Karolina Woźniak| 

Polacy stworzyli wynalazek mogący pomóc osobom z koronawirusem

38

Ventil to urządzenie, dzięki któremu możliwa będzie wentylacja dwóch pacjentów w jednym czasie. Wynalazek opracowali naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN.

Ventil to urządzenie, które może pomóc osobom zarażonym koronawirusem.
Ventil to urządzenie, które może pomóc osobom zarażonym koronawirusem. (facebook, Polska Akademia Nauk)

To urządzenie może pomóc pacjentom zakażonym koronawirusem, a pierwsze sto sztuk ma trafić do sprzedaży już za 3 tygodnie. Ventil to "wynalazek", który współpracuje z respiratorem i ma możliwość dwóch zastosowań.

Polacy stworzyli wynalazek mogący pomóc osobom z koronawirusem

Jedną z funkcji Ventila jest niezależna wentylacja pacjenta z niewydolnością oddechową. Druga możliwość polega na zastąpieniu respiratorów - urządzenie może wentylować dwóch pacjentów naraz.

Ventil przeszedł już testy kliniczne i ukończył je z wynikiem pozytywnym. Zostały one przeprowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.

Zdaniem dyrektora Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej Sieci Badawczej Łukasiewicz (Ł-ITAM), dr hab. inż. Janusza Wróbla, pierwsze sto aparatów ma zostać wyprodukowanych już za trzy tygodnie, a później urządzenia mają trafić do szpitali klinicznych. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus. PZPN powinien wspomóc kluby. "Ma bardzo dużo pieniędzy"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić