o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Polacy mają gorzej. Zobacz, dlaczego trudniej nam znaleźć pracę

10
Podziel się

Polska zajmuje dopiero 30 miejsce wśród 41 krajów UE i OECD w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2018, mierzącym elastyczność umów o pracę. Do czołówki Indeksu należą W. Brytania i Irlandia, czyli kraje, do których wielu Polaków emigruje w poszukiwaniu pracy.

Polacy mają gorzej. Zobacz, dlaczego trudniej nam znaleźć pracę
(iStock.com, monkeybusinessimages)
bEDRixqZ

Niskie miejsca w tym zestawieniu zajmuje Francja, Portugalia i Grecja, czyli przeregulowane gospodarki z silnie dualnymi rynkami pracy. Tylko dwa kraje regionu, Chorwacja i Słowenia, wypadają gorzej niż Polska, podczas gdy Czechy i Bułgaria należą do liderów Indeksu.

Sztywne regulacje szeroko rozumianego okresu próbnego i płacy minimalnej sprawiają, że pracodawcy są mniej chętni podejmować ryzyko związane z zatrudnieniem osób słabiej wykształconych i z krótszym doświadczeniem zawodowym - mówi MarketNews24 Rafał Trzeciakowski, ekspert FOR i współautor raportu na ten temat, zaprezentowanego 14 grudnia.

Polskę szczególnie negatywnie wyróżnia tu wysoka płaca minimalna, a wiedząc, że zwolnienie pracownika w przypadku spadku popytu na produkty firmy będzie trudne, pracodawcy są mniej chętni do zwiększania zatrudnienia. Nasz kraj jest 15 na 41 krajów, które wymagają, by pracodawca zanim zacznie szukać nowych pracowników zaproponował pracę najpierw zwolnionym osobom.

bEDRixrb

Wysokie ustawowe odprawy i okresy wypowiedzenia sprawiają, że pracodawcy ostrożniej zatrudniają nowych pracowników. Polska negatywnie wyróżnia się zarówno dłuższym ustawowym okresem wypowiedzenia (7 tygodni w naszym regionie wobec 10 tygodni w Polsce), jak i wyższą ustawową odprawą w razie wypowiedzenia (7 tygodni płacy w naszym regionie wobec 9 tygodni w Polsce).

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEDRixrC
KOMENTARZE
(10)
grzeniu
4 lata temu
Może są za mało elastyczni? To nie te czasy, że całe życie sie pracuje w jednym zakładzie. Skończyłem zarządzanie, bo chciałem swoją firme otworzyć, ale nie wyszło i sie przekwalifikowałem. Zrobiłem kursy z grafiki na eduwebie i zleceń mi nie brakuje. Za jakiś czas może znowu będe robił coś innego, kto wie.
tomek
4 lata temu
Panie. W mojej okolicy firmy bija sie o ludzi. Nie przeszkadza im placa minimalna czy co tam za brednie tu wypisujecie. Za place minimalna to nawet Ukrainiec juz do pracy nie przyjdzie.
gniewosz
4 lata temu
Podziękujcie Ukraińcom.
bEDRixrD
df
4 lata temu
Wysokie ustawowe odprawy i okresy wypowiedzenia sprawiają, że pracodawcy ostrożniej zatrudniają nowych pracowników. NIE DOTYCZY PREZESÓW
takaprawda
4 lata temu
Problem ze znalezieniem pracy mają takie nieroby jak kijowski,tyle w temacie.
opo
4 lata temu
W Polsce jest wysoka płaca minimalna? Co za brednie. To pewnie dlatego Niemcy są od nas słabsi gospodarczo bo maja o wiele wiele większą płacę minimalną, kwotę wolna od podatku i socjal. Nie maja z nami żadnych szans hehe :-)
oug
4 lata temu
Prawda jest taka że w każdym systemie rynek pracy jest manipulowany. Po co? by mieć kontrolę nad robotnikiem. Jak za dużo miejsc pracy jest to płaca jest mała i ...... siedzisz i robisz (albo nie) swoje. Jak nie ma miejsc pracy to? nie trzeba dużo za pracę płacić bo każdy szuka ........
mo
4 lata temu
za dużo jest ludzi
viva Polonia
4 lata temu
polakom trudniej bo sa kojarzeni z piciem wudki a czechom łatwiej bo z piciem piwa,,, wiadomo co wybierze pracodawca:) wybierze wesolego czecha niż naprutego husarza:)))
real
4 lata temu
to sa wszystko wymowki, po prostu w Polsce brakuje pracy !!! oferta z czech "Operator produkcji Miejsce pracy: Nýřany , Czechy -kompletacja siedzień samochodowych do marki BMW -Kontrola końcowych produktów oraz pakowanie -Praca z prostą dokumentacją produkcyjną oraz instrukcjami Oferujemy : -Umowę o pracę na cały etat,umowa na czas określony - Wynagrodzenie 3300 zł./ netto -Darmowe zakwaterowanie -Darmowy dowóz busem z Polski do zakwaterowania -dodatek za nadgodziny 25% -dodatek za pracę w nocy oraz w weekendy 10% -bonusy za jakiość, ilość oraz frekwencje w pracy " oferta z Polski, firma z krakowa " Dam pracę-programista 2 000 - 2 500 zł/mies. brutto Pełny etat Typ umowy: Umowa o pracę Wymagane: Orzeczenie o niepełnosprawności Wymagania: Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów technicznych; -Utrzymanie i rozwój serwisów internetowych. -Umiejętność projektowania aplikacji Oferujemy: -Przyjazną atmosferę w ambitnym i profesjonalnym zespole. -Wygodną lokalizację biura
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić