REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Piotr Kalsztyn11.10.17 (16:50)

Powróciła po 40 latach. Na Antarktydzie otworzyła się czeluść większa od Czech

Ogromnych rozmiarów dziura pojawiła się na lodowym kontynencie. Ostatnio naukowcy mogli ją obserwować w latach 70.
girlart39 / Pixabay.com

Po 40 latach znowu pojawiła się Połynia Morza Weddella. Wcześniej naukowcy obserwowali dziurę miedzy 1974 i 1976 rokiem. Miała wtedy obszar zbliżony do Nowej Zelandii (około 270 tys. km kwadratowych) i była największa na świecie. Po 40 latach wielki przerębel, przez fachowców nazywany połynią, powrócił i chociaż jest nieco mniejszy (80 tys. km kwadratowych), to stał się istotnym tematem dla badań.

Badanie tego zjawiska w latach 70. było utrudnione. Specjaliści nie dysponowali wtedy jeszcze odpowiednimi narzędziami. Technologia zdjęć satelitarnych dopiero się rozwijała i nie była tak dostępna jak obecnie. Dlatego tegoroczne badania gigantycznej dziury w lodzie są dla naukowców tak ważne. Mają dać odpowiedź na pytania, na które nie znaleziono ich w latach 70. Naukowcy przede wszystkim chcą dowiedzieć się, czy zjawisko jest wywoływane globalnym ociepleniem i jaki ma wpływ na klimat.

REKLAMA

Mówienie, że połynia powstała wskutek globalnego ocieplenia jest przedwczesne. Musimy odróżnić globalne ocieplenie spowodowane działalnością człowieka od naturalnych zmian klimatycznych - mówi profesor Kenta Moore z Uniwersytetu w Toronto, który zajmuje się badaniem zjawiska.

Połynia to obszar wody, otoczony lodem. Powstaje, gdy do powierzchni lodowca dopływa ciepły prąd morski. Obecnie największa jest Połynia Wód Północnych - znajduje się miedzy Grenlandią i Kanadą i ma powierzchnię 85 tys. km kwadratowych.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij