Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Podlaskie. Skandal z filmem Lorda Kruszwila za 50 tysięcy złotych

149

Film youtubera Lorda Kruszwila, który miał promować Podlaskie, wywołał gwałtowną burzę. Jak ustaliło o2, Podlaski Urząd Marszałkowski rozstał się z osobą odpowiedzialną za kampanię, a teraz rozważa dalsze kroki prawne. Na promocję wydano 50 tys. złotych.

Podlaskie. Skandal z filmem Lorda Kruszwila za 50 tysięcy złotych
(Youtube.com)

Podlaski Urząd Marszałkowski zakończył współpracę z osobą odpowiedzialną za nieudane promocję Podlasia. W ubiegłym roku światło dzienne ujrzał filmik youtubera Lorda Kruszwila, który zamiast reklamować Podlasie, tylko je ośmiesza. Kruszwil przez wiele osób uznawany jest za patologicznego influencera.

Kontrowersyjna produkcja obfituje w przekleństwa i niezrozumiałe treści. Lord Kruszwil razem z towarzyszami odwiedzają Białystok i okolice, pokazując najważniejsze miejsca, jednak zdarza im się je wyśmiewać. Ponadto nie przekazują zbyt wielu informacji. Zdaniem internautów w żaden sposób nie zachęcają do odwiedzenia Podlasia, a wręcz zniechęcają do tego pomysłu.

Jak potwierdziła rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego, film został sfinansowany przez urząd i kosztował 50 tys. złotych. Kampanię przeprowadzał Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji, jego wicedyrektorem był wtedy Michał Podbielski, prezes zarządu Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Michał Podbielski stracił swoje stanowisko 6 czerwca, przestał być także prezesem PROT.

Zobacz także: Marcin Dubiel pomaga dzieciom w Afryce. Odbuduje nadszarpnięty wizerunek?

Pragnę podkreślić, że urząd nie zleca bezpośrednio youtuberom jakichkolwiek materiałów, jedynie za pośrednictwem firmy reklamowej zleca usługi reklamowe w postaci lokowania województwa podlaskiego na kanałach prowadzonych przez youtuberów. Tak też się stało w przypadku współpracy z firmą Polsat Media. Efekty tej współpracy akceptował bezpośrednio pan Podbielski – poinformowała o2 rzeczniczka Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska

Wcześniej marszałek Artur Kosicki nie nadzorował bezpośrednio działań departamentu. W ubiegłym roku jednak się to zmieniło. Biuro Prawne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego rozważa także dalsze kroki prawne w sprawie nieudanej promocji.

Marek Kruszel, znany jako Lord Kruszwil, jest jednym z najbardziej znanych influencerów w Polsce. Jego kanał subskrybuje prawie 3 miliony osób, głównie młodych. Twórca kojarzony jest najbardziej ze skandali związanych z publikowanymi treściami, a nie ich jakością.

W czerwcu 2019 roku dostał kilka ostrzeżeń, a jego kanał zablokowano. Wysłano także pismo do prokuratury zawiadamiające, że w jednym z filmów Marek Kruszel "nakłania nieletniego do czynności seksualnych". Nie minęło wiele czasu, a powstał kolejny kanał z nowymi produkcjami o podobnej tematyce.

Film, który miał wypromować Podlasie, opublikowano w maju 2019 roku. Zaledwie miesiąc przed blokadą kanału Lorda Kruszwila i skasowaniem całej jego treści. Po kilku tygodniach filmik wrócił, ale został ponownie skasowany. Sytuacja powtórzyła się potem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić