o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Albert Kamiński
|

Palenie tych papierosów zwiększa ryzyko raka

69
Podziel się

Naukowcy potwierdzili, że papierosy typu "light" są bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia niż standardowe. Niosą one większe ryzyko zachorowania na raka gruczołowego - najbardziej popularny rodzaj nowotworu płuc.

Woman smoker smoking a filter tip cigarette with her hand resting on a slatted wooden table with copy space, close up view
Woman smoker smoking a filter tip cigarette with her hand resting on a slatted wooden table with copy space, close up view (iStock.com, Terroa)
bDUrpvLV

"Zdrowsze" papierosy wprowadzono do sprzedaży 50 lat temu. Mówi się, że mają mniejszą ilość nikotyny i substancji smolistych. Tak naprawdę osiąga się to poprzez zastosowanie porów lub dziurek w filtrach. Dzięki nim palacz wdycha razem z dymem większą ilość powietrza.

Zostało to zrobione, żeby wprowadzić palaczy oraz służbę zdrowia w przekonanie, że (papierosy typu light - przyp. red.) są rzeczywiście bezpieczniejsze - twierdzi dr Peter Shields z Uniwersytetu Stanowego w Ohio.

Winne wszystkiemu są właśnie otwory wentylacyjne. Umożliwiają palaczom wdychanie większej ilości dymu, który zmieszany z powietrzem nie jest tak odczuwalny i "gryzący". Do organizmu dostaje się więcej chemikaliów i toksyn powodujących raka.

bDUrpvLX

Zaobserwowano w ciągu ostatnich 50 lat wzrost zachorowań na raka gruczołowego. Tymczasem zachorowalność na inne rodzaje nowotworów płuc zmniejszyła się. Według naukowców związek pomiędzy rakiem gruczołowatym, a wzrostem popularności papierosów light jest niepodważalny.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Jak rzucić palenie?

bDUrpvMy
KOMENTARZE
(69)
palacz zawzię...
4 lata temu
to nie prawda, że papierosy szkodzą, mój dziadek żył 82 lata i palił do śmierci, i gdyby nie umarł, to żył by do dziś!
Mirko
4 lata temu
Tyle szkodliwej chemii jest wszędzie że tylko głupi może dodatkowo sobie skracać życie paląc papierosy. Szkoda że większość to kobiety. Oczywiście jest pewna grupa ludzi która ma mutację genu i im się nic nie dzieje.
Mieszko
4 lata temu
Trzeba zacząć skarżyć koncerny produkujące papierosy. Osiągają ogromne zyski ,powinni też finansować leczenie chorych palaczy np. POCHP. i to nie małe sumy . Który z prawników to poprowadzi? Ja się już zgłaszam , a nas jest wielu!
bDUrpvMz
Lucek77
4 lata temu
Niepodważalna jest głupota polskich lekarzy ! Papierosy zabijają a są legalne ... Olej z konopi pomaga dzieciom chorym na padaczkę lekooporną i chorym na nowotwory a są wielkie problemy z dostępnością ... Dr Bachański został skandalicznie potraktowany za pomoc dzieciom, sprawę wygrał w sądzie i został przywrócony do pracy ... Przeklada teraz papierki z prawej strony na lewa i odwrotnie ... O dzieciach może pomarzyć ! To się nazywają "koledzy" po fachu ! Zniszczyć, zmieszać z błotem i opluć - tak działa polska służba zdrowia !
max
4 lata temu
Osobiście pracowałem ok. 20-tu lat w gastronomii gdzie były dancingi , przykładowo było 40-ci stolików i tym samym 40-ci popielniczek wentylacja kiedyś była kiepska i co wdychało się dym.W tej chwili skończyłem 70-tkę i nic mi nie dolega a palę dalej.Jeżeli chodzi o te malunki na paczkach z papierosami jakie to one są szkodliwe to wielki pic zeby odwrócić uwagę od zatrutej żywności którą konsumujemy np. kiełbasa jest zachowana dopuszczalna norma konserwantów oraz innego świństwa ale my nie konsumujemy tylko jednego produktu jemy też chlebek , ser i inne produkty a chemia w organiżmie się kumuluje i w sumie londujemy na chemioterapii. A tych wypisują pierdoły odnośnie płacenia wyższych składek ubezpieczeniowych przez palaczy należałoby douczyć bo są gamoniami.Każdy palacz płaci dosyć wysoką składkę kupując papierosy gdzie produkcja 1pacz. 1,5zł a najtańsza paczka kosztuje 13zł. to w sumie palacz płaci na leczenie siebie i jeszcze na takich co piszą brednie.
Najnowsze komentarze (69)
Patrycja959
3 miesiące temu
Mój tata pali papierosy,i nie może oddychać bo ma skrzywioną dziurę w nosie jakby przechyloną,co gorsza się choruje.A mama mówi sama do siebie i też to mnie irytuję,a brat 6 letni się dokucza i mojej mamie skaczę serce i bierzę tabletki,bym dała klapsa bratowi za to co dokucza mamie.I jeszcze nie może jeść jedzenia smażnonego bo ma zgagę na dodatek i mlaszczę mój brat i to mnie najbardziej wkurwia bym mu dała z buta po dupie,i na dodatek mówi ci-pa też to mnie wnerwia.I co zrobić żeby mój brat byl normalny mama nie mówiła do siebie i tata nie palił papierosów.
kaziu
4 lata temu
JA JESZCZE NIGDY NIE UMARŁEM
Tohuwabohu
4 lata temu
Palenie papierosow ma tyle wspolnego z rakim pluc co lokiec tenisisty z gra w tenisa lub populacja bocianow na wskaznik urodzen. Moj pradziadek i dziadek palili po 60 papierosow dziennie i obaj zmarli w wieku 102 lat. Moj ojciec ma 93 lata i ma sie dobrze. Ogladalem wywiad z Johnnym Heestersem z okazji jego 105 urodzin: Na pytanie dziennikarza co zamierza w swoim zyciu zmienic, odpowiedzial: zastanawiam sie czy nie rzucic palenia. Zmarl w wieku 108 lat.
nieszkódka
4 lata temu
Z różnych informacji wynika, że wszystko szkodzi... To co nie szkodzi??????/
remix
4 lata temu
ludzie dzielą się na inteligiętnych i na ...palących...
sdx
4 lata temu
Palił, palił już nie pali - bo go pochowali !
Xed
4 lata temu
Ciekawe, że nikt nie mówi o ponad 2000 prób atomowych i uszkodzony reaktorach atomowych elektrowni, jeśli chodzi o "wysyp" raka....
atos
4 lata temu
Palę bo lubię.....tyle na temat.......a u lekarzy w kolejkach więcej niepalących niż palących
bDUrpvMr
To straszne
4 lata temu
Wszyscy, którzy już umarli jedli chleb. To zabija !!!
ratunku
4 lata temu
To Kurski z PISem zaczęli juz pisać o zdrowiu??? Takich głupot po nikim innym się nie spodziewałem.
Sebastian
4 lata temu
"Twórców patentu" na papierosy Light winno się postawić przed sądem, skąd winni trafić do więzień, do końca życia.
nino-si
4 lata temu
Papierosy szkodzą i owszem ale natężenie chorób nowotworowych płuc jest bardziej związane z dieslami i wzrostem natężenia ruchu jednostek spalinowych. Sytuacja się zmieni gdy wprowadzone będą samochody elektryczne lub z napędem wodorowym??????
palacz tytoni...
4 lata temu
Używajcie sobie kopcie, plujcie , wyzywajcie będzie wam lżej na duszy. Bo polityków i przemysłu nie tkniecie tchórze. I tak będziecie umierać na nowotwory.
sns
4 lata temu
wiedzialem ze cos musi byc na rzeczy dlatego ja zawsze jaralem mocne.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić