REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Natalia Bogucka01.07.19 (10:22)

Po 30 latach Japonia wraca do przemysłowego mordowania wielorybów

Wbrew międzynarodowej krytyce, w poniedziałek japońskie statki wielorybnicze wypłynęły na pierwsze komercyjne odłowy od 33 lat. To efekt wystąpienia Japonii z Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej.
JIJI PRESS / East News

W poniedziałek rano pięć statków wielorybniczych wypłynęło z miasta Kushiro na wyspie Hokkaido. Mniej więcej w tym samym czasie, kolejne trzy wyruszyły z Shimonoseki na wyspie Honsiu. Statki mają pozwolenie na złowienie w tym roku 227 wielorybów: 150 płetwali Bryde'a, 52 płetwali karłowatych i 25 sejwali.

Kyodo News / East News
REKLAMA

Jesteśmy bardzo podekscytowani wznowieniem wielorybnictwa komercyjnego. Moje serce przepełnione jest szczęściem i jestem głęboko poruszony - powiedział podczas uroczystości z udziałem polityków, lokalnych urzędników i wielorybników Yoshifumi Kai, szef Japan Small-Type Whaling Association.

30 czerwca Japonia oficjalnie wystąpiła z Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej (IWC). Była jej członkiem przez 31 lat. W ubiegłym roku władze Japonii po raz ostatni próbowały przekonać organizację, by zezwoliła na "zrównoważone wielorybnictwo", jednak nie przyniosło to skutku. Dlatego Tokio zdecydowało o odejściu.

Zobacz także: Na pomoc wielorybowi

Ostatnie komercyjne polowanie w Japonii miało miejsce w 1986 r. Po przystąpieniu do IWC, kontynuowano wielorybnictwo pod przykrywką badań naukowych. Jak podaje BBC, przez ostatnie 33 lata Japonia zabijała od 200 do 1200 wielorybów rocznie. Mięso ssaków zwykle trafiało do sprzedaży. Japończycy tłumaczyli, że to "produkt uboczny" badań. Opuszczenie Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej oznacza, że rybacy będą mogli łowić jedynie w swojej strefie przybrzeżnej.

East News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij