Polacy biją rekordy w Wielkiej Brytanii

35

Brytyjski urząd statystyczny ONS podał dane dotyczące liczebności mniejszości narodowych na Wyspach. Polaków jest tam coraz więcej.

Londyn
Londyn (Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, colin)

Pod koniec 2015 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 916 tysięcy Polaków. To rekordowa liczba. Jak informuje "Rzeczpospolita", oznacza to, że w stosunku do poprzedniego roku liczba przybyszów znad Wisły zwiększyła się o 63 tysiące. Tym samym Polacy wciąż pozostają największą na Wyspach grupą narodową bez brytyjskiego obywatelstwa. Populacja polskich obywateli w Wielkiej Brytanii wzrosła 20-krotnie w porównaniu z danymi z 2003 roku, kiedy Polska rozpoczynała ostateczny etap wejścia do Unii Europejskiej.

Drugą najliczniejszą mniejszością na Wyspach są obywatele Indii. Oficjalne dane mówią o 362 tysiącach, jednak nie uwzględniają osób, które musiały zrzec się swojego pierwotnego obywatelstwa na rzecz brytyjskiego paszportu. ONS szacuje także, że matki 26 procent dzieci urodzonych na Wyspach to obywatelki innych krajów. Ze wszystkich imigrantów to właśnie Polki co roku rodzą w Wielkiej Brytanii najwięcej dzieci.

Jednocześnie wskaźnik migracji netto w Wielkiej Brytanii zmalał w 2016 roku o 9 tysięcy osób. Oznacza to, że na Wyspy w tym roku przyjechało 327 tysięcy osób, w tym 180 tysięcy z krajów unijnych. ONS podkreśla, że są to dane sprzed referendum ws. Brexitu.

Autor: Beata Kruk

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić