Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Jan Muller
|
aktualizacja

Policzyli, na ile naciągają cię w samolocie. Aż boli głowa

45
Podziel się

Analitycy wyszukiwarki połączeń Kayak sprawdzili wysokość narzutu na cenę jedzenia i napojów sprzedawanych na pokładzie m.in. w Ryanair i Easyjet.

Policzyli, na ile naciągają cię w samolocie. Aż boli głowa
(Twitter.com/carlywarly10)

Raport skupił się na przewoźnikach obecnych na brytyjskim rynku. Badanie objęło także British Airways, Jet2 oraz FlyBe. Ceny produktów spożywczych oferowanych na pokładach tych samolotów porównano z tymi z sieci Tesco, ASDA czy Sainsbury's. Ceny zawyża się najbardziej na napojach.

Herbata z Jet2 kosztuje 8900 proc. więcej niż w supermarkecie (2,7 funta zamiast 3 pensów). Kawa w tej samej linii ma narzut 1321 proc. Pół litra wody w plastikowej butelce w Ryanairze kosztuje 644 proc. ceny ze sklepu (2,68 funta zamiast 36 pensów), Cola czy Pepsi na Jet2 aż 505 proc. ceny sklepowej (2,3 funta zamiast 38 pensów). Muffinki w EasyJet sprzedawane są po cenie równej 900 proc. tej ze sklepu (2,5 funta zamiast 25 pensów). Batoniki wyceniono na 260 proc. wartości w supermarkecie (1,8 funta zamiast 50 pensów).

Siedząc w samolocie znajdujemy się nieco na łasce przewoźnika i załogi, dlatego linie lotnicze pozwalają sobie na takie ceny i uchodzi im to bez problemów. Nasz raport pokazuje, jak dużo można zaoszczędzić zabierając ze sobą przekąski z domu - mówi Neil Cartwright, ekspert od turystyki w kayak.co.uk.

Pomijając generalnie wysokie narzuty, w ostatnich latach pokładowe ceny też wzrosły. Kayak ostatni raz podobny raport robił w 2016 roku. W tym czasie np. w Ryanairze cena zupy, herbaty czy kawy wzrosła z 2,34 funta do 2,68.

Zapewnianie jedzenia i napojów na pokładzie samolotu wiąże się z kosztami logistycznymi, jak załadunek i kontrola bezpieczeństwa, którym zwykłe sklepy nie podlegają. Te czynniki czynią ceny wyższymi - odpiera zarzuty rzeczniczka EasyJet.

Jej odpowiednik z Ryanaira skomentował, że jeżeli tylko chcą, pasażerowie mogą zabierać jedzenie z domu.

*Zobacz także: Ryanair bez tajemnic. 10 faktów, o których możesz nie wiedzieć *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(45)
franko
4 lata temu
tylko w markecie nie trzeba przewozić samolotem tych smakołyków, a w powietrzu każdy kilogram kosztuje
sly
4 lata temu
jakby hipermarkety latały to by też miały wysokie ceny
pasarzer_do_j...
4 lata temu
Ja jak rozpakowuję swoją kanapkę wszyscy oglądają skąd takie wspaniałe zapachy idom. Kupuje tylko kiełbasę mocno czosnkową bo ta mi najbardziej smakuje.
samja
4 lata temu
To już macie odpowiedź skąd zakaz wnoszenia napojów na pokłady samolotów...
ja
4 lata temu
złodzieje za 150ml wina 15 zł rzadali sknerusy!!!!!!!!
Wojtek
4 lata temu
I tak taniej niz na lotnisku...
ryanman
4 lata temu
to porownanie z ceni hurtowymi. jest drogo ale bez przedady. bardziej adekfatne byloby porownanie z cenami ze schronisk gorskich-wtedy juz by nie bylo tak drastycznie. a swoja droga to dziwie sie ludziom ktorzy wsiadaja do samolotu na 2 godziny i nie sa na to przygotowani.
jola.pafawag
4 lata temu
Najlepiej zjeść i napić sie w domu pżed lotem a nie marudzić że drogo :D
A-a zakupocho...
4 lata temu
A z nas się śmiali, że wozimy własny prowiant.
Proste ,
4 lata temu
Nie latta tymi liniami , a szczegolnie Noweskimi , to tez zlodzieje.
Ryszard Ochuc...
4 lata temu
To stara tradycja, jeszcze z czasow historii lotnictwa, jak ekstradycja, przy porwaniach kanapek.
Nie musisz ku...
4 lata temu
Nie musisz kupowac, a ceny moga miec jakie chca. Najpierw zjedz cos, zrob kanapke i idz na samolot.
ja
4 lata temu
Najgorsze jest odgrzewanie śmierdzących kanapek w samolocie. Dziwię się że pasażerowie są w stanie je jeść.A ceny? Samoloty latają wysoko, to ceny też są wysokie.
Looper1
4 lata temu
A ja zawsze w samolocie to własną bułkę z kiełbasą i jajkiem wyciągam. Cala obsługa lotu się zlatuje + oczywiście kilku pasażerów niezadowolonych z "aury" jajka, wydzielają mi z rąk ten smakołyk i wciskają mi za free te swoje sandwicze z colą oczywiście. Cza myśleć! :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić