Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|
aktualizacja

Pożary w Australii. Ogień odsłonił pradawne konstrukcje. Są starsze od piramid

90
Podziel się

Trwające od miesięcy pożary w Australii odsłoniły system kanałów wodnych sięgających czasów starożytnego Egiptu. Eksperci są przekonani, że znalezione elementy akwakultury zostały wybudowane przez rdzennych Australijczyków, którzy wykorzystywali je do zdobywania pożywienia.

Pożary w Australii. Ogień odsłonił pradawne konstrukcje. Są starsze od piramid
(Supplied: Heywood Incident Control Centre)
bCNVSzzF

Odkryto nowe konstrukcje. Archeologicznego znaleziska dokonano na terenie obszaru historycznego Budj Bim w południowo-zachodniej Wiktorii. Historyczna przestrzeń jest znana ekspertom od dawna, jednak na skutek trawiących obecnie Australię pożarów odsłoniły się teraz nowe elementy położonego tam systemu wodnego.

Naukowcy nie kryli zaskoczenia. Według badających teren specjalistów obszar systemu akwakultury stał się obecnie znacznie większy niż wcześniej. Jak przekonują archeolodzy, jest to zasługa przede wszystkim wypalonej przez pożary roślinności, która przykrywała do tej pory wodne korytarze.

Kiedy wróciliśmy na ten teren, znaleźliśmy kanał ukryty w trawie i pozostałych roślinach. Miał około 25 metrów długości, co jest naprawdę znacznym rozmiarem - powiedziała Denis Rose, kierownik organizacji Gunditj Mirring Traditional Owners Aboriginal Corporation, zajmującej się badaniem terenów rdzennych Australijczyków.

bCNVSzzH

Zobacz także: Potężne pożary w Australii

Budowle sięgają okresu starożytności. Krajobraz Budj Bim został w zeszłym roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz licznych kanałów obejmuje on także inne akweny, które zostały wybudowane ze skał wulkanicznych. Uznaje się je za jedne z najbardziej rozległych i najstarszych systemów akwakultury na świecie. Datę ich powstania szacuje się na około 6,6 tys. lat temu, co czyni je starszymi od egipskich piramid - donosi CNN.

System był używany do zdobywania pożywienia. Za główne zastosowanie kanałów uważa się poławianie węgorzy. Eksperci twierdzą, że ryby były istotnym elementem diety ówczesnych mieszkańców Australii.

bCNVSzzN

Krajobraz kulturowy Budj Bim stanowi wyjątkowe świadectwo tradycji kulturowych, wiedzy, praktyk i pomysłowości rdzennych Australijczyków – stwierdziła Denis Rose.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCNVSzAi
KOMENTARZE
(90)
Zgred
7 miesięcy temu
Ale konkretnie gdzie na tym zdjęciu widać ten system akweduktów ? Chodzi o to co wygląda jak gruntowa droga przez pole ? Skoro tak to leży ona na terenie nie objętym pożarem więc nie rozumiem o co chodzi ? wcześniej jej nie widzieli ?
pumpa
7 miesięcy temu
A co na to Izrael?
Neoarcheolog
7 miesięcy temu
Pala lasy by znalezc i zdobyc technologie starozytnych z poprzednich cykli ziemi..
bCNVSzAj
Chris
7 miesięcy temu
W który miejscu na tym zdjęciu jest te wspomniane 25 m ?
Bardziak
7 miesięcy temu
Racja, rdzennych australijczyków, nie aborygenów, którzy wybili tych pierwszych.
Najnowsze komentarze (90)
Skrzydłosz
3 miesiące temu
Zdjęcie nie przedstawia tego, o czym mówi artykuł. Pożary odsłoniły niewielkie konstrukcje kamienne typu zastawki, które do tej pory były zarośnięte krzakami i wyglądały jak niepozorne skupiska kamieni, które jednak miały gigantyczne znaczenie dla gospodarki wodą na dużych obszarach. Okazało się, że pozostały też ślady po związanych z tymi zastawkami sztucznych kanałach. Nikt się tego nie spodziewał po Aborygenach, którzy (jak to uważano o dzikich) nie pozostawili po sobie śladów inżynieryjnych. A jednak.
Skrzydłosz
3 miesiące temu
Zdjęcie nie przedstawia tego, o czym mówi artykuł. Żadnych akweduktów! Pożary odsłoniły niewielkie konstrukcje kamienne typu zastawki, które do tej pory były zarośnięte krzakami i wyglądały jak niepozorne skupiska kamieni, które jednak miały gigantyczne znaczenie dla gospodarki wodą na dużych obszarach. Okazało się, że pozostały też ślady po związanych z tymi zastawkami sztucznych kanałach. Nikt się tego nie spodziewał po aborygenach, którzy (jak to uważano o dzikich) nie pozostawili po sobie śladów inżynieryjnych. A jednak.
Andy
3 miesiące temu
25 metrów kanału? Ze szwagrem kopałem ostatnio 50 m tyle, że nie w Australii. Czy ktoś zgłupiał? Poziom dziennikarstwa...
Esther
4 miesiące temu
Thanks for sharing such a great article. Looking forward to seeing more.starryfeed
Esther
4 miesiące temu
Thanks for sharing such a great article. Looking forward to seeing more.starryfeed
asda
4 miesiące temu
Dobrej jakości infrastrukturę miały kiedyś spółki wodociągowe
kazdy
6 miesięcy temu
pewnie ta czarna kropka po lewej
Aaaa
6 miesięcy temu
Hej
bCNVSzAb
Nc8
6 miesięcy temu
Ta informacja zmieniła moje życie 👍
Oko
7 miesięcy temu
Wyjatkowa inteligencja ! Wykopali row do wody !
Kula91
7 miesięcy temu
Kanały przetrwały do dziś jak nasze drogi trwają podziurawione kilkadziesiąt lat i gdzie tu nowoczesne technologie.Bo kiedyś to kurła było 😄😁😄
homo sapiens
7 miesięcy temu
Ziemia ewoluuje, podobnie jak małpy zwane przez niektórych ludźmi /a przynajmniej część z nich/. Aa nie chciałem obrazić małp.
Norek
7 miesięcy temu
Dla Australii odnalezienie kanałów to dzisiaj gdy jest potop to jak znalazł
Duchyprzodków
7 miesięcy temu
Gdy najeźdźcy mordowali mieszkańców "ziemi niczyjej" w tysiącach głów Aborygenów rodziła się zemsta za żony, za córki, za dzieci... i oto zemsta budzi się z przestrzeni jak Wielki Wybuch
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić