Polska wśród krajów, gdzie jest najwięcej więźniów. Liderem Rosja

39

Rada Europy przedstawiła raport na temat więziennictwa na Starym Kontynencie. Najwięcej więźniów jest w Rosji. W czołówce zestawienia jest też Polska.

Polska wśród krajów, gdzie jest najwięcej więźniów. Liderem Rosja
(East News, Szymon Starnawski)

Rosja jest zdecydowanym liderem rankingu. Na 100 tys. mieszkańców przypada tam 418,3 więźniów. Mediana europejska to tymczasem 102,5 więźniów.

Tuż za Rosją znalazły się Gruzja i Azerbejdżan. W krajach tych przypada odpowiednio 252,2 i 235 więźniów na 100 tys. ludzi.

Wysoko jest też Polska. Nasz kraj zajął w europejskim rankingu ósmą lokatę. Według raportu Rady Europy na 100 tys. mieszkańców przypada w Polsce 194,4 więźniów. To więcej niż np. w Estonii, Serbii, Czarnogórze czy Wielkiej Brytanii.

Na końcu rankingu znajduje się San Marino (17,9 więźniów na 100 tys. mieszkańców). Stosunkowo mało więźniów jest też w Liechtensteinie (31,5 na 100 tys. mieszkańców) i na Islandii (46,8 na 100 tys. mieszkańców).

Ogółem liczba więźniów w Europie spada. Jeszcze w 2016 roku było 109,7 więźniów na 100 tys. mieszkańców. To o 6,6 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Statystyki pokazują też, w jakim kraju siedzi się w więzieniu najdłużej. To Azerbejdżan, gdzie średnia długość wyroku wynosi ok. 38 miesięcy. W Polsce pobyt w zakładzie karnym trwa średnio 11 miesięcy i jest nieznacznie krótszy od średniej europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: "Więzienie to miejsce, gdzie nawet diabeł chodzi z obstawą". Monika Banasiak o piekle za kratami
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić