Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Albert Kamiński
|
aktualizacja

Potrzebujesz pomocy? Przyłóż palec do czytnika

8
Podziel się:

Firma Apple opatentowała technikę, polegającą na wezwaniu potajemnie pomocy za pośrednictwem numeru 911. Wystarczy tylko użyć odcisku palca w smartfonie.

Potrzebujesz pomocy? Przyłóż palec do czytnika
(iStock.com, milindri)

Technika bazuje na telefonach z czytnikami linii papilarnych. W razie zagrożenia użytkownik przyłoży palec w odpowiedniej sekwencji do stosownego miejsca. Jego smartfon sam wybierze połączenie alarmowe 911 - podaje CNN.

Użytkownik może zaprogramować urządzenie elektroniczne, żeby rozpoznawało ono wprowadzenie sygnału za pomocą określonej sekwencji palców, np. mały-serdeczny-mały, jako komenda wykonania połączenia alarmowego - czytamy w patencie.

Funkcja ma poinformować służby o miejscu pobytu osoby alarmującej. Oprócz tego, smartfon będzie automatycznie pobierać głos z otoczenia, a nawet nagrywać film, co pomoże służbom w ocenie sytuacji. Funkcja nie wymaga odblokowania ekranu.

Zobacz także: Zobacz też: Chiński smok podgryza Apple

Ma to być pomocne w sytuacjach zagrożenia życia. Apple ma na myśli przede wszystkim wszelkiego rodzaju napady, w których napastnik znajduje się w pobliżu, a zadzwonienie po pomoc w tradycyjny sposób nie jest możliwe.

Funkcja znajdzie się w produktach marki Apple. Mają w nią być wyposażone smartfony oraz tablety z systemem iOS. Na razie firma nie podaje, czy nowa funkcja będzie za pomocą aktualizacji dostępna w starszych modelach telefonów. Firma złożyła patent w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(8)
Lord Dill
4 lata temu
a został jeszcze jakiś kraj "demokratyczny" gdzie obywatele są wolni ???
hej
5 lata temu
są plusy i minusy -- pytam czy tylko ten system zadziała gdy palec się przyłoży czy może jest możliwość nagrywania , kiedy chce ktoś podsłuchać osobę , zauważyłam ,że kamery podglądają w laptopach bez wiedzy użytkownika jak chcą -- no jeśli tak to dziękuję za takie udoskonalenie a jeśli prawnie obwarowane i żadnego podsłuchu nie ma i tylko sam właściciel może to włączyć to ok. należy wszelką możliwość podglądania i podsłuchiwania wyłączyć bo łamane są tak podstawowe prawa człowieka i zapanować nad różnego rodzaju technicznymi rozwiązaniami prawnie -- karać nadużywających prawa.
...
5 lata temu
ale to głupie, wzrośnie tylko liczba telefonów alarmowych bo osoby będą przez pomyłkę lub niewiedzę dzwonić (albo chociażby, żeby przetestować czy działa).
Olek
5 lata temu
Dobre
A.na
5 lata temu
Skoro, niestety, juz sluchaja i podgladaja, niech bedzie i cos pozytecznego dla nas.
Nigdy nie kup...
5 lata temu
Tak daktyloskopia przez telefon , szpiegostwo tej firmy skierowane na klientów jest znane na całym świecie .
Nick
5 lata temu
Tiiia później okaże się że telefon sam nagrywa głos i filmiki bez wpisywania kodu alarmowego. Ze też ludzie się wkręcają w takie gadżety .
12
5 lata temu
kolejne usprawnienie w najlepszym sprzęcie szpiegowskim ever
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić