Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Albert Kamiński
|

Podatek od urlopu. Zobacz, ile będziesz musiał zapłacić

15
Podziel się:

Sezon wypoczynkowy za pasem. Wyjeżdżając do polskich kurortów, musimy pamiętać o obowiązującej opłacie klimatycznej. Minister Finansów ustalił maksymalne jej stawki na 2017 rok.

Podatek od urlopu. Zobacz, ile będziesz musiał zapłacić
(flickr.com, Marcin Grabski)

Nad Bałtykiem najdrożej jest w Sopocie. Zapłacimy tam 4,20 zł za dobę. W Świnoujściu stawka wynosi 4 zł, w Gdańsku i Gdyni 2,17 zł zaś w Międzyzdrojach i Łebie równe 2 zł. Tanio jest np. we Władysławowie, gdzie zapłacimy jedynie 1,40 zł.

W górach wypoczynek jest droższy niż nad morzem. Za dobę w Kudowie-Zdroju zapłacimy 4 zł, w Jedlinie-Zdroju i Krynicy-Zdroju 3,50 zł, zaś w Ustroniu 2,80 zł. Niska opłata jest w Wiśle i Zakopanem, gdzie wynosi ona równo 2 zł.

Minister ustalił maksymalne stawki w 3 kategoriach. Opłata miejscowa wynosi w tym roku maksymalnie 2,17 zł za dobę. Opłata uzdrowiskowa 4,24 zł, zaś opłata miejscowa w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej 3,08 zł za dobę.

Wysokość opłaty klimatycznej ustalają władze gmin i miast. Są oni jednak ograniczeni przez Ministerstwo Finansów, które ogłasza maksymalne stawki na dany rok. Samorząd może dodatkowo ustalać zniżki np. dla dzieci, niepełnosprawnych czy nawet okresowe, np. w wakacje.

Są zwolnienia z opłaty klimatycznej. Nie zapłacą jej osoby przebywające w szpitalach, niewidomi i ich przewodnicy, posiadacze domów letniskowych położonych na terenie miejscowości, a także zorganizowane grupy dzieci i młodzieży.

Opłata klimatyczna jest podatkiem naliczanym za przebywanie dłuższe niż dobę. Chodzi o głównie o pobyt w charakterze wypoczynkowym, turystycznym lub szkoleniowym.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
***** - Emer...
5 lata temu
*** Podatki w Polsce są za wysokie, jak bydować przyszłośc, jak wszysko jest opadatkowane a waloryzacji 10 to zł i 10 groszy, jak tam pojadę to za mało na klimatyczne! - Żenada Pani Premier to sa fakty... **********************************************************************************
Danka z miast...
5 lata temu
Ja w kurortach nie zostawiam napików więc mi ta opłata nie ciąży.
Maniek
5 lata temu
A kiedy w Warszawie wprowadzona zostanie opłata słoikowa?
xyz
5 lata temu
A jak będzie smog, będzie padało, będzie zakaz kąpieli w Bałtyckiej kloace bo akurat woda zakwitła to też mam płacić haracz?
patryk
5 lata temu
Taa... od razu niech wprowadzą 500+ od osoby, za tydzień pobytu. Dobrze, że jeszcze nie ma obowiązku zameldowania się u proboszcza w miejscowej parafii i złożenia ofiary, oczywiście tradycyjnie "co łaska" + VAT :)
ZLODZIEJE
5 lata temu
ja place to wymagam - JA SIE PYTAM CO MI GWARANTUJA ZA TEN LODZIEJSKI PODATEK ?????
złodzieje
6 lat temu
A W GÓRACH to nie by za co się płaci klimatyczne? jak tam cały czas smog... powinni jeszcze dopłacać
marek
6 lat temu
a dlaczego nie 50 złotych za dzień od osoby :-)
antyfan
6 lat temu
Często jedzie się w klimat rozboju cenowego, więc dodatkowa opłata na ten cel nie dziwi. Nazywanie zaś części miejscowości uzdrowiskowymi, czy zdrowymi ze względu na klimat, to nieporozumienie. Nad morzem też, gdy mamy sinice, to wypoczynek żaden. Rybka często z zamrażary i gastronomia okazjonalna, więc o typowej kuchni można zapomnieć. Z tego powodu wolę wyjechać niż płacić u nas jakieś złodziejskie parapodatki. To samo za wejście do parków narodowych. Wszędzie opłata. Pamiętam jeszcze czasy, gdy chodziło się i poznawało piękno naszej Ojczyzny za darmo. Było wtedy dużo ładniej, choć było ubogo. Ale za to nie szło się nigdzie po schodach, a prawdziwym szlakiem górskim. W Warszawie i okolicach jakoś nikt nie płaci takiej dodatkowej opłaty, mimo że ludzie przyjeżdżają na szkolenia i w celach turystycznych.
ciekawski
6 lat temu
A jak wiatr przeieje smog z Krakowa, do Zakopanego to za ten smrod tez trzba bedzie placic?
przypuszczeni...
6 lat temu
Podatek od oddychania, chyba kazano im wspomoc finansowo opryski chemtrails.
ja
6 lat temu
to może niech Warszawa wprowadzi opłatę klimatyczną dla "słoików" za przebywanie dłużej niż 1 dzień w Warszawie - wiem głupie tak samo jak opłata klimatyczna- haracz az oddychanie niekoniecznie świeżym powietrzem
Daniel
6 lat temu
mam im płacić za słońce nad morzem? To oni powinni mi płacić jak będzie brzydka pogoda, bo wakacje będę miał zepsute, a nie patrzą tylko obywateli okradać.
anna w.
6 lat temu
nie wybieram się w tym roku na wakacje w naszym kraju, jadę zagranicę i tam zostawię swoje zarobione pieniądze, pozdrawiam
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić