzy i politycy, m.in. Susan Sarandon, Ben Affleck, Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo i Shailene Woodley, a także senator Bernie Sanders i afroamerykański przywódca Jesse Jackson.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Protest Greenpeace

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić