Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Panna młoda zabiła męża, który ją zgwałcił. Skazali ją na śmierć

128
Podziel się

Działacze na rzecz praw człowieka apelują do prezydenta Sudanu o ułaskawienie dziewczyny. Wyrok na 19-latkę zapadł zgodnie z islamskim prawem szariatu.

Panna młoda zabiła męża, który ją zgwałcił. Skazali ją na śmierć
(iStock.com)

Sąd skazał Nourę Hussein na śmierć przez powieszenie. W zeszłym miesiącu dziewczyna została uznana za winną morderstwa męża, do którego poślubienia zmusił ją ojciec, a w czwartek ogłoszono wymiar kary. Najwyższy. Zgodnie z prawem szariatu rodzina męża mogła domagać się odszkodowania pieniężnego lub śmierci Noury. Wybrała powieszenie 19-latki.

Teraz obrońcy dziewczyny mają 15 dni na odwołanie się od wyroku. Liczą nie tylko na zwykłych ludzi przejętych losem 19-latki. Mają nadzieję, że za Nourą wstawią się politycy ze świata i pomogą jej presją na władze Sudanu.

Prawnicy planują apelację, ale potrzebujemy również silnego międzynarodowego wsparcia ze strony takich organizacji, jak Unia Afrykańska, Organizacja Narodów Zjednoczonych i Unia Europejska - powiedział Badr Eldin Salah, działacz Afrykańskiego Ruchu Młodzieży.

Ludzie masowo podpisują petycje w sprawie uniewinnienia Sudanki. Są one zamieszczone w popularnych serwisach internetowych. Znaleźć je można na przykład na change.org. Petycje zebrały dziesiątki tysięcy podpisów osób apelujących do prezydenta Omara al-Baszira, by ułaskawił Nourę - informuje Reuters. Ludzie stający po stronie skazanej argumentują, że wyrok jest sprzeczny z konstytucją Sudanu, a dziewczyna działała w obronie własnej.

Noura jest ofiarą, a nie przestępcą i powinna być traktowana jako taka. W wielu krajach ofiary, takie jak Noura, otrzymują opiekę, dzięki której przezwyciężają traumę swoich doświadczeń - powiedział szef organizacji praw człowieka Equality Now, Yasmeen Hassan.

Dziewczyna była zmuszana do małżeństwa ze starszym kuzynem. Ojciec kazał jej poślubić go, gdy miała zaledwie 16 lat. Nie zgodziła się i uciekła wtedy do dalszej rodziny. Po trzech latach zdecydowała się wrócić do rodzinnego domu na przedmieściach Chartumu (na zdjęciu powyżej stolica Sudanu), bo ojciec obiecał jej, że plany ślubu są już odwołane. Kiedy przybyła w kwietniu na miejsce, okazało się, że rodzic kłamał, a przygotowania do ceremonii trwają w najlepsze.

Noura odmówiła seksu z mężem w noc poślubną i w kolejnych. Po sześciu dniach zgwałcił ją, w czym pomagało mu trzech członków rodziny, którzy trzymali pannę młodą. Następnej nocy także chciał ją siłą zmusić do seksu, ale wtedy dziewczyna zadźgała go nożem.

Sudan zajmuje 165. pozycję na 188 krajów w rankingu równości płci ONZ. Co trzecia Sudanka wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(128)
gabbia33
4 lata temu
ciemnogród i zacofanie,nie mogę zrozumieć jak można zgotować taki los swojemu dziecku,aż brak słów...
John
4 lata temu
Ech...u nas nie jest kolorowo ale przynajmniej nie żyjemy w jakiejś dziczy zwanej na przykład Sudanem. Współczuję płci żeńskiej co należy do tych zwyrodniałych kultur. Dziewczyna powinna zostać uniewinniona bo działała w obronie własnej ale nie oszukujmy się, raczej już po niej... ;( Najbardziej dotkliwa kara powinna spotkać jej ojca!
gp1959
4 lata temu
Co na to PIS - lamowcy?
maja
4 lata temu
Śmierć za śmierć. Chyba proste i uczciwe
X
4 lata temu
Gdzie sa feministki?
genitazy
4 lata temu
Obok niej powinni powiesić jej ojca.
RedGuy
4 lata temu
Co za zwierzeta!
Człowiek z uś...
4 lata temu
A może tym bandziorom zgodnie z szariatem zachodnim zrobić im Hirosimę lun Nagasaki ?
Mcmcmc
4 lata temu
Dobrze zrobiła dziewczyna. Islam to chora religia.
gość
4 lata temu
dobrze zrobiła powinna dostać za to nagrodę a nie karę co za kraj jak mogą tak traktować młodziutkie dziewczęta to się w głowie nie mieści
Thhh
4 lata temu
Ale tam gdzie islam u władzy tam prawo szariatu
Z boku
4 lata temu
Informacja dla komentujących - Szariat to nie Koran. Podobnie Talmud to nie judaizm, a Prawo Kanoniczne to nie katolicyzm. W każdej religii są tzw. błędy i wypaczenia.
gość
4 lata temu
Straszne to i smutne! Co za zwyrodnienie!
vv
4 lata temu
islam i wszystko jasne
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić